Vyvarujte se nejčastějším chybám v PPC

PPC reklama je jedním z nejefektivnějších nástrojů, jak přivést na váš web relevantní uživatele. Je také v porovnání s jiným nástroji velice levná. Pokud ale v jejím nastavení, nebo optimalizaci uděláte chybu, pak se může stát černou dírou na vaše peníze. Důkladnou kontrolou vašich kampaní můžete odhalit jaké mají slabiny a jejich vylepšením můžete poměrně snadno dosáhnout mnohem více konverzí vašeho e-shopu. Jsou chyby, které mohou být chybou pouze pro jeden konkrétní účet, ale jsou i takové, které se dají zobecnit pro všechny.

Měření konverzí

Správné nastavení měření konverzí je základ. Největší chybou je neměřit konverze vůbec. Pokud nesledujete, jestli vaše kampaň dosahuje požadovaného cíle, tak vlastně vůbec nevíte, jestli plní svůj účel a zda vám reálně přináší to, kvůli čemu vznikla. Pouze na základě konverzí jste schopni se objektivně rozhodnout, zda do kampaně investovat větší nebo menší množství peněz, vylepšit ji nebo úplně pozastavit. Konverzí nemusí být jen nákup, může to být také odeslaný poptávkový formulář, přihlášení na školení, poptání služeb na webu, stažení aplikace, čas strávený na stránce, uskutečnění telefonátu nebo poslání e-mailu.

Nevhodně zvolená biddingová strategie

Automatické strategie mohou být skvělým pomocníkem, je ale zapotřebí dobře pochopit, jak tyto strategie fungují a kterou je pro daný cíl nejvhodnější využít. Zatímco u některých kampaní bude nejvhodnější strategie vylepšená CPC, jinde to může být maximalizace prokliků, cílová CPA nebo ROAS. Při vyhodnocení, jak automatická strategie funguje, byste měli zvážit, jestli nepožadujete nereálný cíl. Nastavené ROAS může být příliš vysoké nebo naopak CPA příliš nízké. Tomu taky musí odpovídat nastavený rozpočet.

Kontrola vyhledávacích dotazů a zařízení

Někdy můžete mít pocit, že kampaň nefunguje tak, jak by měla. Utrácí příliš mnoho peněz neúměrně k množství konverzí, které přináší. Rozhodnete se ji proto přitáhnout rozpočet a snížit CPC. Ale nedělá to jen jen jeden vyhledávací dotaz, nebo jen jeden druh zařízení? Po vyloučení nerentabilního vyhledávacího dotazu nebo snížení investic například do mobilního zařízení můžete zjistit, že kampaň funguje skvěle.

Omezený denní rozpočet

Pokud chcete snížit investice do reklamy, není vhodným řešením pouze snížení rozpočtu. Kampaně s vyčerpaným denním rozpočtem se po zbytek dne přestanou zobrazovat. Rozpočet se může vyčerpat už během dopoledních hodin. Rozpočet by měl umožňovat, aby se reklamy zobrazovaly rovnoměrně během celého dne. Zvlášť důležité je neomezovat kampaně rozpočtem při použití smart biddingu.

Inzerce jen na jednom kanálu

Náhlednete do Analytics a zjistíte, že nejvíc konverzí vám přináší Ads. Sklik i Facebook jsou s PNO za hranicí návratnosti. A tak se rozhodnete je utlumit nebo úplně vypnout. To je ale velká chyba. Nejlepší návratnosti investic dosáhnete díky synergickému efektu všech dostupných kanálů. Například Facebook je skvělý akviziční kanál, budujete díky němu povědomí o značce. Lidé si váš produkt zapamatují a nakoupit pak mohou například přes direct. Bez Facebooku by však k tomuto nákupu (a možným budoucím dalším) nikdy nedošlo. Nezapomínejte také na to, že tyto kanály pracují každý s jiným atribučním modelem.

Prošli jste si tyto základní chyby a nemáte pocit, že by se vás týkaly? Nebo si nejste jistí, jak přesně je vyřešit? Využijte konzultace zdarma, které nabízí agentura BESTETO a zjistěte, jak z PPC inzerce vytěžit víc.

Další článek
Google: Ušetřete za inzerci v Nákupech díky CSS