Nejčastější chyby, které snižují efektivitu PPC reklamy

PPC reklama může být jedním z nejefektivnějších způsobů, jak propagovat váš byznys a přivést na vaše stránky více zákazníků. Bohužel se však mnoho majitelů stránek, kteří PPC reklamu používají, dopouští stále stejných chyb, které jejich úsilí poškozují. Je to škoda, protože většinou jde o chyby, které mohou velmi snadno a jednoduše napravit a dosáhnout tím mnohem větší efektivity jejich PPC kampaní. Jaké jsou nejčastější chyby, které zbytečně brání vašim PPC reklamám dosáhnout kýžené efektivity?

Příliš široké zeměpisné cílení na místní zákazníky

Při nastavování nové PPC kampaně je důležité vědět, kde se nachází váš cílový trh. Snažíte se oslovit lidi z celé republiky, nebo pouze lokální zákazníky? Pokud neprovozujete e-shop nebo jiné stránky u kterých nezáleží na lokalitě zákazníka, měli byste zobrazování vašich PPC reklam omezit pouze na místa, odkud k vám mohou přijít platící zákazníci. Pokud například opravujete počítače v Praze, je zbytečné aby na vaši reklamu klikali lidé v Ostravě, jelikož vašich služeb pravděpodobně nevyužijí.

Neúmyslné používání obsahové sítě

Jde o jednu z nejčastějších chyb, kterých se nezkušení PPC inzerenti dopouští. Reklamy v obsahové síti se nezobrazují ve vyhledávání, ale na stránkách partnerů Google, což může být jakákoli stránka, která obsahuje kód Google Adsense. Potíž je v tom, že ačkoli za kliknutí z obsahové sítě platíte stejně jako za kliky z vyhledávání, kvalita návštěvnosti je mnohem nižší. Tito návštěvníci totiž váš produkt aktivně nehledají, a míra konverze je proto o mnoho menší. Zobrazování reklamy v obsahové síti se jen málokdy vyplatí. Při nastavování kampaně v Google Ads byste proto měli tuto možnost vypnout.

Používání nevhodných klíčových slov

To, že jste nalezli v plánovači klíčových slov výrazy, které mají vysokou hledanost a malou konkurenci, ještě neznamená, že lidé, kteří tato klíčová slova hledají, mají v úmyslu si od vás něco koupit. Nezapomeňte, že vzhledem k tomu, že platíte za každé kliknutí, je velmi důležité, aby na vaši reklamu klikali pouze lidé, kteří hledají to, co skutečně nabízíte.

Špatně zvolený titulek a text PPC reklamy

Titulek a popisek vaší reklamy by měl návštěvníka okamžitě zaujmout. Měl by proto obsahovat klíčová slova, která uživatel použil při hledání. Dáte mu tím totiž najevo, že vaše nabídka je přesně to, co hledá. Pokud si zákazník chce koupit například tretry, mnohem více jej zaujme reklama, která obsahuje například klíčové slovo "značkové tretry" než reklama, která má v titulku vágní "největší výběr sportovního vybavení".

Nevhodné vstupní stránky

S výše zmíněným bodem souvisí také to, kam se návštěvník dostane po kliknutí na vaši PPC reklamu. Pokud zákazník nedostane na vstupní stránce to, co hledá, a co jste mu v textu reklamy slibovali, naštve se a odejde jinam. Pokud například zákazník hledá tretry a rozhodne se kliknout na vaši reklamu, která tretry zmiňuje, měl by se po kliknutí dostat na stránku, kde si může vhodné tretry koupit. Pokud jej však reklama pošle na vstupní stránku vašeho webu, která nabízí všechny možné druhy sportovního vybavení, ani jej nenapadne, aby zde nějaké tretry hledal. Odejde, a vy jste zbytečně utratili peníze na jeho kliknutí.

Nepoužívání vylučovacích klíčových slov

Negativní klíčová slova mohou pomoci vašemu účtu stát se produktivnějším bez ohledu na to, v jakém odvětví působíte. Pokud vaše firma prodává sportovní vybavení, ale nemáte žádné tretry, pak by slovo "tretry" bylo skvělým kandidátem do vašeho seznamu vylučovacích neboli negativních klíčových slov. Podívejte se na přehled hledaných výrazů v rozhraní Google Ads, ze kterého zjistíte, jaké výrazy lidé používají při hledání vaší stránky. Pokud zjistíte, že hledají něco, co nenabízíte, zabraňte zobrazování reklamy na tyto výrazy jejich zařazením na seznam vylučovacích klíčových slov.

Nesledování výsledků

Nejhorší věc, kterou můžete jako inzerent udělat, je nesledovat výsledky vašich PPC kampaní. PPC reklama je jako aréna, ve které se konkurenti perou o místo na slunci. Je velmi důležité sledovat dosažené výsledky, analyzovat zdali a nakolik se vám vaše klíčová slova vyplácejí, a jak by bylo možné upravit cenu za proklik, texty reklam či klíčová slova, abyste dosáhli ještě lepšího výsledku.

Pokud se dokážete vyvarovat výše zmíněných chyb, budete moci získat mnohem více zákazníků za nižší cenu a tím zvýšit efektivitu vašeho podnikání. Svět PPC reklamy je dynamický a vyžaduje neustálou pozornost. Pokud se naučíte analyzovat výsledky svých reklamních kampaní, pravidelně je kontrolovat a vylepšovat, vaše úsilí bude odměněno.

Článek připravila digitální agentura SEO Consult, která realizuje SEOPPC reklamue-mailingsprávu sociálních sítí, správu zbožových vyhledávačůobsahový marketing.

Další článek
PPC: Pro e-shopy