Doba čínského nákupního šílenství končí. Jste připraveni na nové zákazníky?

Z čínských e-shopů míří do Evropy asi 150 milionů drobných zásilek ročně, pětina z toho do Česka. Nyní se dlouholeté výhody pro zahraniční obchodníky narovnávají ve prospěch našich e-shoperů.

Češi nakupování na internetu zbožňují. Tuzemský e-commerce trh patří mezi nejrozvinutější vůbec. Projevuje se to nejen na objemu peněz, které se zde ročně protočí, ale také na bezkonkurenčním celkovém počtu internetových obchodů. Češi se navíc nebojí objednávat si zboží ze zahraniční, a to klidně až z druhého konce světa. Internetové nakupování zboží z Číny se popravdě stalo v našich končinách naprostým standardem. Čeští online obchodníci tak nesoupeří jen mezi sebou, ale také s čínskými maloobchodními molochy. Porážejí je sice v rychlosti doručení. U ceny je ale boj většinou marný. A cena je právě to, co je pro mnoho lidí rozhodující.

Nyní se podmínky alespoň do jisté míry narovnávají ve prospěch českých, respektive evropských online obchodníků. V druhé polovině letošního roku totiž vstoupí v platnost nová pravidla pro výběr DPH ze zahraničních zásilek. Celoevropská právní úprava měla původně začít fungovat už na začátku roku 2021. Kvůli řešení následků koronavirové krize byl však původní termín posunut o půl roku. Ani nyní, v červenci, však nová pravidla ještě neplatí. Příslušný zákon totiž ještě neprošel senátem a nezískal prezidentům podpis. V současné době tak stále platí podmínky, na které jsme byli doposud zvyklí.

Co se s novými pravidly změní?

Dosud lidé u drobných zásilek ze zemí mimo EU a s hodnotou menší než 22 euro nemuseli řešit prakticky nic. Tyto zásilky byly fakticky odproštěny od DPH. To evropské obchodníky logicky stavělo do nevýhodné pozice, neboť ti své zboží museli nabízet vždy s DPH. Ještě letos se podmínky v tomto ohledu narovnají. DPH totiž celní orgány vyměří u každé zásilky. Zahraniční e-shop může situaci nakupujícím usnadnit tím, že se sám zaregistruje v jedné ze zemí v EU v rámci režimu iOSS. Pak na svém e-shopu bude zahraniční obchodník zobrazovat ceny rovnou s DPH. V opačném případě musí nakupující vše řešit sami. Obě možnosti automaticky pro nakupující přinesou nové povinnosti. Z toho mít radost rozhodně nebudou.

Je pravou, že Celní správa pracuje na aplikaci, která by proces měla zjednodušit a proclení drobných zásilek bude pravděpodobně poměrně rychlé a jednoduché. Zároveň však každá taková zásilka i podraží, což rozhodně sníží atraktivnost internetového nakupování v Číně. Bezesporu jde ale o překážku, které enormní objem malých zásilek z Číny omezí. To je pro české a potažmo i evropské e-shopy dobrá zpráva.  

Můžeme totiž očekávat, že část zákazníků, kteří si libovali v co nejnižších cenách na čínských e-shopech vezmou opět na milost tuzemské obchodníky. Rozhodně to bude lepší než zbytečné papírování mezi Celní správou a doplácením DPH.

Další článek
Exkluzivní nabídka pro e-shopy Upgates: získejte od Heureky bonus až 2000 Kč