IP adresa

Číslo, na základě kterého můžeme v informatice jednoznačně identifikovat síťové rozhraní v počítačové síti. Aktuálně nejpoužívanější formát IPv4 dochází a je nahrazován IPv6.

Co je to IP adresa? 

IP adresa je číslo, na základě kterého je teoreticky možné vystopovat zařízení v internetové síti. Jde o jakýsi podpis, který počítačová zařízení při své cestě internetem zanechávají. V praxi je ale situace taková, že nejpoužívanějších adres IPv4 je již nedostatek. Proto jednu adresu sdílí i větší množství zařízení. Tento problém by měl vyřešit přechod na IPv6, která bude zapisována hexadecimálně.

V praxi to znamená, že zatímco dosud byla nejpoužívanější IP adresa ve tvaru například 96.98.23.76. Vždy jde o čtveřici čísel v rozsahu 0-255 odděleného tečkami. Z toho vyplývá, že dostupných kombinací je konečné množství. Adresa IPv6 ale vypadá takto: 2001:db8:0:1234:0:567:8:1. Přechod na nový standard vyřeší jeden problém. Dostupné adresy totiž už jen tak nedojdou. Ve skutečnosti na každého obyvatele planety připadá 5×1028  adres. Jinými slovy jde o nesmírně obrovské číslo, jehož potenciál nebude s největší pravděpodobností nikdy naplněn. 

IP adresa hraje svou roli i v online marketingu. Na jejím základě totiž dokážeme v analytických nástroj rozeznat, odkud uživatelé přicházejí a kolik jich celkem je. Tyto údaje do určité míry zkresluje fakt, že někteří uživatelé používají nejrůznější VPN klienty, které skutečnou IP adresu dokáží schovat.