Satelity (multishop)

V ceně měsíčního pronájmu je provoz e-shopu jen pod jednou doménou. Pokud chcete nastavit jinou doménu nebo další satelit, je toto možné za příplatek dle aktuálního ceníku. Na jednom e-shopu můžete nastavit libovolný počet domén a satelitů (multishop).

Doménu na jazykovou mutaci nebo satelit si nastavíte v Nastavení / Domény a SSL.

Reálné řešení multishopu

Multishop se řeší vytvořením nové jazykové mutace. V administraci si vytvoříte nový jazyk, u kterého víte, že ho nikdy v budoucnu nebudete používat. V této jazykové mutaci se provedou překlady produktů, článků, SEO, dokumentů a všechny další záležitosti.

Každý např. produkt, který se má zobrazovat v e-shopu č. 1 bude nastaven pro zobrazování v jazyku CZ. Produkt, který se má zobrazovat v e-shopu č. 2 bude nastaven jako viditelný pouze v druhém jazyku.

E-shop č. 1

E-shop č. 2

Grafika

Grafika v nastavení modulu Designer je pro všechny jazykové mutace a satelity ve výchozím stavu stejná. Pokud chcete mutace výrazně graficky odlišit, je třeba to udělat individuálně v editoru kódu. To se týká oddělení mutací z pohledu barev, vlastních CSS stylů atd. Styly můžete pro jednotlivé jazyky odlišit selektorem lang - více zde.

V případě potřeby můžete editovat i HTML kód a strukturu stránek. K tomu je třeba dobře znát jazyky HTML a CSS, případně JS.

Na tyto úpravy nedáváme technickou ani jinou podporu či záruku následné správné funkcionality. Pokud chcete jít touto cestou, doporučujeme vám kontaktovat některého z odborníků na Marketplace, který vám požadované změny realizuje.

Co nelze v systému oddělit jsou především:

 • číselné řady,
 • grafika může být odlišná pouze v případě, že je upravená individuálně v editoru kódu (vyžaduje vypnutí modulu designer),
 • účty zákazníků,
 • nelze být v některých satelitech plátcem DPH a v jiných zase ne.

Nastavení satelitů

Při zakládání jazykové mutace je třeba zvolit Typ "satelit". Tzn., že daná mutace se nevloží do nabídky vlaječek v hlavičce e-shopu, pomocí které by se dalo na satelit prokliknout. Satelit je tedy brán jako samostatný e-shop. Nikoliv jako jazyková mutace. Informace, jak dále pracovat se satelity a upravit je do konkrétního vzhledu najdete v nápovědě

Postup v administraci

 1. V menu administrace zvolte sekci Nastavení / Základní / Jazyky.
 2. Klikněte na tlačítko + Nový.
 3. Nechte mutaci deaktivovanou až do chvíle, než budete mít vyplněné všechny potřebné překlady, aby se satelit nezobrazoval zákazníkům. Pokud ještě nejste na ostré doméně, můžete satelit aktivovat a vidět tak, jak se nový obsah zobrazuje.
 4. Nastavte Typ "satelit".
 5. V poli Jazyk to může být jednoduché nebo také složitější. Ta jednoduchá a ne tak častá varianta je, když nemáte satelity ve stejných jazykových mutacích. Např. jeden satelit je v češtině a druhý ve slovenštině. Pak vyberete dané jazyky v jazykových mutacích.
  Pokud ale máte nějaké satelity ve stejných jazykových mutacích, což je běžná situace, nastává problém. Systém neumožňuje vybrat stejný jazyk ve více mutacích (z důvodu unikátnosti URL adres). V tom případě si vyberte jakýkoli jiný jazyk, o kterém víte, že ho v budoucnu pravděpodobně nikdy nepoužijete. Např. chamorro je ideální, protože se jedná o ostrov v Tichém oceánu :-)
 6. V oddílu Rozšířené nastavte pole Skutečný jazyk. Toto pole říká, jaký jazyk se v dané mutaci skutečně zobrazuje. Např. zde ve skutečnosti není již zmíněné chamorro, ale naše čeština. Nastavení je důležité pro správné vyhledávání textů v interním vyhledávání, kódování textů, kvůli exportům do služeb třetích stran atd.
 7. Do nového satelitu můžete nakopírovat překlady z jiné jazykové mutace a obsah z jiné existující jazykové mutace. Ušetří to dost práce. Tzn. pokud bude satelit 2 stejně jako satelit 1 v jazyku čeština, překopírujte do něj vše co v češtině již máte vyplněno.
 8. Uložte změny.
 9. V administraci se objeví nové zatržítko v možnostech zobrazit v jazyku. Viz. nápověda zde. Nastavte tak zobrazení např. produktů, článků, bannerů, headlines, rozdílného loga atd.
 10. Jakmile budete mít překlady a obsah satelitu nastaven, aktivujte jazykovou mutaci v Nastavení / Základní / Jazyky. 
 11. Nastavte doménu na jazyk podle tohoto návodu.
 12. Nastavte DNS v rozhraní vaší domény podle zobrazeného návodu v modulu Nastavení / Domény a SSL.
 13. Zkontrolujete zobrazení nové domény dle návodu. Změny se neprojeví ihned, ale až v řádu několika hodin.

Zobrazení jazykové mutace v satelitu

U satelitu se na e-shopu standardně nezobrazuje vlaječka, pokud v tomto satelitu není žádná další jazyková mutace. To je možné změnit a zobrazit u satelitu i vlajky s odkazy na další jazykové mutace následujícím způsobem.

Pro aktivaci je potřeba za satelit přesunout běžný jazyk(y).

Postup v administraci

 1. V menu administrace zvolte sekci Nastavení / Základní / Jazyky.
 2. Seřaďte jednotlivé řádky položek uchopením ikony tří čárek a přetáhněte je na nové pozice směrem nahoru nebo dolů.
 3. Pokud se běžný jazyk vyskytuje v pořadí za satelitem (nebo hlavní jazykovou mutací), přiřadí se automaticky k němu. Pokud je těchto jazyků více, platí to pro všechny až do dalšího satelitu.

Příklad zobrazení jazyka Anglicky

V ukázce výše se pro satelit Francouzsky zobrazí jen slovenská a anglická vlajky, protože jsou tyto běžné jazyky za satelitem. Ale pro základní jazyk česky se žádné vlajky nezobrazí, protože za ním následuje satelit. 

Jazyk s typem Hlavní se chová sám o sobě jako satelit, proto se nezobrazí jako další možnost v seznamu vlajek. 

Na této stránce

Další zdroje informací

Facebook Forum

Výměna zkušeností, rady a tipy mezi provozovateli e-shopů na systému Upgates.

Přejít do fóra

Akademie

Získejte znalosti od našich specialistů na marketing, obchod, právo a podnikání.

Přejít do akademie

Novinky z Blogu

Co nového jsme pro vás připravili nebo chystáme najdete na blogu.

Přejít do blogu

Nepodařilo se Vám najít tu správnou odpověď?

Kontaktujte naši technickou podporu, která je tu pro vás od pondělí do pátku 8:00 až 16:00 hod.

Zákaznická podpora