Nové povinnosti pro posílání zboží do Německa: od 1.7.2022 je nutná registrace do ústředního registru obalů pro všechny

Všechny e-shopy, které své zboží odesílají do Německa, čekají od 1. 7. 2022 nové povinnosti. V tento den totiž vstupují v platnost legislativní změny, které se dotknout každého, kdo do země posílá zboží v obalech. Jinými slovy jde prakticky o každý e-shop. Zákon o obalech (v originále Verpackungsgesetz) začal platit už v roce 2019. Předmětem zákona bylo zřízení ústředního registru obalů (Zentrale Stelle Verpackungsregister – LUCID). Jeho záměrem je zvýšení dohledu nad obaly, čímž si Němci slibují větší úspěšnost při recyklaci. O 3 roky později se však jeho platnost rozšiřuje na všechny obaly. 

V Německu tak od 1. 7. 2022 nemůže být prodáváno zboží, jehož obal není vedený v registru. Tato povinnost přitom platí také pro přepravní a velkoobchodní obaly. To fakticky znamená obaly, ve kterých zboží z e-shopu putuje k německému zákazníkovi.

Pravidla platí i pro marketplaces

Novela zákona neopomněla ani stále populárnější internetová tržiště. Společnostem jako Amazon, eBay nebo třeba Kaufland přímo neumožňuje prodávat zboží v obalech, které nejsou registrovány v registru. Stejná pravidla platí také pro fulfillmentové společnosti. 

O podrobném fungování registru obalů si můžete přečíst v angličtině přímo na oficiálních stránkách. V rámci registrace musí prodejce podat informace o typech obalů, které do Německa dováží. V případě, že už v systému registrován je, bude stačit nově vyžadované informace doplnit. 

Kromě nových povinností zůstává v platnosti stávající předpis, kdy prodejci zboží ve spotřebitelských obalech musejí být registrováni u některé ze společností, které zajišťují recyklaci obalů. Zatímco v České republice tyto služby zajišťuje společnost Eko-kom, v Německu funguje duální systém. Firmy si tak mohou vybrat, u které společnosti se zaregistrují. 

Jak už v Německu bývá zvykem, nedodržovat platné předpisy se nemusí vyplatit. Pokuty jsou totiž masivní. Její maximální výše je stanovena až na 200 tisíc euro.

Další článek
Upgates mění ceník. Zlevňujeme nejoblíbenější tarify