Jak co nejlépe optimalizovat CTR vašich PPC reklam

Každý, kdo propaguje své podnikání pomocí PPC reklam, dobře ví, že míra prokliku (Click-through rate, CTR) je jedním z nejdůležitějších ukazatelů, které můžete v placeném vyhledávání měřit. Jde totiž o míru, s jakou vaše reklamy přitahují kliknutí, což vyjadřuje atraktivitu vaší reklamy pro potenciální zákazníky. Tato hodnota se počítá jako procento počtu kliknutí z celkového počtu zobrazení reklamy. Čím vyšší je CTR, tím větší ohlas má vaše reklama u lidí, kteří ji vidí. A jelikož Google chce svým uživatelům zobrazovat především reklamy, které je zajímají,  má CTR také velký vliv na vaše skóre kvality.

Proč je CTR v PPC tak důležité?

Vysoké CTR je pro úspěch vašich placených reklamních kampaní ve vyhledávání zásadní, protože říká Googlu, že se vaše reklamy lidem líbí, jsou pro ně relevantní a přitahují jejich pozornost. Je to známka toho, že lidem používajícím Google poskytujete kvalitní nabídku a pomáháte jim najít požadované produkty a služby. To vše razantně zvyšuje vaše skóre kvality.

Co je to skóre kvality?

Jde o zásadně důležitou metriku, kterou Google používá k vyhodnocení síly vašich reklam. Skóre kvality se může pohybovat v rozmezí 1 až 10 bodů a čím vyšší je, tím lépe. Vysoké skóre kvality znamená, že vaše reklama bude pravděpodobně zobrazena většímu počtu uživatelů a bude mít lepší umístění na stránce s výsledky vyhledávání. A co víc, za jedno kliknutí zaplatíte méně než u reklamy s nižším skóre kvality, což vám ušetří peníze. 

Jak zlepšit míru prokliku

Zlepšení CTR v Google Ads není tak snadné jak to vypadá. Vaši konkurenti se totiž snaží o totéž. Pokud vaše PPC reklamy nejsou dostatečně optimalizovány, může být míra prokliku vašich reklam nízká a vy tak v podstatě pomáháte své konkurenci tím, že zvyšujete CTR jejich reklam. Pokud nebudou lidé klikat na vaše reklamy, budou samozřejmě klikat na ty jejich. Vaše obchodní cíle to poškodí, zatímco vaší konkurenci to pomůže. Jak tedy zlepšit CTR neboli míru prokliku v PPC reklamách Google? Vyzkoušejte některé z níže uvedených metod.

Napište přesvědčivý text inzerátu

Text vaší PPC reklamy je to první, co váš potenciální zákazník uvidí. Pokud je tento text nudný, nezajímavý či podobný textu konkurenčních reklam, pravděpodobně nikoho příliš nezaujme. Měli byste proto tvořit texty reklam tak, aby na první pohled zaujaly pozornost. V ideálním případě by nadpis a text reklamy měl obsahovat klíčové slovo, které uživatel hledal. Dáte mu tak najevo že na vaší stránce najde řešení problému, který jej trápí. Snažte se přitom zdůraznit své jedinečné výhody - co nabízíte vy a ostatní ne? 

Vytvářejte úzce tematicky zaměřené skupiny klíčových slov

Vytvořit jeden univerzální text reklamy a k němu přiřadit hromadu klíčových slov je snadné, ale nepříliš efektivní. Problém je v tom, že mít hodně klíčových slov v jedné sadě reklam ovlivňuje vztah mezi textem inzerátu a klíčovými slovy.

Pokud se vaše PPC reklama bude zobrazovat například na 20 různých klíčových slov, s velkou pravděpodobností nebude obsahovat právě to klíčové slovo, které uživatel hledá. Proč by pak uživatel na takovou reklamu klikal, když zjevně neobsahuje to, co chce? Pokud například uživatel hledal tretry Adidas, pravděpodobněji klikne na reklamu která obsahuje výraz „pánské a dámské tretry Adidas“, než na reklamu která nabízí „velký výběr sportovního vybavení“. 

Řešením je rozdělení klíčových slov do malých, velmi přesně zaměřených skupin a vytvoření specializované reklamy pro každou z nich. Text každé takto zaměřené reklamy by měl obsahovat klíčová slova, na které se bude reklama zobrazovat.

Používejte rozšíření reklamy

V současné době existuje přibližně 10 typů rozšíření PPC reklamy které můžete použít. Obvykle nejsou všechna použitelná pro každou kampaň, kterou spustíte, nicméně pokud nevyužíváte alespoň některá rozšíření, přicházíte o důležitou výhodu. Používání rozšíření totiž zvětšuje velikost a nápadnost vašich reklam a zvyšuje také jejich relevantnost, což oboje zlepšuje míru prokliku. Různá rozšíření reklam jsou vhodná pro různé typy podnikání například:

Rozšíření reklamy Sitelink

Rozšíření sitelink je dodatečný řádek textu, který se zobrazí, když se vaše inzeráty zobrazí na prvních třech pozicích. Přidání popisů sitelinků do kampaně nebo reklamních sad umožňuje přidat dva řádky textu navíc ke každému inzerátu a prokazatelně zlepšuje míru prokliku. 

Rozšíření o volání

Přidání rozšíření o volání do PPC reklamy usnadňuje lidem kontaktovat vaši firmu. Pokud je pro váš byznys výhodné hovořit se zákazníky telefonicky, přináší toto rozšíření velkou výhodu. Lidé totiž mohou jediným kliknutím zavolat na kontaktní číslo do vaší firmy, buď pomocí mobilního telefonu, nebo pomocí softwaru jako je Skype a podobně. Pro mnoho zákazníků, obzvláště těch, kteří uvidí vaši reklamu na mobilu, je mnohem jednodušší zavolat přímo do vaší firmy, než shánět informace na vašem webu. Využijte toho!

Cenová rozšíření

Cenová rozšíření představují další odkazy v PPC reklamě, které uživatele přesměrují přímo na stránku s konkrétním produktem. Pokud je součástí reklamy i cena, je to pro návštěvníka důležitá informace, která může rozhodnout o tom, zdali uživatel na vaši reklamu klikne či ne.

Další typy rozšíření reklamy

Existuje mnoho dalších typů rozšíření, včetně rozšíření pro formuláře, rozšíření pro umístění a rozšíření pro aplikace. V závislosti na vašich reklamních cílech pomohou všechna tato rozšíření zvýšit počet lidí, kteří kliknou na vaše reklamy.

Snažte se maximalizovat CTR vašich reklam v Google Ads

Míra prokliku je pro vaši PPC kampaň velmi důležitá, protože přímo ovlivňuje skóre kvality. To zase zpětně ovlivňuje umístění vašich PPC reklam, jejich dosah a cenu, kterou za jednotlivé prokliky zaplatíte. Získáte tak více potenciálních zákazníků za měně peněz, což je to, o co v PPC reklamě běží.

Článek připravila digitální agentura SEO Consult, která realizuje SEOPPC reklamue-mailingsprávu sociálních sítí, správu zbožových vyhledávačůobsahový marketing.

Další článek
Jak na responzivní obsahové a vyhledávací reklamy na Google Ads?