Braňo Šimo (CEO, SuperFaktura): nutné zlo fakturace podnikatelům maximálně ulehčujeme

Vystavování a správa faktur rozhodně nepatří mezi neoblíbenější činnost podnikatelů. Proto se SuperFaktura, kterou v Česku na Slovensku používá téměř 100 tisíc firem, snaží tyto procesy zjednodušovat a pokud možno také automatizovat. Nejen o tom, ale i o dalších způsobech, jak oblíbený fakturační nástroj šetří nervy podnikatelů, si s námi povídal CEO SuperFaktury Braňo Šimo. 

SuperFaktura je jedním z nejžádanějších fakturačních systému v Česku a na Slovensku. Co vás odlišuje od konkurenčních nástrojů?

Snažíme se být užitečným a efektivním nástrojem. A to jak pro drobné podnikatele a střední firmy, které už faktur zpracovávají více, tak také pro ty, kteří vyžadují automatizaci práce s doklady. Typicky do této kategorie patří třeba e-shopy nebo agentury, které mohou napojit své CRM systémy. To vše s velmi přívětivým poměrem cena/výkon.

SuperFaktura zvládá nejen vystavování faktur a dalších typů dokladů, ale také exporty dat pro kurýry a pro nejrůznější účetní programy. Problém není ani kniha jízd. Potěší také možnost fakturace do zahraničí, kdy podporujeme 155 zahraničních měn a 14 cizích jazyků, stejně jako automatické zasílání SMS upomínek.

Jaké konkrétní výhody SuperFaktura přináší pro e-shopery?

SuperFaktura je otevřený systém. Kromě možnosti automatického vystavování faktur přes API, se u e-shoperů těší obrovské oblibě již zmiňovaný export dat pro kurýry, který umožňuje vyexportovat data z faktur pro jednotlivé kurýrské společnosti. 

Minulý rok se e-shopů, kterí prodávají do zahraničí dotklo spuštění zvláštního režimu správního místa - One Stop Shop (OSS). V SuperFaktuře pak není problém vystavit fakturu i s příznakem OSS. Tato funkce pak při exportu do účetnictví ulehčuje účetním práci s těmito fakturami.

Pro většinu podnikatelů asi fakturace žádné potěšení nepřináší. Jde spíše o povinnost. Dokážete ale přece jen tento proces podnikatelům zpříjemnit?

S tím rozhodně souhlasím. Proto se snažíme proces fakturace do maximální míry automatizovat, aby podnikatel tyto starosti pokud možno vůbec neměl. Kromě API je ve fakturačních nástrojích možné využívat takzvané pravidelné faktury. Ty se vystavují v konkrétní čas automaticky. Podnikatel zde může pracovat s proměnnými, které určují třeba aktuální měsíc a fakturu klidně rovnou odešlou emailem na klienta. Vše tedy proběhne kompletně bez starostí. 

Ještě otravnější než samotné vystavování faktur však může být dohled nad jejich úhradami. V případě, že peníze stále nejsou na účtu, je obvykle klienta potřeba upomínkovat. S tímto výrazně pomůže automatické párování plateb, stejně jako automatické zasílání upomínek na email nebo přes SMS.

Jak dlouho už vlastně působíte na trhu?

Minulý rok uběhlo 10 let od spuštění oficiální verze SuperFaktury. Tehdy, když nám třeba v deset večer napsal zákazník běžný support e-mail, spustila se u nás červená siréna a nastala panika. Teď už se tomu smějeme, protože podobných zákaznických požadavků je dnes, především na počátku roku, obrovské množství. Zkrátka jsme dnes úplně někde jinde než před 10 lety. SuperFaktura prostě už není žádný nováček. 

Kolik podnikatelů vaše služby už používá?

Aktuálně Superfakturu používá téměř 100 tisíc firem.

Sledovat veškeré legislativní a daňové změny někdy nemusí být úplně jednoduché. Pomáháte vašim klientům i v tomto směru?

Díky tomu, že SuperFaktura není účetní program, ale zaměřuje se především na fakturaci a komunikaci mezi podnikatelem a jeho účetním, nebývá zásadních legislativních novinek kolem fakturace až tolik. Když ale nastanou, vyhrneme si rukávy a prostě je v co nejkratším čase zpracujeme.

Další článek
Josef Andrle ze Srovname.cz: nechceme být jen dalším srovnávačem. Pro e-shopy suplujeme práci agentur