Jak expandovat do Chorvatska?

Chorvatsko je pro značnou část Čechů a Slováků synonymem letní dovolené. Co si už ale tak často neuvědomujeme je fakt, že tato země na pomezí střední a jižní Evropy skrývá zajímavý obchodní potenciál. Je pravdou, že Chorvatsko nepatří mezi nejrozvinutější e-commerce trhy. Popravdě se ve světovém žebříčku řadí mezi Ukrajinu a Alžírsko. Abychom ale byli fér, Chorvatsko má ve srovnání s těmito zeměmi pouze desetinu obyvatel. Chorvatský e-commerce trh navíc prochází prudkým rozmachem.  

Ve srovnání s ostatními balkánskými zeměmi je Chorvatsko silnou zemí s vyšší kupní silou a rozvinutějším online prostředím. Tamní ekonomika je však stále životně závislá na turismu. V obecné rovině platí, že Chorvatsko je pro české a slovenské e-shopy vynikajícím odrazovým můstkem k expanzi do zbytku Balkánu. Zkrátka, pokud se vám bude dařit v Chorvatsku, nejspíše se stejný scénář zopakuje i v případě Srbska, Bosny a Hercegoviny či Černé Hory. Spotřebitelé těchto trhů mají podobné preference a nákupní návyky, které v expanzní agentuře CEEEC Expansion díky svým bohatým zkušenostem dobře známe a rádi se o ně s vámi podělíme. 

Před expanzí si dejte pozor na vysoké ceny dopravy a s překlady

Neobyčejný a nekompaktní tvar území Chorvatské republiky značně ovlivňuje ceny vnitrostátní dopravy, které jsou ve srovnání s kupní silou Chorvatů poměrně vysoké. Lokální dopravci totiž museli přizpůsobit ceny svých služeb infrastrukturním podmínkám. Kromě toho si dopravní služby mohou účtovat příplatek za doručení na ostrovy. V závislosti na jednotlivých dopravcích se toto navýšení pohybuje v hodnotě 20 až 75 % ceny za doručení jedné zásilky. Ostrovy přitom obývají desetitisíce lidí, kteří se samozřejmě také mohou stát zákazníky. 

Mezi další specifika patří malý výběžek Bosny a Hercegoviny, který v jižní části země zasahuje až k moři. Dopravci tedy při cestě například do Dobrovníku přejet kvůli několika kilometrům bosenského území státní hranici. Přechod mezi zeměmi se obvykle obejde bez komplikací. Zásilky je však potřeba opatřit tranzitním dokladem.

Tyto výzvy se dají poměrně jednoduše zdolat navázáním spolupráce s některou z chorvatských spolehlivých přepravních služeb. Z našich zkušeností je v zemi jedničkou společnost DPD HR. Při dopravě zásilky nejen do Chorvatska doporučujeme využití služeb zprostředkovatele, který zajistí hladký chod celé operace. Jednou z takových společností je také společnost Bohemia Post, která v Chorvatsku spolupracuje právě s DPD. 

A jak je to s překlady? Všechny jazyky bývalé Jugoslávie jsou si velmi podobné. Nenechte se však zmást. E-shop si vždy nechte přeložit rodilým Chorvatským mluvčím. V případě pokračování expanze k Chorvatským sousedům je opět rozhodně vyplatí, když texty alespoň zkontroluje příslušný rodilý mluvčí. Je pravdou, že jazyk, kterými obyvavatelé bývalé Jugoslávie mluví, je prakticky totožný, v pravopisné standardy jednotlivých zemí se ale liší. Zdejší zákazníci si rozdílu ihned všimnou a pravděpodobně jej toto zjištění odradí od nákupu. 

Stejně tak je v i případě chorvatské expanze na místě přeložení obchodních podmínek právníkem. Minimálně by je měl právník znalý chorvatského prostředí zrevidovat. I s tímto vám pomůže expanzní agentura. 

Jak na to? 

Po přeložení webu následuje navázání spolupráce s přepravním partnerem, který by měl umožnit platbu dobírkou. Za tímto účelem vás můžeme propojit s již zmíněnou Bohemia Post. Svým zákazníkům umožněte také platby dopředu, pro začátek postačí platba kartou. 

Jeden z faktorů, které není radno podcenit, je zákaznický servis. Jak jsme již na začátku zmínili, chorvatský e-commerce sektor není tak rozvinutý jako ten český nebo slovenský. 

S tím souvisí také to, že úroveň tamních e-shopů není na takové úrovni a zákaznicí nejsou zvyklí na bezchybný servis. Proto jsou spíše podezřívaví a na zákaznické linky často volají či píšou. Proto je nevyhnutelné zajistit si kvalitní zákaznickou podporu. CEEEC Expansion vám může svěřit zkušený tým chorvatsky mluvících pracovníků, kteří již více než dva roky obsluhují nákupní galerie ShipGratis.hr a Andelco.hr. Velikou výhodou je dostupnost, každý pracovní den od 9 do 20 hodin se vám zákazníci dovolají se svými dotazy. 

Po zvládnutí předchozích kroků můžete spustit marketingové kampaně. Zde si také dejte pozor na jazykové oříšky. Pokud pro tvorbu textového obsahu kampaní budete používat automatický překladač, daný překlad může odradit zákazníka od nákupu. 

Jeden příklad z praxe, který nás v CEEEC Expansion poučil: 

Při tvorbě on-line kampaní na tenisky na stránkách ShipGratis.hr jsme omylem použili překlad, “patike”, který se více používá v Srbsku, zatímco v Chorvatsku používají výraz “tenisice”. Reklama rozzlobila mnoho zákazníků, kteří nám to dali vědět v komentářích. Na základě této zkušenosti jsme se poučili a obsah každé nové reklamy kontroluje náš kolega, chorvatský rodilý mluvčí. 

Jak vyřešit platby?

Až uvidíte, že vše funguje, začněte řešit založení bankovního účtu. Platba předem na bankovní účet je v Chorvatsku nejpopulárnější způsob úhrady. Také nezapomeňte vašemu zákazníkovi vygenerovat po vytvoření objednávky předvyplněnou složenku, velká část obyvatelstva nakupujícího online tuto možnost platby velice ocení. 

Otevření bankovního účtu v Chorvatsku není úplně jednoduchá záležitost. Problém je v tom, že chorvatská banka může žádost o zřízení bankovního účtu odmítnout. Můžete však zkusit o pomoc požádat českou banku. Větší šanci na úspěch budete mít určitě v případě, kdy daná banka vlastní svou pobočku také v Chorvatsku. Například do skupiny Unicredit patří chorvatská Zagrebačka banka. Najdete zde také Erste banku, která je u nás známá jako Česká spořitelna. S otevřením účtu vám kromě domovské banky může pomoci také expanzivní agentura. 

Trh jste si osvojili. Co můžete udělat dál? 

Když se úspěšně etablujete na chorvatském trhu, otevře se vám hned několik možností. Jedna z nich je třeba expanze do Slovinska (pakliže tam již nepůsobíte), která bude jednodušší minimálně o logistiku. Sesterské přepravní společnosti v Chorvatsku a Slovinsku (např. DPD HR a DPD SI) úzce spolupracují a dokáží vám za relativně krátký čas a nízké ceny přepravit zásilky ze Záhřebu do Slovinska.

A pokud se vám v Chorvatsku bude dařit, rozhodně byste měli zkusit štěstí také v Bosně a Hercegovině či v Srbsku.

 Kromě toho, jak se vám v Chorvatsku bude dobře dařit, je pravděpodobné, že prorazíte i v Bosně a Hercegovině či v Srbsku. Pokud už máte překlady do chorvatštiny, pro zmíněné trhy stačí jen pár úprav, které jsou pro naše překladatele otázkou několika hodin, a můžete prodávat i tam.  

Tento článek pro vás připravila expanzní agentura CEEEC Expansion, která se zaměřuje na pomoc e-shopům se zahraniční expanzí. 

Další článek
Jak expandovat do Srbska?