Googlu unikla dokumentace, která ukazuje, jak hodnotí webové stránky. Co si z toho odnést pro vlastní SEO?

Nedávno došlo k úniku Google dokumentace týkající se jejího vyhledávače, což odhalilo spoustu detailů o tom, jak jejich algoritmy fungují a určují pořadí výsledků vyhledávání. Některá zjištění jsou dost zajímavá. Proto se vyplatí věnovat informacím, které nově vyplynuly na povrch vlkou pozornost. 

O co jde?

Tisíce dokumentů, které se dle všeho měly týkat interní API Google Search byly zveřejněny na GItHubu 13. března botem, který se jmenuje yoshi-code-bot, tedy v té době anonymním zdrojem. Nález tohoto zveřejnění pak mezi širší publikum rozšířili Rand Fishkin na sparktoro.com a Michael King na ipullrank.com. Po krátkém čase se také objevil i onen anonym, kterým je Erfan Azimi (EA Eagle Digital). Ten na toto téma natočil video, kde vysvětluje, co jej k tomu vedlo:

Jaký to může mít dopad?

Jaký dopad může celý kauza mít na reálnou optimalizací webů? Zajímavým zjištěním je fakt, že existuje spousta faktorů, kde Google přímo vyvracel, že je nebere v potaz, nebo že je dokonce vůbec nepoužívá. Ve skutečnosti s nimi ale pracuje. Právě proto se ihned vyrojilo více názorů ohledně toho, co tím vlastně Google sleduje a zda je únik opravdu legitimní. Jak už jsme totiž řekli, dokument mnoho z toho, co Google roky říká, popírá. Proto existují tři postoje, jak to s nejpopulárnějším vyhledávačem se skutečnosti je: 

1) Google nám vždy říkal vše a předával přesné informace.

2) Google nám dlouhodobě říká část pravdy. Jen to, co se mu zrovna hodí.

3) Únik ukázal, že Google nám dlouhodobě lže. 

Začíná se tak ukazovat, že nejvíce k pravdě má asi třetí varianta, jelikož pravost dokumentů z leaku potvrdil dokonce i Google v mailu pro The Verge, kde je cítit i určitá obava.

We would caution against making inaccurate assumptions about Search based on out-of-context, outdated, or incomplete information.

(Varovali bychom před vytvářením nepřesných předpokladů o vyhledávání na základě nekontextových, zastaralých nebo neúplných informací.)

Co všechno uniklý dokument ukazuje

A teď už k tomu, co vás nejspíše v souvislosti s únikem zajímá nejvíce. Ukázal na nějaké konkrétní priority, které Google při posuzování webu a jejich postavení na vyhledávací stránce hodnotí? 

Ano i ne. Dokument totiž ze své podstaty přimo neříká, co je pro nejrozšířenější světový vyhledávač zásadní, ani jakou mají jednotlivé parametry váhu. To by to pak SEO specialisté a majitelé e-shopů měli až moc jednoduché. Místo toto poskytuje dokument nový prostor k domněnkám (jak je ostatně v oblasti SEO dobrým zvykem).

Nejdůležitější výstupy: 

  1. Google posuzuje značku a upřednostňuje ty silné: Toto asi nikoho příliš nepřekvapí. Jedná se tak spíše o další indicii, že pro Google je síla jednotlivých značek skutečně důležitá. U známých brandů totiž Google předpokládá i určitou míru důvěryhodnosti, kterou taktéž považuje ve vztahu k obsahu, který servíruje svým uživatelům, za důležitou. Google se značkami pracuje také individuálně. To znamená, že pořadí výsledků určuje také na úrovni jednotlivých uživatelů v souvislosti s jeho vyhledávací historií. 
  2. Uživatelská spokojenost s webem: i v tomto případě jde o potvrzení domněnek, které jsou v SEO komunitě poměrně dobře zabydlené. Jde o uživatelskou spokojenost se samotným webem. Kolik na něm stráví času, zda se vyzná v navigační struktuře, nebo jaká je CTR (míra prokliku) na samotný web. I na základě těchto parametrů Google určuje důvěryhodnost webu a obsahu na něm. 
  3. Vliv domény: docela zajímavý je i vliv domény. Světová jednička ve vyhledávání je totiž posuzuje, a to možná opačně, než by se mohlo zdát. Pro relevanci je totiž důležitá přítomnost brandu v samotné doméně. S doménou třeba nejlevnejsi-autodily.cz je naopak udělat díru do SEO světa složitější. Zajímavé na tom je, že Google doposud tvdil, že jej název domén a subdomén nezajímá.
  4. Existence “pískoviště”: i toto Google vždy popíral. Dokument ale ukazuje, že existuje takzvaný sandbox, do kterého Google umísťuje nově vytvořené weby. Tím pravděpodobně jejich pozice na počátku snižuje.
  5. Nadpisy stránek: pořád to vypadá, že velmi důležité jsou titulky stránek. V době umělé inteligence by se mohlo zdát, že chytrým titulkem s klíčovými slovy Google neošálíte. Stoprocentně určitě ne. Uniklý parametr "titlematchScore" ale ukazuje, že samotný titulek je stále důležitý.
  6. Síla odkazů: poslední náznak z úniku dokumentace, který jsme pro vás vybrali, potěší všechny, kteří věnovali čas, úsilí a peníze linkbuildingu. Stejně jako v samotných počátcích internetového vyhledávání, jde totiž pořád o velmi podstatný faktor, který nepřímo vypovídá o důvěryhodnosti webu. Podceňovat byste přitom neměli ani interní prolinkování. 

A nakonec zmíníme ještě jeden výstup, který vám sice prakticky nejspíše nepomůže, ale je zajímavý. Týká se totiž politických webů v době před volbami a stránek, které se věnovaly covidu. U těchto citlivých témat totiž Google vytvářel speciální seznamy, na které zařazoval weby, které jsou důvěryhodné. Odkazují na to parametry "isCovidLocalAuthority" a "isElectionAuthority" napříč dokumentem. Není vyloučeno, že Google bude s touto praktickou pokračovat i u dalších témat, které už se třeba vašeho podnikání týkat mohou. 

Velmi dobře má konkrétní výstupy z dokumentu zpracované shh.agency na Seznam Medium

Co na to říká expert?

Uniklé dokumenty jsou jedním ze střípků do celkové skládačky o Google vyhledávání, kterou si v SEO komunitě v průběhu let dáváme dohormady. Některé věci nejsou překvapivé vůbec (třeba zmiňovaná důležitost titulku), některé ovšem stojí rozhodně za povšimnutí - třeba Autorství (tedy schopnost propojit obsah s konkrétními lidmi). To tedy není až tak překvapivé samo o sobě, ale spíš že to Google popíral. Nicméně z toho, co všechno dokument naznačuje, je patrné, že v posledních letech Google mlžil v mnohem více otázkách, než jsme tušili. Nicméně i tak, pokud odvádíte na svých webech poctivou práci a svědomitě budujete užitečný obsah, velmi pravděpodobně nebudete muset svou SEO strategii nějak zásadně měnit.

Martin Matějka, SEO expert

Další článek
Jak s e-shopem existovat ve světě marketplaců a ještě z toho profitovat?