Konzervativní, ale slibný. Co mít na paměti při expanzi na polský e-commerce trh?

Polsko je jedna z největších středoevropských zemí s více než 38 miliony obyvatel. Jedná se tedy o obrovský trh s dobrým potenciálem pro rozvoj vašeho podnikání. Obliba online nákupů tam navíc stabilně stoupá, má ale svá specifika. Přečtěte si, naše tipy k expanzi do této rozlehlé a rozmanité země.

Polští spotřebitelé jsou v dnešní době už mnohem více otevřeni cross-border nákupům, tedy nákupům zahraničních produktů. Mladší generace už mají také lepší digitální kompetence a jsou méně konzervativnější i při nakupování. To poskytuje příležitosti pro nové hráče, zejména pro ty, kteří nabízejí unikátní produkty, které nejsou běžně dostupné na polském trhu.

Z hlediska typů e-shopů je Polsko atraktivní pro různé segmenty zboží. Tím největším je móda, která by jen v letošním roce měla tvořit odhadem 30,9 % objemu polské e-commerce. Ze statistik vyplývá, že naši sousedé na internetu rádi nakupují i elektroniku, potraviny a hygienu, nábytek a hračky.

Kromě globálních hráčů jako je Amazon, jsou tu také populární regionální marketplaces, jako je Allegro.pl, Empik.com a Ceneo.pl. Tyto platformy mají již etablovanou zákaznickou základnu a mohou být pro nové hráče vhodným vstupním bodem na polský trh. Některé navíc slouží jako zbožové srovnávače, které můžete při expanzi také nechat pracovat ve váš prospěch.

Přizpůsobte se polskému trhu

V Polsku je stále silný takzvaný ROPO efekt, pod kterým se ukrývá anglické „Research Online – Purchase Offline“ (tedy něco jako „průzkum online – nákup offline“). Tento trend se v loňském roce týkal především stavebnin a potřeb pro kutily, bot a farmaceutických produktů. Povzbudivé však je, že třeba u kosmetiky nebo módy se uplatňuje spíše opačná tendence.

Pro oslovování nových zákazníků rozhodně doporučujeme kvalitní lokalizovaný obsah, který bude přizpůsoben polskému publiku. To znamená nejen jazyk, ale také zahrnutí polských tradic, kultury a odkazů na známá místa v Polsku. K angažování publika využijte populární polské sociální sítě, jako jsou Facebook, Instagram a LinkedIn. 

Sledujte polské trendy a témata a vytvářejte obsah, který je relevantní pro polské zákazníky. V marketingových kampaních se vyplatí reagovat na polské sezónní události, jakými jsou svátky a významné dny (zejména křesťanské svátky jako Velikonoce a Vánoce). Nabídky a akce mají větší šanci na úspěch, pokud osloví zákazníky při vhodných příležitostech.

Zajímavost: Jako u nás, i v Polsku se slaví jmeniny. Poláci nicméně svátky prožívají velmi intenzivně, skoro stejně jako narozeniny: jsou pro ně příležitostí k setkání, veselí a obdarovávání.

Platební metody a doprava

Poláci na rozdíl od jiných států Evropské unie stále neopustili svou měnu zlotý. Rozhodně ale nejde o faktor, který by měl případnou expanzi nějak výrazně zkomplikovat. Naopak. Se zlotým dokáže pracovat většina platebních bran, které jsou pro české a slovenské e-shopery běžně dostupné.

Pro doručování objednávek v Polsku se často využívají společnosti DHL, UPS, FedEx a GLS. V zemi funguje rovněž státní služba pro doručování zásilek: Polská pošta (Poczta Polska). Je to dostupná a cenově výhodná možnost doručení, která má také řadu výdejních míst. Výdejní místa jsou u Poláků oblíbená: mezi ty populární patří ještě InPost a DPD Pickup

Polští zákazníci bedlivě sledují náklady za dopravu: čím jsou nižší, tím je větší šance, že nakoupí.

Tip: I přes postupné budování otevřenosti, je v Polsku stále přítomná jistá nedůvěra vůči zahraničním subjektům, proto je užitečné mít k dispozici fyzickou prodejnu nebo výdejnu, která bude sloužit nejen pro prodej, ale také pro reklamace zboží a budování důvěryhodnosti.

Na co ještě nezapomenout při tvorbě e-shopu?

Při podnikání v Polsku je záhodno dbát na překlady smluv, obchodních podmínek, faktur a dalších nezbytných dokumentů. Je důležité zajistit, aby překlady byly přesné a odpovídaly požadavkům polského právního systému. Spolupráce s profesionálními překladateli je v tomto případě velmi doporučovaná.

Klíčová je samozřejmě i polská mutace vašeho e-shopu, která by se měla nacházet na polské doméně (.pl) a obsah by měl být v bezchybné polštině. Mějte na paměti, že lokální SEO faktory, jako jsou polská adresa a telefonní číslo, výpis ve složkách a polské recenze, mohou také pomoci zvýšit vaši viditelnost v lokálních výsledcích vyhledávání

Zpětné odkazy (backlinky) od polských webů rovněž zvyšují důvěryhodnost vašeho webu u polských vyhledávačů a posunují vás ve výsledcích výš. Proto je dobré hledat polské partnery pro spolupráci a výměnu odkazů.

Polský trh nabízí příležitost pro e-shopaře, kteří by rádi expandovali do zahraničí, a to jak přes vlastní web, tak marketplaces. Ve prospěch Polska hovoří nejen blízkost geografická, ale i ta kulturní. S pomocí expertů na expanzi a překlady můžete minimalizovat rizika a dosáhnout úspěchu při vstupu na nový trh. U nás v NK Expand vám specialisté poskytnou cenné rady a podporu v celém procesu.

Další článek
Vysoké hory a vysoké nároky: Jak na úspěšnou expanzi e-shopu na rakouský trh?