Příběh e-shopu Boxie: chytrý zásilkový box šetří čas e-shopům i přepravním společnostem

Jihomoravskou společnost Hestego touha po chytrých inovacích neopouští ani po 25 letech na trhu. Naopak česká firma vymyslela způsob, jak výrazně zefektivnit proces doručování zásilek. Její Boxie šetří čas e-shoperům i přepravním společnostem. Zákazník pak objednané balíčky přebírá v naprostém pohodlí. O revolučním doručovacím boxu s českým původem jsme si podívali s Lukášem Bárou z firmy Hestego.

V Upgates nám pod rukama prošly tisíce e-shopů. Vy jste ale přišli s produktem, který je skutečně unikátní. Mohl byste nám o vašich chytrých doručovacích boxech říct více? 

Boxie je jedním z řady chytrých řešení, která vznikla ve společnosti Hestego. I přes to, že jsme tradiční česká strojírenská firma s 25letou tradicí, zůstala nám v DNA silná chuť k inovacím.

Náš doručovací box se dá přirovnat k velkým zásilkovým boxům, které jsou už dnes rozmístěny po veřejném prostoru - s tím rozdílem, že Boxie je soukromý a umístěný na vašem domě nebo ve vaší provozovně.

Cílem je v první řadě zjednodušit našim zákazníkům život. V posledních dvou letech se obchod z velké části přesunul do online prostoru a konečná fáze doručení je stále větší problém. Nahánění se s kurýrem naprosto likviduje zážitek z nákupu vysněného výrobku. S Boxie je to jinak. Balíček na vás v bezpečí počká uzamčený u vašeho domu. Bez starostí.

Pro koho jsou Boxie určeny? 

Boxie jsou určeny pro každého, kdo by si rád usnadnil přebírání a odesílání zásilek.

Díky umístění ho doporučujeme hlavně k rodinným domům. Vzhled Boxie nám navrhovala designérka tak, aby se hodil k novým i starším domům. 

Boxie může usnadnit život i kolegům e-shoperům, kteří s jeho pomocí mohou jednoduše odesílat zásilky svým zákazníkům. Funguje to tak, že balíčky vyskládáte do Boxie a objednáte dopravu.

Také jsme zjistili, že je o Boxie zájem i u podnikatelů, kteří Boxie používají jako výdejní box pro své zákazníky, nebo přes něj zboží odesílají.

A jak se vlastně celý nápad usnadňující doručování a odesílání zásilek zrodil? 

 Jedná se o součást strategie naší firmy. Snažíme se diverzifikovat naše portfolio tím, že budeme vyrábět produkty s vysokou přidanou hodnotou pro koncového zákazníka.

 Snažíme se přitom vždy sledovat trendy - v tomto případě jde o trend online nakupování, který je velmi silný. 

V současnosti nabízíme kromě Boxie i dezinfekční stojany, chytré koše a dotykové terminály. 

Co všechno zákazník potřebuje k tomu, aby mu box fungoval, jak má? 

Pouze pevný podklad pro umístění Boxu, k čemuž může pomoci designová podesta a připojení k elektřině a internetu.

To poslední může být kabelem, wifi nebo SIM kartou pomocí GSM modulu. 

Jak si s Boxie rozumí kurýrní společnosti? 

Velmi dobře. Postarali jsme se totiž o to, abychom po kurýrních společnostech nic navíc nechtěli. Kurýr jednoduše přijde k Boxie, naskenuje čárový kód z balíku (ten samý, který používají kurýři k identifikaci balíčků) a Boxie se sám otevře a zobrazí kód pro předání.

Reálně je předání balíku věcí pár vteřin, což je neporovnatelné s běžným postupem. Dokonce i s Českou poštou funguje skvěle. Vložit zboží do Boxie je i rychlejší než vypsat lísteček o nedoručení. 

Bylo těžké přesvědčit dopravce ke spolupráci? 

Nebylo. Kurýři jsou placení dle doručených zásilek a pokud jim proces zjednodušíme a zrychlíme, jsou velmi rádi. 

Boxy si vyrábíte sami? 

Ano, Hestego je česká výrobní společnost s asi 280 pracovníky. Naše továrna sídlí ve Vyškově u Brna, kde denně zpracováváme tuny oceli. 

Máte s projektem mezinárodní ambice? 

Ano, první trh bude logicky Slovensko, kde již probíhá testování. Velkým krokem pak bude Německo

Další článek
Příběh nábytkářského e-shopu Steelo: velkých řetězců se nebojíme. Naše síla je v udržitelnosti a kvalitě