Nové povinnosti pro zasílání zboží do Německa: od 1.7.2022 je nutná registrace do ústředního registru obalů pro všechny
Všechny e-shopy, které své zboží odesílají do Německa, čekají od 1. 7. 2022 nové povinnosti. V tento den totiž vstupují v platnost legislativní změny, které se dotknou každého, kdo do země posílá zboží v obalech. Jinými slovy jde prakticky o každý e-shop. Zákon o obalech (v originále Verpackungsgesetz) začal platit už v roce 2019. Předmětem zákona bylo zřízení ústředního registru obalů (Zentrale Stelle Verpackungsregister – LUCID). Jeho záměrem bylo zvýšení dohledu nad obaly a větší úspěšnost při recyklaci. O 3 roky později se jeho platnost rozšiřuje na všechny obaly.
V Německu tak od 1. 7. 2022 nemůže být prodáváno zboží, jehož obal není vedený v registru. Tato povinnost přitom platí také pro přepravní a velkoobchodní obaly. To fakticky znamená obaly, ve kterých zboží z e-shopu putuje k německému zákazníkovi.
Pravidla platí i pro marketplaces
Novela zákona neopomněla ani stále populárnější internetová tržiště. Společnostem jako Amazon, eBay nebo třeba Kaufland přímo neumožňuje prodávat zboží v obalech, které nejsou registrovány v systému LUCID. Stejná pravidla platí také pro fulfillmentové společnosti.
Duální systém
„Samotná registrace do systému LUCID není složitá, ale pro většinu e-shopů řeší pouze polovinu problému. S registračním číslem, který obdržíte v systému LUCID je poté potřeba si vybrat konkrétní firmu, které poplatky za dodaný obalový materiál uhradíte a vykážete. Z našich zkušeností vyplývá, že mezi poskytovateli jsou značné rozdíly,“ říká Jan Střítecký z ExportPilots, kteří tuto agendu pro e-shopy řeší.
O podrobném fungování ceého duálního systému si můžete přečíst v angličtině přímo na oficiálních stránkách. V rámci registrace musí prodejce podat informace o typech obalů, které do Německa dováží (karton, plast, papír, sklo apod.) a u vybraného poskytovatele uhradit poplatek. „Doporučujeme uvést a uhradit pro začátek nižší odhad a při následném ročním shrnutí případně doplatit rozdíl. Pokud uhradíte příliš mnoho odpadu a v reálu pošlete méně, poskytovatel vám již peníze nemůže vrátit,“ dodává Střítecký.
Jak už v Německu bývá zvykem, nedodržovat platné předpisy se nemusí vyplatit. Pokuty bývají vysoké. Její maximální výše je stanovena až na 200 tisíc euro.