Příběh e-shopu domkyachaty.cz: jak se firma s 20letou tradicí pustila do online prodeje dřevostaveb

Jen stěží bychom hledali obor, kterého se nedotkl prudký rozmach e-commerce. Na internetu si dnes můžeme objednat produkty, u kterých to ještě docela nedávno bylo nemyslitelné. Třeba zahradní domek. Společnost Moravia Wood Trading, která má dlouholeté zkušenosti v oblasti dřevostaveb, spatřila v rozmachu internetových obchodů unikátní příležitost. Na jejím e-shopu domkyachaty.cz si díky tomu můžete koupit zahradní domek, rekreační chatu nebo třeba přístřešek pro auto. 

Na úvod se musíme přiznat, že moc e-shopů, které prodávají celé stavby, na Upgates nenajdete. Je to totiž dost netradiční. Jak vás to vlastně napadlo?

Jsme MORAVIA WOOD TRADING. Specialisté na dřevostavby velké i malé. A zakládáme si na dobrých vztazích s našimi klienty. To, co nás živí, jsou stavby montovaných a roubených rodinných domů. Stává se ale, že se naši spokojení klienti, kteří již bydlí v domě od nás, za námi vracejí a chtějí si od nás nechat postavit něco menšího na zahradu – třeba zahradní domek, garážové stání nebo i rekreační chatu. Takže jsme si řekli, proč tento doplňkový sortiment nenabídnout všem? A nápad na nový e-shop byl na světě…

Očividně to totiž byl dobrý nápad. Jak se vám zatím s prodejem chatek a domků daří?

Je to čerstvá věc. Nový e-shop jsme dotáhli teprve ke konci roku 2020, abychom byli připraveni na budoucnost. Kdo je připraven, není překvapen… Počítáme ale s pomalým rozjezdem. Teprve se ukáže, jaký vliv na poptávku bude mít přetrvávající razantní růst cen dřeva a dalších klíčových surovin ve stavebnictví. Navíc, naši klienti zatím využívají spíše „staré dobré cesty“ přes náš hlavní web www.moraviawood.cz, případně přes osobní setkání v sídle naší firmy v Šenově u Ostravy.

Jak vlastně takový nákup probíhá?

Průběh nákupu máme detailně rozepsán na našem webu www.domkyachaty.cz v článku „Trochu jiný e-shop“ případně v našich Obchodních podmínkách. Jsme toho názoru, že dobrý obchod nelze uzavřít bez dobré komunikace. A čím složitější produkt je předmětem nabídky, tím kvalitnější komunikace obou smluvních stran musí být.

Níže v bodech uvádím postup klasické objednávky:

 1. Kupující si vybere produkt (v e-shopu)
 2. Kupující odešle nezávaznou objednávku produktu případně volitelného příslušenství (či služeb)
 3. Prodávající, po telefonické konzultaci obou smluvních stran, vystaví cenovou nabídku
 4. Kupující tuto cenovou nabídku odsouhlasí, případně se tato nabídka ještě upraví
 5. Obě smluvní strany odsouhlasí podmínky prodeje a platby
 6. Prodávající zašle kupujícímu první zálohovou fakturu
 7. Kupující tuto zálohovou fakturu uhradí
 8. Prodávající, po připsání platby na svůj firemní bankovní účet, zadá dřevostavbu do výroby – od této chvíle běží domluvená dodací lhůta
 9. Prodávající upozorní kupujícího, kdy bude dřevostavba připravena k odběru, zašle kupujícímu druhou zálohovou fakturu a ujistí se, že je připraven vyhovující podklad dřevostavby
 10. Poté případně, v souladu se smluvními podmínkami, zajistí dopravu a montáž dřevostavby
 11. Prodávající zašle kupujícímu doplatkovou fakturu a ten ji uhradí.

Můžete nám o svých dřevostavbách prozradit více?

Všechny naše dřevostavby jsou z certifikovaného lepeného smrkového dřeva, které je již vysušené. Po sestavení tudíž nepraská a nekroutí se. Klientům na našem e-shopu www.domkyachaty.cz nabízíme cca 50 menších dřevostaveb od altánů, menších zahradních domků a garážových stání až po plnohodnotné celoročně obyvatelné přízemní rekreační chaty o velikosti 3-4pokojového bytu  s krytou terasou. U nás si vybere každý.

Už více než rok všichni žijeme v tak trochu jiných časech. Jak se daří vašemu podnikání? Mají lidé zájem o stavby rekreačních objektů?

Jak už jsem řekl, snažíme se svým klientům poskytnout komplexní služby. Aktuálně nepočítáme s tím, že tyto doplňkové dřevostavby budou mít významný podíl na celkovém obratu naší firmy. Je to ale způsob, jak vyjít vstříc klientům, o které se jako firma staráme již déle než 20 let. A oni si toho velmi váží. Nyní se třeba připravuje realizace několika rekreačních chat a zahradních domků.

Chápu, že pro stavební firmu pravděpodobně e-shop není hlavní prodejní kanál. Máte s ním plány do budoucna? 

Myslím, že naše e-shopová nabídka je pro začátek dostatečně široká. Přesto reagujeme na podněty svých klientů a průběžně ji doplňujeme, případně obměňujeme. Když je to v našich možnostech, rádi našim klientům vyhovíme. Nedávno jsme přidali třeba tuto velkou pergolu nebo luxusní přízemní rekreační chatu ADEL se zastřešenou terasou. Musím přiznat, že jsme opravdu zvědaví, jak naše průmyslové odvětví a tudíž i naši nabídku promění nekončící pandemie a nekonečné zdražování dřeva - naší klíčové suroviny.

Další článek
Příběh Machovna.sk: jak se z kreativního nápadu stalo úspěšné podnikání