Co všechno obnáší marketing na sociálních sítích?
Sociální sítě jsou pojem, kterému jistě rozumíte. Platí to i v případě, kdy se nepokládáte za marketingové experty. Kromě nástroje, který nám usnadňuje i spojení s blízkými, jsou však sociální sítě také jedním z hlavních reklamních a také prodejních kanálů nejedné firmy. A právě proto bychom si o potenciálu sociálních platforem sloužících k propojování lidí měli říct více. Social media marketing se totiž stává tak trochu základní výbavou každého e-shopera.
Co jsou to vlastně sociální sítě
Jedná se o komunitní (společenské, sociální) sítě, které umožňují zakládání profilů a interakci s jinými členy, a to nejčastěji formou sdílení textů, fotografií nebo videí.
Historie sociálních sítí
Jestli si myslíte, že historie sociálních sítí se začala psát společně se založením Facebooku, jste na omylu. Za jejich vznikem se totiž musíme vypravit do trochu hlubší minulosti. Prvními platformami, které svým fungováním připomínaly sociální síť, byly chatovací aplikace, které se začaly objevovat v posledních dekádách 20. století. My se ale přesuneme do roku 1997, kdy vznikla síť, která toho umožňovala více. Například tvořit si okruhy přátel a vytvářet si profily. Jmenovala se SixDegrees a větší slávu si bohužel nikdy nezískala. Vrcholem pro ni bylo milion uživatelů. V roce 2001 musela platforma kvůli nedostatku financí ukončit svou činnost.
V roce 2002 pak vzniká Friendster. Také zde už najdeme znaky typické pro sociální sítě. Jejím hlavním cílem bylo seznamovat uživatele s přáteli svých přátel. Ač Friendster dosáhl na trochu větší počty uživatelů než předchozí pokusy, na celosvětový věhlas to nestačilo. V roce 2015 tato sociální síť definitivně zanikla.
Právě tým, který pracoval u Friendsteru ale založil sociální síť, kterou už za úspěšnou považovat můžeme. Jde o MySpace. O tom jste nejspíše někdy slyšeli. Ve své době to totiž byla nejpoužívanější sociální síť vůbec. Firma vznikla v roce 2003 a o tři roky později hlásila 100 milionů aktivních uživatelů. A možná by MySpace na výsluní vydržel dodnes, kdyby jej postupně nepřeválcoval Facebook, jehož historie se začala psát v roce 2004.
Alespoň za krátkou zmínku stojí také pokus Googlu o průnik do světa sociálních sítí. Kam do té doby americký internetový gigant vstoupil, tam se mu dařilo. O sociálních sítích to ale neplatí. Firma v roce 2011 spustila s velkou slávou vlastní sociální síť Google+. Počty uživatelů rozhodně nebyly špatné. V roce 2012 jich společnost hlásila 200 milionů. Pak šel tento ukazatel dokonce do miliard. To ale bylo tím, že Google založil profil každému, kdo u něj měl účet. Problém byl jinde. Google+ skoro nikdo skutečně nepoužíval. Google+ nakonec musela společnost úplně odpískat.
Nejznámější sociální sítě
Facebook: dodnes celosvětově nejpoužívanější social marketing síť. Každý den si své Facebookové zdi projíždí miliarda a půl uživatelů. Mateřská společnost Meta dokonce patří mezi nejhodnotnější firmy světa. Vedení firmy v čele se zakladatelem Markem Zuckerbergem si však jistě uvědomuje, že žádné prvenství nestačí k tomu, aby bylo věčné. Facebook se tak neustále snaží vymyslet nové způsoby, jak své uživatele udržet. Zatímco ostatní sociální sítě se zaměřují na určitý typ obsahu, na Facebooku najdete vlastně všechno. Nemá specifičtější zaměření. Mateřská společnost Meta vidí obrovský potenciál v takzvaném metaversu, tedy virtuálním prostoru, do kterého by se postupně mohla přesouvat stále větší část našich životů. Pro většinu uživatelů je však Facebook hlavně o kontaktu s přáteli a rodinou, případně o sledování aktuálního dění prostřednictvím mediálních profilů.
Instagram: také Instagram patří do portfolia společnosti provozující Facebook. Instagram je už však zaměřen především na obrazový obsah. Z počátku to byly hlavně fotky obarvené ikonickými filtry. Dnes už je to stále častěji video. Přesněji řečeno krátká videa. Instagram je vedle Youtube hlavním domovem nejrůznějších influencerů. Jde o sociální síť, na které především mladší generace kromě přátel a rodiny sleduje své idoly, nové trendy a čerpá lifestylové novinky a tipy.
Twitter: velmi specifická sociální síť, která nedá dopustit na krátké glosy. Původně byly striktně omezené na 140 znaků. Dnes už toto číslo vzrostlo na 280. Na Twitteru můžete samozřejmě sdílet i fotky a videa. Jádro ale tvoří stále takzvané tweety, tedy krátké textové zprávy. Twitter si oblíbili především komentátoři, novináři a známé osobnosti, které zde mohou velmi rychle a výstižně sdělit světu, co se právě děje.
Youtube: ikonická sociální síť, která je stále postavena kolem sdílení videí. Youtube, jehož vznik datujeme do roku 2005 a aktuálně patří pod křídla Googlu, se stále drží fungujícího receptu, kterým jsou videa. Uživatelé si zde nestaví okruhy přátel, ale vytvářejí si seznamy tvůrců, jejichž videa odebírají. Youtube více než jiné sociální sítě staví dělící čáru mezi uživatele a tvůrce obsahu.
LinkedIn: jde o sociální síť, která se v jednom ohledu od ostatních velmi liší. Nechce totiž vaši pozornost v rámci volného času, ale během práce. Jedná se totiž o profesní sociální síť, kde lidé sdílí své kariérní úspěchy nebo si hledají novou práci. LinkedIn je také pro mnohé velmi úspěšným prodejním kanálem.
TikTok: sociální síť, která vzala svět útokem teprve nedávno. Je založena na sdílení skutečně krátkých videí. Zpočátku to bylo pouze 15 vteřin. Nyní už se limit postupně zvedá. TikTok se těší stále rostoucí popularitě především mezi mladými lidmi. Ignorovat už jej ale nemůžou ani zavedené značky, které na sociální sítě věnují značnou část svého úsilí. Stále častěji se tak na TikToku můžete setkat také s placenou reklamou.
Marketing na sociálních sítích
Pro širokou veřejnost jsou sociální sítě hlavně místem, kde se dozví, co je v jejich okolí nebo u oblíbených celebrit nového, najdou tip na výlet nebo si přečtou poslední zprávy ze světa. Specialisté online marketingu však tyto platformy vidí jinýma očima. Jedná se totiž o místo, kde mohou vcelku efektivně a přitom nenápadně nabízet své zboží. Prakticky každá z nejrozšířenějších sociálních sítí má dvě tváře. Organickou a placenou.
Organický vs. placený dosah
Na tyto pojmy v online marketingu v alespoň trochu odborné diskuzi narazíte často. Jde o organický a placený dosah. Jde o termíny, které odráží právě zmiňované dvě tváře sociálních sítí.
Organický dosah příspěvků: výraz organický můžeme nahradit lépe srozumitelným výrazem přirozený. Jedná se totiž o příspěvky, které se napříč obrazovkami počítačů, telefonů a tabletů šíří přirozeně, tedy bez finanční podpory. Organickou cestou se tedy šíří také příspěvky, které sdílíte soukromě. Ty se dříve či později objeví na zdech značné části vašich přátel. V případě firemních profilů je to ale trochu složitější. Největší sociální sítě v čele s Facebookem totiž dosahy organických příspěvků, tedy těch, ze kterých přímo negenerují žádné příjmy, cíleně omezují. Komplexní firemní komunikace tak bývá velmi často doplňována také placenou propagací.
Placený dosah příspěvků: v tomto případě už je hlavní odlišnost od ostatních typů příspěvků zřejmá. Příspěvky totiž na sociálních sítích můžete podpořit s cílem maximalizace dosahu, a to jak lidem, kteří už o vás vědí, tak také novým zákazníkům. Především v případě Facebooku platí, že organický zásah sociální síť záměrně omezuje, aby firemní uživatele přinutila finančně podporovat šíření své tvorby.
U placených příspěvků dále rozdělujeme dva typy. Jde o klasické příspěvky, které nejprve vyvěsíte na svou zeď a jejich šíření podpoříte penězi a pak o takzvané dark posty.
Marketing na nejoblíbenějších sociálních sítích
Každá z následujících podkapitol by jistě vydala na vlastní obsáhlý článek. Jde totiž o vcelku složité reklamní nástroje a mnohým marketingovým specialistům trvá celá léta než přijdou na to, jak reklamní systémy v rámci těchto sociálních sítí nastavit co nejefektivněji. Nepůjde o návody, jak vše krok za krokem nastavit, ale spíše o stručného průvodce, který vám ukáže, jaké možnosti jednotlivé sociální sítě skrývají.
Marketing na Facebooku a Instagramu
Tyto dvě velké sociální sítě si spojíme. Fungují totiž pod jednou mateřskou společností a taktéž jejich reklamní systémy jsou propojené. Z Facebooku díky tomu můžete spravovat také reklamu, která se zobrazuje na Instagramu. Reklamní prostředí Facebooku je ze všech dnes popisovaných sociálních sítí nejsložitější, ale také nabízí nejvíce možností.
Sponzorovat konkrétní příspěvek můžete na Facebooku přímo ze své firemní zdi a to na několik poměrně jednoduchých kliků, ve kterých nastavíte, komu by se post měl zobrazovat a jakou částku jste ochotni utratit. Pokud to však s reklamnou na nejrozšířenější sociální síti světa myslíte vážně, budete ji vytvářet a řídit z prostředí Správce reklam.
Zde je důležité především nastavení správných fakturačních a platebních údajů a propojení vašeho webu s prostřednictvím Facebook Pixelu nebo Conversion API (CAPI). Jedná se o kus kódu, který do Faceboku přenáši události, které uživatelé na vašem webu provedli. Je proto zásadní pro správné zaznamenávání výsledků vašich kampaní a zefektivňování reklam.
Po všech těchto nutnostech už můžete přistoupit k tvoření kampaně. Nejprve je potřeba zvolit, jaký typ nákupu zvolit. Tento krok může být pro lajka trochu matoucí. Na první pohled zde totiž není úplně zřejmé, v čem se dvojice typu nákupu reklam liší.
Aukce: nákup reklamy přes aukci mají k dispozici všichni inzerenti u všech typů reklam. V podstatě jde o to, že reklamnímu systému Facebooku řeknete, jak vaše prostředky utrácet. V rámci aukce budete o reklamní prostor soutěžit s ostatními inzerenty. Systém je tedy velmi podobný jako například v Google Ads. Nevýhoda nákupu reklam skrze aukce je nižší předvídatelnost výsledků. Facebook vám dá předem k dispozici pouze odhady. Ani on totiž předem nezná cenu, kterou bude muset za váš reklamní prostor utratit.
Dosah a četnost: tento typ nákupu reklamy je mnohem předvídatelnější. Umožňuje totiž nákup předem daného reklamního objemu předem, avšak není dostupný u všech typů reklam. Cena zde bude stále stejná a stejně tak i výsledky. Typ nákupu formou dosahu a četnosti není k dispozici u prodejních kampaní, které jsou pro e-shopy nejdůležitější, a o kterých si povíme o několik řádků níže.
Účel kampaně:
Zde najdete několik typů kampaně rozdělených podle toho, co je primárním cílem reklamy. Nutno podotknout, že Facebook tento krok značně zjednodušil. Cílů už tedy není tolik jako ještě v nedávné minulosti. Aktuálně můžete vybírat z cílů:
Povědomí: facebook oslovuje své uživatele tak, aby co nejvíce zvyšoval povědomí o vaší značce. Algoritmy tedy nebudou tolik usilovat o to, aby lidé na reklamu klikali nebo skrze ni nakupovali.
Návštěvnost: také zde je primární cíl poměrně zřejmý. Facebook se bude snažit, aby co nejvíce jeho uživatelů kliklo na vaši reklamu. Tento cíl může být ideální například pro restaurace nebo weby, které přímo neprodávají své produkty.
Projevený zájem: zde Facebook cílí na uživatele, které by mohl zaujmout. Například formou komentáře, označení “To se mi líbí” nebo jinou interakcí.
Potenciální zákazníci: v tomto případě vám Facebook bude prostřednictvím formuláře sbírat potenciální zákazníky. Ty pak můžete kontaktovat a obchod s nimi dotáhnout.
Propagace aplikace: reklama vytvořená za tímto účelem bude usilovat o maximální množství stažení vaší aplikace. Výhodou propagace aplikace na Facebooku je fakt, že většina jeho uživatelů si sociální síť prohlíží z mobilních zařízení.
Prodeje: pokud chcete skrze reklamy hlavně prodávat, je právě tento účel pro vás. Jedná se o hlavní facebookový propagační nástroj pro e-shopy. Facebook totiž bude reklamy zobrazovat uživatelům, u kterých existuje největší šance, že si produkty z vašeho e-shopu nejen prohlédnou, ale také je nakoupí. Pro správné fungování tohoto typu reklamy je potřeba propojit s Facebookem katalog produktů.
Další kroky
Rozpočet: Následující kroky už obsahují určení rozpočtu vaší kampaně. Můžete jej zvolili buďto dlouhodobě. Například Facebooku nastavíte limit ve výši 100 Kč denně nebo předem vydefinujete dlouhodobý rozpočet, a to například 5 000 korun na jeden měsíc. Facebook tento limit nepřekročí.
Konverze: Dalším důležitým krokem je určení místa, na které se vaší zákaznici z reklamy dostanou. Nejčastěji to pravděpodobně bude web. Může ale také jít o aplikaci nebo nasměrování do Messengeru či Whatsappu.
Okruhy uživatelů: zde můžete na základě zájmu, věku, bydliště a další hromady údajů vydefinovat, komu má Facebook reklamu zobrazovat. Samotná sociální síť však zdůrazňuje, aby inzerenti v tomto kroku omezovali algoritmy co nejméně. Síť by si totiž ty pravé uživatele měla najít sama.
Umístění: následuje tvorba umístění, která spočíná v určení, na jakých pozicích by se reklama měla zobrazovat. Zde je lepší vše nechat na automatice a zvolit automatická umístění.
Samotná reklama: teď už jen zbývá pohrát si se samotnými reklamními příspěvky, které uživatelé uvidí. Právě jejich propracovanost a schopnost zaujmout je velmi důležitá. Na zajímavou reklamu zkrátka lidé budou klikat více.
Další tipy: nezapomeňte ani na propojení už zmiňovaného Pixelu, abyste mohli výsledky reklamy správně sledovat. Reklamě můžete také přiřadit UTM parametry. Díky nim uvidíte výsledky přehledně v Google Analytics.
Marketing na LinkedInu
Jak už jsme si řekli, na LinkedInu je mnohé trochu jinak. Reklamy zde ale můžete tvořit dost podobně jako na Facebooku. Výhodou jsou velmi zajímavé možnosti cílení na základě profesních zkušeností nebo kariérní životní fáze. Právě díky svým specifikům se však LinkedIn odlišuje ještě v jednom ohledu. Reklama je zde velmi drahá. Alespoň je tedy podstatně dražší v porovnání s Facebookem. O reklamě na LinkedInu jsme psali už dříve. Jak přesně na tvorbu placených příspěvků si můžete přečíst v našem starším článku.
Marketing na Twitteru
Také Twitter je kromě prostoru pro sdílení rychlých zpráv nebo krátkých glos místem, kde inzerenti hledají nové zákazníky. Reklamní systém Twitteru není ani zdaleka tak komplexní, jak je tomu u Facebooku. Umožňuje ale zajímavé akce, které byste u největší sociální sítě nastavovali marně. Jde například o cílení na fanoušky vybraných profilů. Reklamu tak můžete ukazovat sledujícím svých konkurentům. Pro někoho může být nevýhodou inzerce na twitteru fakt, že celé reklamní prostředí je dostupné pouze v angličtině. Taktéž o reklamě na Twitteru si můžete přečíst v našem starším článku.
Marketing na TikToku
Reklamní prostředí této sociální sítě má většina specialistů na online marketing nejspíše prozkoumané nejméně. Jde totiž o mladou platformu, kterou si zatím s inzercí spojuje jen málokdo. Je to ale trochu škoda. Publikum na TikToku už v takové míře netvoří děti a teenageři. Cílové skupina této sociální sítě se postupně posouvá k 25-35 letým, kteří jsou pro mnoho inzerentů velmi relevantním publikem.
Taktéž TikTok nabízí v rámci svých reklam typické cílení zaměřené na maximální dosah, návštěvnost webu, nákupy nebo třeba instalaci aplikací. Zvolíte si adekvátní rozpočet, vytvoříte konkrétní reklamu a můžete začít inzerovat.
Jak začít s reklamou na sociálních sítích?
Nejste si stále úplně jistí tím, jak s reklamou na sociálních sítích začít? Nebo možná přesně nevíte, která z populárních sociálních sítí by pro vás byla ta pravá. Nic se neděje odborníci přece z nebe nepadají. Proto jsme pro naše e-shopery připravili místo, kde najdou pomoc. Začít můžete třeba s naší akademií, kde si můžete přečíst co všechno provoz e-shopu a úspěšný internetový marketing obnáší. Obrátit se také můžete na specialisty na našem Marketplace.