Reklamy na Facebook Ads: jak je nastavit a spustit první reklamy?

Facebook sociálním sítím kraluje už dlouhé roky. Během jich si jej osvojilo hned několik generací. Pro představu stačí jedno číslo. Facebookový účet si u nás založilo přes 5 milionů lidí. Většina z nich na modré sociální sítí denně sleduje novinky ze svého okolí, debatuje o aktuálním dění, nebo komunikuje s přáteli. Všichni tito uživatelé u toho zároveň více či méně vědomě přijímají reklamní sdělení. A na základě veškerých interakcí uživatelů s obsahem o nich Facebook sbírá obrovské množství signálů, díky kterým je dokáže roztřídit do zájmových skupin a tím velmi efektivně reklamy zacílit. 

Právě díky reklamnímu systému Facebook Ads bývá tato síť v centru zájmu i pro majitele e-shopů. Jak tedy na Facebooku nastavit reklamy a spustit první kampaně?

Facebook Ads versus jiné reklamní systémy

Facebook je jako reklamní systém docela specifický. Na rozdíl od Google Ads, nebo lokálního Skliku totiž spravuje reklamy primárně na vlastních sociálních sítích. I společnost Meta ovšem v tomto směru expanduje. V rámci takzvané Audience Network už totiž dokáže cílit také v rámci aplikací, nebo webů třetích stran. Také proto jsou tyto reklamy díky množství času, které lidé na  v online prostoru tráví, mezi internetovými obchodníky velmi populární. 

Třeba oproti Googlu najdeme u Facebooku drobné odlišnosti i v tom, jak si své reklamy účtuje. Zatímco Google Ads je především u vyhledávacích kampaní typickým představitelem takzvané PPC reklamy, kdy podnikatel platí jen v případě, kdy koncový uživatel na reklamu klikne, u Facebooku se ve výchozím nastavení platí za samotná zobrazení. 

Založení reklamního účtu a nastavení kampaně

Nyní už můžeme pokročit k založení reklamního účtu a nastavení kampaně. Během tohoto procesu si vysvětlíme všechny dostupné možnosti nastavení a jejich vlastnosti.

Proč vůbec zakládat reklamní účet. Nestačí psát klasické příspěvky?

Možná by vás mohlo napadnout, proč si na Facebooku vlastně reklamní účet vůbec zakládat. Nestačí psát příspěvky na zeď vašeho firemního profilu? Ani na tyto posty byste neměli zapomínat. Jejich prostřednictvím totiž dáváte najevo, že to ve vaší firmě žije. Jinak vám ale mnoho nových zákazníků nepřinesou. Facebook totiž dlouhodobě omezuje organický dosah firemních příspěvků. Tím firemní uživatele motivuje k tomu, aby využívali reklamy. Právě proto jsou pro prodej skrze sociální sítě sponzorované příspěvky zásadní. Nabízejí navíc široké možnosti formátu a personalizace, aby pravým uživatelům ukazovaly obsah, který zvyšuje jejich šanci na konverzi.  

Firemní stránku na Facebooku už nejspíše máte založenou. Pokud náhodou ne, využijte k tomu průvodce od Facebooku

Pro tvorbu reklam pro vás bude důležitý nástroj Facebook Ads Manager, neboli Správce reklam. Na ten přistoupíte skrze Meta Business Suite, což je nástroj pro správu firemních funkcí Facebooku. 

V případě, že ještě Meta Business Suite v rámci Facebooku nevyužíváte, stačí si jej založit, propojit a s firemní stránkou. S tímto nastavením vám pomohou nápovědy od Facebooku

Velmi důležitým krokem je pak vytvoření samotného reklamního účtu, kterému přidělíte platební kartu a fakturační údaje. Reklamních účtů můžete mít i více. Pro start reklamních kampaní bude ale bohatě stačit jeden. Do Business Suite můžete také přidat existující účet, případně požádat o přístup do reklamnímu účtu jiného majitele. 

Možností, jak se dostat k volbě pro vytvoření nového reklamního účtu je více (jak je ostatně u Facebooku zvykem). Založení nového účtu pro reklamu můžete udělat prvním spuštěním správce reklam. Později se k této možnosti můžete dostat třeba takto: 

Nejprve se přes svou Facebookovou stránku hlavní stránku Business Manageru/ozubené kolečko dole a dostanete do Nastavení firmy.

Zde v levém sloupci najdete možnost Účty pro reklamu a v nich skrze tlačítko Přidat i volbu vytvořit nový reklamní účet

Nyní můžete vytvořit reklamní účet. 

Dále můžete účet přiřadit do existující firmy (preferovaná volba), nebo vytvořit jinou. Vzhledem k tomu, že už Business Manager máte založený, vyberte první jmenovanou možnost.

Svůj nový reklamní účet si nejprve pojmenujte, zvolte správné časové pásmo a měnu. Tu vyberte rozvážně. Zpětně ji totiž není možné editovat. Náklady na všechny reklamy v tomto účtu vám bude Facebook účtovat v měně, kterou teď zvolíte. Pokud byste v budoucnu chtěli inzerovat v jiné měně, bude potřeba založit si nový účet. 

V navazujícím kroku vyberte, kdo bude účet používat. Ve vašem případě to s největší pravděpodobností bude možnost: Moje firma. 

Po absolvování tohoto, případě pak ještě několika navazujících kroků by se vám měl otevřít správce reklam. Jinak se ale do správce reklam dostanete skrze volbu Všechny nástroje a Správce reklam

Zde ke svému novému účtu nastavíte fakturaci přidáním všech potřebných údajů včetně platební karty. 

Nastavení pixelu a propojení s e-shopem

Nastavení měřícího pixelu (Facebook Conversions API) a propojení s e-shopem je pro internetové obchodníky zásadní. Jen pak bude totiž možné sledovat návštěvníky na webu, vyhodnocovat úspěšnost reklam,  plnit remarketingová publika a mnoho dalšího.

Vytvoření pixelu

Nyní se musíte opět vrátit do Nastavení firmy. Jak se tam dostat, jsme si ukázali o několik odstavců výše. Tentokrát ale zvolte možnost Zdroje dat a pak Sady dat.

Tady můžete přidat nový pixel. 

Ten si nejprve pojmenujte. 

Pak nový pixel připojte ke svému reklamního účtu. 

Po přiřazení nového pixelu k reklamnímu účtu je ale toto prostředí potřeba opustit. I zde je totiž Facebook aktuálně dost chaotický. Nastavení dokončíte v prostředí správce událostí

Už máme skoro hotovo. Nyní už stačí jen pixel propojit se svým e-shopem. Do administrace Upgates vložte své unikátní ID podle tohoto návodu. Své pixel ID najdete také v levém sloupci ve správci událostí. Jedná se o číselný kód za ID: …. Tento kód vložte do administrace Upgates.

Stále důležitější je založení také Conversions API. Facebook touto technologií postupně nahrazuje původní Pixel. S Upgates e-shopem je to jednoduché. Stačí kliknout na Nastavení pixelu a najít tlačítko Vygenerovat přístupový token

Ten pak v administraci Upgates vložíte do políčka, které najdete v sekci Doplňky/Facebook/Conversions API.

Vložení XML feedů pro produkty

Ani po propojení pixelu ještě s nastavováním nekončíme. Ještě je totiž potřeba naservírovat Facebooku produkty ze svého e-shopu, které pak Facebook v určitých typech reklam využívá.

V Business Meta Suite najděte položku Commerce (Ano, i pro přidání produktového katalogu se musíte dostat do jiného prostředí.)

Zde pak uvidíte možnost Přidat katalog

Dalším krokem je volba typu katalogu. Zvolte E-komerce

Katalog pojmenujte a ponechte možnost “Nahrát informace o produktu

Dejte dokončit. Obrazovka vás pošle pro prostředí nástroje Commerce. Zde pod Zdroje Dat vyberte možnost Data Feed.

Nyní bude potřeba navštívit administraci e-shopu Upgates. Jak získat odkaz na URL feed se dozvíte v naší nápovědě

Tuto URL adresu vložte do příslušné kolonky v nástroji Commerce

Propojení s Instagramem

Naprostá většina internetových podnikatelů spravuje své firmě také Instagramový profil. Proto v rámci vytváření Facebook Ads účtu doporučujeme propojit reklamní účet také s Instagramem. Díky tomu můžete rozšířit svou inzertní síť a zasáhnout potenciální uživatele na platformě, kde část z nich tráví velké množství času. 

Orientace v účtu

Jak sami vidíte, postup při zakládání reklamního účtu a propojení s e-shopem dokáže být docela krkolomný. Po absolvování všech těchto kroků máte základní propojení e-shopu a Facebooku připravené. Můžeme si tedy ukázat, co v reklamním účtu Facebooku najdete. 

Pokud už se orientujete v prostředí Google Ads, nebo Skliku, nejspíše se v systému zorientujete rychle. Logika uspořádání je totiž docela podobná. I ve Facebooku se inzertní obsah člení na Kampaně -> Sestavy -> Reklamy

  • Na úrovni kampaní volíte její účel a hlavní zaměření. 
  • Reklamní sestava definuje především cílové publikum.
  • Jednotlivé reklamy se pak liší kreativou a jejich umístěním.

Typy kampaní

V našem návodu, který najdete o něco níže, si projdeme postup, jak založit jednoduchou kampaň zaměřenou na prodej vašich produktů. Pro úplnost si ale krátce vysvětlíme jednotlivé typy cílení reklam, které Facebook aktuálně nabízí. 

Povědomí: tento typ kampaně u Facebooku slouží k vytvoření většího povědomí o vaší značce. Reklama se bude zobrazovat lidem, u kterých je šance, že jim utkví v paměti. Tento účel kampaně je důležitý pro budování známosti vaši značky a měli byste jej používat společně s kampaněmi zaměřenými na konverze. Jde tedy o maximalizaci dosahu reklamního sdělení a tím pádem také získání co největšího počtu zobrazení v cílové skupině. 

Návštěvnost: optimalizovat své kampaně můžete také na návštěvnost. Inzeráty v těchto kampaních budou uživatele lákat na návštěvu vašeho webu, facebookové stránky, nebo třeba do zpráv na Messengeru a Instagramu.

Projevený zájem: jak už její název napovídá, v tomto případě bude optimalizace kampaní probíhat s cílem získat co nejvíce projeveného zájmu na promované příspěvky. Zajímavé výsledky může tato kampaň přinášet třeba ve spojení s propagací videí.

Potenciální zákazníci: jde vám především o leady a získání kontaktů na potenciální zákazníky? Přesně pro tento typ marketingové kampaně je tady optimalizace na Potenciální zákazníky. 

Propagace aplikace: tato kampaň bude zákazníky motivovat k instalaci vaší aplikace. 

Prodeje: kampaně zaměřené na prodej budou asi většinu e-shoperů zajímat nejvíce. Jejich účelem je totiž maximalizace prodejů a tím pádem také dosažení co největší návratnosti investic do reklamy. 

Vytvoření a spuštění kampaně

Teď už se můžeme pustit do tvorby vaší první reklamní kampaně. Zatímco dosud by se vám to mohlo zdát krkolomné, teď už to bude o něco jednodušší. Nastavení kampaně je totiž paradoxně poměrně jednoduché. V době umělé inteligence jsou totiž možnosti kampaní velmi automatizované. Stačí tak zvolit několik základních parametrů a zbytek nechat na umělé inteligenci.

Ve správci reklam najděte tlačítko + Vytvořit 

Na horní straně vyskakovacího okna se ujistěte, že jste v záložce Vytvořit novou kampaň

Zde si pak zvolíte účet vaší kampaně. A protože tohoto průvodce píšeme především pro e-shopery, zvolíme účet kampaně Prodej. Stejně tak ale můžete vybrat podle svých preferencí a potřeb jiný typ kampaně. 

Teď bude záležet na tom, jakou důvěru chcete do rukou chytrých technologií Facebooku vložit. Další nastavování kampaně totiž můžete ponechat na volbě Advantage+, nebo postupovat s ručním nastavením. Automatizací se v rámci Facebook Ads rozhodně nemusíte obávat. Díky rozvoji umělé inteligence dosahují tyto reklamy stále přesnějších a efektivnějších výsledků. 

Protože chceme, aby nastavování vaší první prodejní kampaně zůstalo co nejjednodušší, ponecháme možnost Advantage+. Ta se vyznačuje maximální mírou automatizace.  

Kampaň si nejprve pojmenujte a pak zkontrolujte, že máte správně místo a událost konverze (web). Většinou budete od kampaně očekávat nákupy. V kolonce Pixel také přiřaďte správný měřící pixel, který jsme založili v předchozích krocích.

Optimalizovat vždy na Nákup?

Optimalizace konverzí na nákupy se zdá být logická. Ne vždy jde ale nejlepší možnost. Aby reklama fungovala efektivně, potřebuje získávat dostatek signálů. Kampaň by tak měla vykazovat dostatečný počet dosažení cíle. Často uváděnou metou je 50 akcí týdně. V případě že takového počtu konverzí kampaň nedosahuje, doporučujeme snížit cíl optimalizace o stupínek níže. V tomto případě na přidání do košíku.

Pro další nastavování sjeďte trochu níž. Dostanete se k nastavení okruhu uživatelů, rozpočtu a délky kampaně. Co se týče okruhu uživatelů, zde se stále více Facebook specialistů kloní k názoru, abyste Facebooku dali maximální volnost. Okruhy uživatelů tak Facebooku nemusíte vůbec nijak zužovat a jeho algoritmy pak potenciální zákazníky pro váš e-shop mezi svými miliony uživateli najdou. 

V dalším kroku pak kampani přidělte denní rozpočet a definovat můžete také časový plán do kdy bude kampaň aktivní. Teď se můžete posunout na další stránku. 

Teď už se rovnou posunete k tvorbě konkrétní reklamě. Nejprve ji opět pojmenujte a spojte s existující Facebookovou stránkou. 

O něco níže pak zvolíte formu reklamy. Buďto ručně vytvoříte Facebookový post, nebo budete promovat propojený katalog. Pro začátek doporučujeme začít s ručním nahráváním obsahu, ted vytvoření poutavého příspěvku. Rentabilní prodej skrze katalog je otázkou složitějšího nastavení a větších rozpočtů.

Třetí kolonkou je pak volba formátu. Máte na výběr z toho obrázku/videa, nebo rotující formát, který střídá více obsahu. 

Pak už stačí jen dodat grafiku a přidat několik verzí titulků a popisků. Vaše reklama je tímto připravena ke zveřejnění. 

A co tlačítko propagovat pod příspěvky?

Pod každým příspěvkem na Facebooku si můžete všimnout tlačítka “Propagovat”. Dá se facebookovou reklamu řešit i takto? Ve zkratce dá. Jde ale o velmi omezenou funkcionalitu, která nabízí jen zlomek toho, co najdete ve Facebook Ads Manageru. Jakmile ovládnete tento nástroj, propagace přímo pod příspěvky už vás nebude zajímat.

Tento článek vznikl ve spolupráci s expertem na sociální sítě Janem Horákem