24. června. Den daňové svobody roku 2020!

Dnem daňové svobody se rozumí pomyslný milník v kalendářním roce. Ten určuje tu část roku, kdy vyděláváte na stát a pokrytí jeho rozpočtu. Právě dnem daňově svobody se ale vše mění. Přestáváte vydělávat pro stát a začínáte vydělávat sami pro sebe. Portál dendanovesvobody.cz vyhlašuje Den daňové svobody již 20 let. A to proto, aby šířil povědomí o ekonomické a daňové záteži státu.

V letošním roce vychází tento den právě na dnešek. Tedy na 24. 6. 2020. Celých 175 dní v roce jsme pracovali jen pro stát. Abychom pokryli jeho náklady na chod veřejných institucí apod. Daně totiž tvoří základní a největší příjmovovou položku státního rozpočtu. Po dobu dvaceti let měření je rok 2020 nejhorším. Dokonce překonal i rok 2010 negativně ovlivněný světovou finanční krizí. Tehdy jsme na stát pracovali 168 dní. V roce 2020 jsme si na den daňové svobody museli počkat ještě o týden déle.

Oproti předchozím několika letem jsme si letos pohoršili přibližně o měsíc. Nejlépe pak za posledních 20 let dopadl rok 2018, kdy byl den daňové svobody již 22. 5. a ve prospěch státu se pracovalo pouze 142 dní. Poté skončilo virtuální stoprocentní zdanění a začali jsme pracovat sami na sebe. Za letošním rapidním zhoršení stojí bezpochyby koronavirová krize. Ta stát a vládu přinutila k navýšení výdajů ve snaze zachránit ekonomiku a její hlavní pilíř. Tedy podnikatele a živnostníky. Tím se pochopitelně zvedly náklady a posunul se i den daňové svobody. 

Více informací ohledně daňových a legislativních povinnostech e-shopů se dočtete v našem článku z akademie pro začínající online podnikatele zde

Den daňové svobody a počet dní práce na stát od roku 2010

Zdroj: dendanovesvobody.cz

Dle ekonomů a odborníků Liberálního institu stojí za zhoršením také nepříliš ideální počínání vlády v krizovém období. Detaily včetně tabulek a grafů najdete přímo v článku.

Přejít na článek Den daňové svobody 2020

Další článek
Jak mění COVID-19 nákupní trendy?