Jaké změny DPH čekají e-shopy od 1.7.2021?
Asi nikdo nebude rozporovat tvrzení, že provoz e-shopu automaticky přináší mnoho starostí. Některé jsou příjemné, jako třeba vyřizování objednávek a jiné méně. Hlavně administrativa, bez které se neobejde prakticky žádné podnikání. Do této kategorie spadá i DPH, tedy záležitost, kterou musí řešit většina e-shopů. Daň z přidané hodnoty je poměrně komplikované téma, ve kterém není zase tak složité se trochu ztratit. Často navíc prochází změnami. Pojďme si přehledně projít ty zatím aktuální, ale určitě ne poslední.
První červencový den roku 2021 totiž vstoupí v platnost novela DPH, která ovlivní také fungování e-shopů. Vlastně by ale mělo jít o zjednodušení současné praxe. Situace se totiž ulehčí internetovým obchodům, které své zboží prodávají do zahraničí. V čem?
Jak asi většina z nás už ví, pro plátcovství DPH je stěžejní, zda jste v posledních 12 po sobě jdoucích měsících překročili obrat 1 milion korun. V každé členské zemi je tento limit trochu jiný. Situace je nyní o to komplikovanější, když prodáváte do zahraničí. E-shop, který působí v České republice a na Slovensku musí výši obratu sledovat v každé zemi zvlášť. Stejně tak se musí i v příslušné zemi registrovat i DPH a zvláště dodávat veškeré výkazy.
Režim jednoho správního místa
V tomto ohledu byrokracii od 1. července 2021 ulehčí režim jednoho správního místa (One Stop Shop, neboli OSS), jehož definice se od léta zásadně rozšíří. Ten upravuje podmínky pro prodej zboží a služeb v rámci EU i mimo EU. Nadále totiž postačí registrace k DPH pouze v jednom státě. V našem případě tedy nejčastěji v České republice. Příslušný finanční úřad pak platby DPH rozdělí příslušným státům. Jedno správní místo pak rozlišuje trojici režimů.
- Režim zasílání v rámci EU
- Režim zasílání mimo EU
- Dovozní režim (Import One Stop Shop – IOSS)
Registrace do OSS je možná od počátku 1. dubna 2021. Zároveň také platí, že zatímco nyní stanovuje každý stát rozhodnou výši pro zahájení plátcovství DPH sám, od 1.7.2021 se tento limit sjednotí, ale zároveň také sníží. Bude totiž činit 10 tisíc euro a půjde o objem zboží či služeb prodaných do zahraničí. Do této výše bude případný odvod DPH probíhat pouze v domovském státě bez nutnosti registrace do OSS. Při překročení desetitisícové hranice je nutné registrovat se do systému OSS. Další informace o OSS si můžete přečíst v materiálu Svazu průmyslu a dopravy České republiky zde a zde.
DPH budou podléhat i malé zásilky ze zemí mimo EU
Zatímco zasílání zásilek v rámci Evropské unie novela DPH e-shoperům trochu usnadní, u dodávek zboží ze zemí mimo EU se situace naopak zkomplikuje. Dosud totiž platilo, že zásilky s hodnotou do 22 EUR byly osvobozeny od DPH. Toto zvýhodnění prvním červencovým dnem padne. Celníci tedy DPH doměří i na malé zásilky. Typicky toto pocítíme při objednávání drobného zboží z Číny nebo z USA. Pokud tedy objednáváte zboží ze zemí mimo EU, bude od léta potřeba myslet i na toto.
Jak se změna DPH projeví u Upgates e-shopů?
Upgates aktuálně na implementaci řešení, které bude v souladu se změnami v DPH, usilovně pracuje. Vše bude připraveno s předstihem a projeví se v jedné z příštích aktualizací. Pro samotné e-shopy bude nejviditelnější změnou to, že zatímco doposud se DPH vztahovalo k jazykové mutaci, po zavedení OSS už nebude stěžejní jazyk, ale země. Administrace také majitele automaticky upozorní v případě, kdy při prodeji do zahraničí překročí už zmíněný limit 10 000 EUR, a tudíž bude povinen registrovat se do OSS.