Facebook: Marketingové tipy, které vám pomohou vydělat peníze na Facebooku

 Facebook - marketingové tipy

Vytvořili jste úžasný nový e-shop, vyhráli jste si s texty, s výzvami k akci a s nastavením cenové politiky? Tím však vaše cesta k úspěšnému online byznysu teprve začíná. Poté co jste založili e-shop, nastává čas pro další krok, kterým je přivedení návštěvníků a jejich přeměna v platící zákazníky. Jedním z nejlepších zdrojů platících zákazníků v současném online světě je Facebook. Propagace e-shopu na Facebooku může být pomyslným jazýčkem na vahách, který rozhodne o vašem úspěchu či porážce, pokud vše uděláte správně.

Obstát v současné konkurenci ale není jednoduché. Miliony lidí z celého světa se snaží získat na Facebooku nové zákazníky a proměnit své stránky ve zlatý důl. Níže najdete několik skvělých tipů, které vám pomohou marketing na Facebooku pořádně rozjet a získat z něj maximum.

Jste připraveni? Jdeme na to!

Vytvořte Business stránku na Facebooku

Ještě předtím, než začnete propagovat své výrobky či službu na Facebooku, je třeba vytvořit Business stránku pro vaši firmu. Dejte si na ní opravdu záležet, protože na její kvalitě záleží úspěch vašeho pozdějšího marketingu. Vaše facebooková stránka musí být schopná návštěvníky přesvědčit, že vaše firma je důvěryhodná a nakoupit u vás se jim vyplatí.

Vytvoření stránky na Facebooku není nic složitého

 • Ve vašem profilu klikněte na trojúhelník vpravo nahoře a vybere možnost „Vytvořit stránku“.
 • Poté zvolte možnost „Firma nebo značka“ a klikněte na „Začínáme“.
 • Vyplňte název stránky, kategorii, adresu a klikněte na „Pokračovat“.
 • V dalším kroku budete mít možnost přidat profilovou fotografii, která napoví návštěvníkům, co je předmětem činnosti vaší firmy.

A to je vše. Nyní můžete svou stránku používat, umisťovat zde příspěvky a podobně. Přidejte stručný a výstižný popis stránky, aby návštěvníkům bylo na první pohled jasné, o co na vaší stránce jde. Napište ve stručnosti, co nabízíte, kde vás zákazníci najdou, kdy máte otevřeno a jaké jsou vaše výhody oproti konkurenci. Nezapomeňte, že vaše stránka na Facebooku je pravděpodobně první místo, kde se zákazník setká s vaší firmou. Máte tedy jedinečnou příležitost udělat skvělý první dojem. Po kliknutí na „Nastavení“ vpravo nahoře můžete upravovat jednotlivé parametry a nastavení stránky, které vám umožní vyladit stránku přesně podle potřeb vašeho byznysu. Můžete nastavovat správce a redaktory, přidělovat jim oprávnění, propojit vaši stránku s účtem na Instagramu, nastavovat možnosti a filtrace pro komentování, a spoustu dalších skvělých funkcí.

Založení firemní stránky na Facebooku

Zaměstnejte roboty

Nyní, když má vaše firma svou stránku na Facebooku, jste připraveni udělat další krok na cestě k úspěšnému online byznysu. Tímto dalším krokem je vytvořit na vaší Facebook stránce perfektní zákaznický servis, který bude schopen zodpovědět potenciálním zákazníkům veškeré jejich otázky ohledně vaší nabídky. Než začnete svou stránku propagovat a získávat návštěvnost, měli byste mít jistotu, že vaši návštěvníci získají dostatek informací o produktech, které nabízíte. Jakmile začnou na vaši stránku chodit první návštěvníci se zájmem o váš produkt, začnou se vás ptát na nespočet otázek prostřednictvím Facebook messengeru. Pokud si chcete udržet jejich zájem, musíte jim odpovídat co nejrychleji, v ideálním případě ihned. Jak ale takovou komunikaci zvládnout? Ideálním řešením je chatbot. Na rozdíl od vás, chatbot může být online 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a zvládne odpovídat na všetečné dotazy návštěvníků.

Nejjednodušší způsob je nastavení chatbota na jednoduchou odpověď, kdy na jakýkoli dotaz odešle zpět předpřipravenou zprávu ve smyslu: „Děkujeme za dotaz, který byl předán příslušnému pracovníkovi zákaznické podpory, který se vám co nejdříve ozve.“ To vám poskytne čas k sestavení vyčerpávající odpovědi na zákazníkův dotaz. Díky tomu, že dostanou odpověď okamžitě, budou zákazníci vědět, že se jejich dotazem někdo zabývá, a získají dojem, že se vaše firma o zákazníky stará.

Existují však ještě mnohem propracovanější možnosti, jak chatboty využít. Chatboti totiž dokážou využívat možnosti strojového učení a komunikovat se zákazníkem na mnohem vyšší úrovni, přímo odpovídat na jeho dotazy, zobrazovat mu předpřipravené odpovědi a odkazy, navigovat jej na stránky, kde nalezne to, co hledá, a podobně. Tímto způsobem můžete navigovat své zákazníky přímo na landing pages nebo k různým doplňujícím informacím o vašich produktech a výrazně tak zvýšit míru konverze.

Vkládejte originální a podnětné příspěvky

Pravděpodobně jste už slyšeli o tom, že dosah příspěvků na Facebooku se neustále snižuje a nemáte jistotu, komu se vaše příspěvky zobrazí. To je skutečně pravda. V posledních letech dosah u firemních stránek na Facebooku klesl na 2,6 %, což je opravdu málo. Tento pokles je způsoben dvěma věcmi. Za prvé, marketéři a majitelé firem investují stále více peněz do PPC reklamy Facebook Ads, což znamená, že pro neplacené příspěvky nezbývá tolik místa. Dalším důvodem je změna algoritmu Facebooku, která si klade za cíl přinést uživatelům více obsahu od přátel a rodiny, na úkor reklam a marketingového obsahu. Přes to všechno je zveřejňování příspěvků na firemních stránkách stále důležité a efektivní, pokud to děláte správně.

 • Postujte pravidelně, ale ne příliš často. Jeden příspěvek za den je ideální frekvence, která zaručí, že vaše příspěvky nebudou vnímány jako obtěžující a vaši fanoušci, kterým se zobrazí v News Feedu, si je rádi přečtou. Vkládat příspěvek každý den není snadné, ale pokud to zvládnete, dostanou se vaše příspěvky k 2,6 % vašich fanoušků, což sice není mnoho, ale je to pořád lepší než nic.
 • Postujte nové informace. Nikdo není zvědavý na stejné články pořád dokola. Vkládejte svůj vlastní obsah nebo odkazy na nové články na vašem blogu. Pokud právě žádný nový obsah nemáte, najdete dobře napsané články z jiných blogů, které přinášejí kvalitní informace ohledně vašeho tématu a mohly by zajímat i vaše fanoušky.
 • V každém příspěvku se snažte říci něco zajímavého. Nevkládejte pouze titulky a odkazy.  Pokud sdílíte článek, napište i o tom, proč se vám líbí a proč by se mohl líbit i vašim čtenářům.
 • Vkládejte příspěvky ve správný čas. Testujte různé časové úseky a zjistěte, kdy fanoušci nejvíce reagují.

Nyní je čas na spuštění reklamní kampaně

Přes všechna nová nařízení ohledně ochrany osobních údajů má Facebook stále obrovské množství informací o svých uživatelích, což mu umožňuje naprosto přesné cílení PPC reklam a činí z něj nejoblíbenější sociální médium pro online marketéry.

Jak spustit úspěšnou a profitabilní PPC kampaň na Facebooku?

 • Použijte správný typ reklamy. Každý typ reklam funguje lépe v jiném typu kampaně. Například pokud chcete zvýšit tržby, použijte reklamu optimalizovanou na konverze, pokud chcete seznámit zákazníky s příběhem vaší firmy, zvolte reklamní plochu Canvas, pokud máte v úmyslu zvýšit angažovanost uživatelů u některého z vašich příspěvků, zvolte typ reklamy, který je k tomu určen. Podle toho, jaký typ reklamy vyberete, bude Facebook zobrazovat vaši reklamu lidem, u kterých je největší pravděpodobnost, že provedou požadovanou akci.
 • Využijte různé možnosti cílení. Vytvořte reklamy pro různé skupiny potenciálních zákazníků, podle zájmů, chování a demografických údajů.
 • Zamiřte přesněji. Teď, když jste použili cílení na různé skupiny potenciálních zákazníků, začne vaše firemní stránka získávat určitou návštěvnost. Nyní můžete využít největší výhodu Facebooku. Použijte informace těchto nově získaných uživatelů pro vytvoření ještě přesněji definovaného publika.
 • Vytvářejte skupiny takzvaných „Vlastních publik“ z návštěvníků, kteří navštívili vaši stránku nebo podnikli konkrétní akce. Tato publika pak můžete nejen oslovovat další, ještě přesněji cílenou reklamou, ale můžete také na jejich základě vytvářet další „Podobná publika“, do kterých vám algoritmus Facebooku zařadí uživatele, kteří jsou podobní vašim stávajícím návštěvníkům nebo zákazníkům, mají podobné zájmy a vykazují podobné chování, a mohli by tudíž mít také zájem o vaše produkty.
 • Pečlivě měřte a vyhodnocujte veškeré výsledky. Žádná reklamní kampaň nefunguje od začátku na sto procent. Vždy je tady prostor ke zlepšení. Důkladným měřením a analýzou odhalíte slabá místa ve vaší kampani a budete ji moci vyladit k mnohem větší efektivitě.

Existují dva hlavní způsoby, jak analyzovat výsledky na Facebooku:

 1. Statistika stránek. Zde najdete veškerá data o provozu vašich stránek na Facebooku. Sledujte metriky, které vypovídají o zájmu návštěvníků, jako jsou lajky, sdílení a komentáře. Zjistěte, jaké mají vaše reklamy dosah, ve kterou denní dobu jsou vaše reklamy nejúspěšnější, celkové počty návštěv a mnoho dalších údajů, ze kterých můžete vyčíst, jak je vaše reklamní kampaň efektivní a kde máte prostor pro zlepšení.
 2. Přehled publika. Ve Správci reklam naleznete tyto přehledy v části „Nástroje“.

Přehled publika vám umožní analyzovat data ze tří podskupin:

 • Všichni uživatelé Facebooku
 • Fanoušci vašich stránek
 • Vlastní publika

 Analýza výsledků na Facebooku

Pro účely zlepšení efektivity vaší reklamy byste měli sledovat zejména poslední dvě. Přehledy publika vám umožní lépe porozumět vašim uživatelům a zjistit ještě podrobnější informace o demografii, zájmech a aktivitách vašich návštěvníků, které můžete použít v budoucích kampaních.

Článek připravila digitální agentura PPC Profits, která realizuje SEOPPC reklamuEmailing, správu sociálních sítí, správu zbožových vyhledávačů a obsahový marketing.

Další článek
Facebook: Před spuštěním reklamy si zkontrolujte nastavení