6) Má v dnešní době smysl tvořit e-shop levně / zdarma?

Jako každý správný podnikatel chcete minimalizovat náklady. Dvojnásob to platí na začátku podnikání, kdy internetový obchod nově rozjíždíte. Je pro vás ale levný eshop nebo eshop zdarma správnou volbou? A budete mít eshop doopravdy zdarma?

Pokračujte ve čtení a zjistíte, jestli si e-shop zdarma zaslouží šanci.

Co je to eshop zdarma?

Jedná se o systém pro provozování internetového obchodu, který máte možnost spustit zcela zdarma bez vstupních nákladů, nebudete-li do nich zahrnovat váš čas. Důležité je však slovo „spustit“. E-shop skutečně takto pouze odstartujete. Nepočítejte s tím, že se časem neobjeví výdaje. Bezplatná řešení mají nezřídka podobu testovacích verzí, díky kterým máte možnost otestovat si jednotlivé funkce.

Stejně jako u některých trial programů, tak i zde můžete narazit na to, že po uplynutí určité doby (případně dosažení nějakého limitu) budete muset za další používání zaplatit, případně vám zůstane funkčně omezená verze. E-shop zdarma je často první a nejjednodušší volba, jak s online podnikáním začít. Ve většině případů půjde ale jen o přechodné řešení. Časem totiž i jako méně náročný uživatel e-shop zdarma přerostete. A to nemusíte mít ani žádné přehnané nároky.

Výhody

 • Nízká cena
 • Úspora času
 • Vyladěný systém

Nevýhody 

 • Velmi omezené funkce
 • Omezený počet produktů
 • Minimální zákaznická a technická podpora

Správně se ptáte, pro koho a jestli vůbec pro někoho může být e-shop zdarma tím správným řešením. Jak jsme si řekli už dříve, pro většinu e-shoperů je to maximálně přechodné řešení. Najdou se ale pochopitelně i výjimky z řad jednoproduktových obchodů a menších projektů.

Vyzkoušet pronájem e-shopu ... 30 dnů na zkoušku zdarma

Kdy může být e-shop zdarma dlouhodobě vhodný?

 • Prodáváte jeden nebo pár produktů
 • Potřebujete jen nejzákladnější funkce
 • Nemáte potřebu růstu

Pokud chcete využívat potenciál systému naplno, nemá smysl o e-shopu zdarma uvažovat. Placený pronájem vám poskytne důležité funkce navíc. Budete mít k dispozici různá napojení (dopravci, platební brány, účetní a jiné systémy). Více o výhodách a nevýhodách pronájmu se dozvíte v předchozím článku našeho průvodce zde.

Co konkrétně vám bude v e-shopech zdarma chybět?

Chybějící funkce e-shopu zdarma si dokážeme rozdělit do několika základních sekcí, u kterých si ukážeme, o co konkrétně budete ochuzeni:

 • Produkty – chybí: filtrování produktů, související produkty, srovnání produktů, hodnocení a recenze, varianty produktů, skladový systém, diskuze u produktů, import a export produktů
 • Marketing e-shopu – chybí: SEO parametry, napojení na Google Analytics, Facebook apod., slevy, slevové karty, věrnostní systém, emailing
 • Napojení – chybí: napojení na platební brány (platby pouze převod, dobírka nebo hotově), také na většinu dopravců a účetní a jiné systémy
 • Administrace a ostatní – chybí: více uživatelů administrace, více jazykových mutací a měn, statistiky

Máte-li zajímavou nabídku zboží, vyplatí se vám do pokročilých funkcí jednoznačně investovat. Je velká škoda, když si snižujete prodeje pouze kvůli tomu, že máte svázané ruce a zákazníkům e-shopu nedokážete nabídnout funkce pro zvýšení komfortu. Než se rozhodnete pro e-shop zdarma, určitě zvažte všechna pro a proti.  

Open source řešení – získáte díky němu e-shop opravdu zdarma?

Další možností, jak udělat e-shop zdarma nebo levně, jsou tzv. open source řešení. Jsou zdarma, ale jen v samotném počátku. K dispozici dostanete fungující zdrojový kód. Ten můžete právě díky freeware licenci legálně používat a také si ho podle svých potřeb upravovat. Všechno to zní skvěle. Máte e-shop systém zdarma a ještě si ho můžete upravit. Není to však tak jednoduché, jak se na první pohled zdá.

Všechno závisí na vašich schopnostech a dovednostech. Do zdrojového kódu je možnost si doprogramovat v podstatě jakoukoliv funkčnost, napojení apod. Samozřejmě jste schopni nakódovat si také grafiku. V čem je tedy háček?

Nejste programátor ani kodér

Málokterý podnikatel je krom kvalitního obchodníka i kvalitní programátor, kodér, designér nebo UX specialista. A tím vidina e-shopu zdarma končí. Když nejste technicky zdatní, nebo sami nemáte dostatek času, budete si muset programátory a kodéry zaplatit. To všechno už samozřejmě bude něco stát. Dostanou zabrat i vaše nervy. Najít totiž dnes schopné ajťáky nebo grafiky není jen tak.  Když budete mít štěstí, seženete za přijatelnou cenu někoho, kdo e-shop zpracuje kvalitně a nebudete na to muset čekat měsíce.  A to stejné budete absolvovat pokaždé, když nastane na e-shopu technická závada nebo když budete chtít něco doprogramovat či nově napojit. Každá změna vás bude vždy stát čas a peníze.

Výhody open source

 • Zdrojový kód zdarma
 • Nejste omezeni dodavatelem platformy

Nevýhody open source

 • Nutnost zaplatit odborníky
 • Na zpracování si počkáte
 • Riziko nekvalitního zpracování
 • Opravy a inovace zpoplatněny

Umíte programovat a kódovat

V takovém případě ušetříte pravděpodobně hromadu peněz a e-shop budete mít teoreticky opravdu zdarma. Veškerá příprava ale zabere čas. A ne málo. A váš čas jsou pochopitelně také peníze. I tady tak platí, že dnes nic není zadarmo. Navíc riskujete, že se více budete zabývat technickou stránkou e-shopu místo prodejem a tím, co z vás dělá úspěšného podnikatele.

Výhody vlastního programování

 • Zdrojový kód zdarma
 • Nejste omezeni dodavatelem platformy

Nevýhody vlastního programování

 • Časové vytížení

Dát e-shopu zdarma šanci, nebo raději ne?

Na tuhle otázku si nakonec budete muset odpovědět sami. Shrnuli jsme pro vás ale všechno podstatné, co vám s rozhodnutím pomůže. Vše je o prioritách. A co se internetových obchodů týče, pořekadlo „kdo šetří, má za tři“ tak úplně neplatí.

Vyzkoušet pronájem e-shopu ... 30 dnů na zkoušku zdarma
Diskuse
Často se ptáte