Příběh e-shopu IloveKimchi: jako první představili Čechům hummus i kimchi

Kimchi začali Češi objevovat až poměrně nedávno. Korejská vitamínová bomba, která sice nevoní, ale výborně chutná, si postupně razí cestu do českých lednic. Největším českým producentem korejského zázraku je česká firma I love Hummus, která nově představila značku Beavia (z lat. Šťastná cesta). Zdravé delikatesy si můžete koupit na e-shopu, který provozují na Upgates. Se zakladatelem společnosti Štěpánem Hodačem, jsme si podívali o tom, jak kimchi vlastně objevil, či jaké další exotické novinky chystají. 

Kimchi začali Češi objevovat až v posledních letech. Můžete nám na úvod říct o téhle korejské specialitě více?

Kimchi je korejský zázrak. Jde o fermentovaný, probiotický salát z čínského zelí. Vitamínová bomba na podporu imunity. 

Naše kimchi vyrábíme ručně. Suroviny kupujeme od lokálních pěstitelů po dobu sezóny v České republice. Každé čínské zelí nám projde rukama. Osobně jej prohlížíme, abychom odstranili nečistoty jako kamínky či slimáky. Potom jej nakrájíme připravíme všechny ingredience, naložíme, zasypeme kořením a necháme kvasit. 

Čím je vaše Kimchi výjimečné?

Je čistě přírodní, neobsahuje konzervační látky. Nepasterujeme jej, takže se jedná o živý produkt obsahující Laktobacily min 10KTJ/g. Důkazem činnosti probiotických kultur je často vypouklé víčko produktu, což je naprosto v pořádku. S oblibou o Kimchi mluvíme jako o zeleninovém burčáku. O tom se můžete přesvědčit v našem videu. Kimchi neobsahuje lepek ani laktózu, má nízkou energetickou hodnotou a naší tajnou ingrediencí je špetka lásky. 

Jak jste vlastně s výrobou kimchi začali? 

Korejské zelí kimchi jsem objevil v žebříčku nejzdravějších jídel. Vůbec jsem nevěděl, co to je. V Česku nebylo pořádně k sehnání, tak jsem si ho objednal na Amazonu, a než dorazilo, zkusil jsem ho vyrobit doma. Chuť to byla zvláštní a doprovázel ji i tradiční zápach. A když pak dorazilo i objednané kimchi, zjistil jsem, že tak opravdu chutnat má, bylo jasné, že to bude další věc, kterou budu dělat. V posledním průzkumu TOP 10 superpotravin pro rok 2022 Kimchi pod hlavičkou fermentované obsadilo 7 místo.

Do nabídky jsme kimchi zařadili v roce 2017. Ke konci téhož roku bylo k mání v chlaďácích obchodního řetězce Albert. 

Jaké další produkty ještě pod vaší značkou vznikají? 

Pod značkou I love Hummus stále prezentujeme poklad gastronomie z blízkého východu, cizrnovo-sezamovou pomazánku hummus. V tomto roce jsme přišli na trh s novou značkou Beavia - pure food, pure love. která zastřešuje fermentované produkty - salát z čínského zelí kimchi klasik, kimchi jablko, tradiční japonskou kořenící pastu miso a tekuté koření luggi.  

Zvykli už si Češi na podobné exotické chutě?

Ano i ne. De facto jsme byli první kdo Čechům představili hummus i kimchi. Kimchi je velmi specifický produkt. Výborně chutná, ale jako každá jiná kvašená potravina nevoní, nebudí ten nejlepší první dojem. K zákazníkům si svou cestu stále hledá. Rozhodně k rozšíření povědomí a růstu oblíbenosti přispěla pandemie, kdy lidé vyhledávali zdravé potraviny a všemožné “zabijáky virů,” což kimchi splňuje. Lidi jsou zvědaví a rádi zkouší. Velmi často dostáváme otázky, jak si vlastně Kimchi vychutnat? Je to salát. Kimchi se skvěle hodí ke grilování, naprostá delikatesa. Pro zákazníky pravidelně připravujeme dávku inspirace v podobě receptů.

Předpokládám, že nejvíce zboží prodáte v kamenných prodejnách a řetězcích, do kterých své zboží dodáváte. Jak se ale na vašich prodejích podílí e-shop? 

E-shop jsme spustili v době koronaviru, abychom dali lidem možnost, koupit si superpotravinu kimchi online. Nyní z něj  stavíme další prodejní kanál, jak pro Českou republiku, tak pro zahraničí. 

 A kde všude kromě e-shopu si lidé mohou vaše produkty koupit?

Naše výrobky jsou k dispozici online na - Rohlíku, Košíku, Scuk.cz, itesco , kifli.hu, nebo ve zdravých výživách a také marketech Albert, Billa, Kaufland, Makro, Tesco, Globus a Tamda. Kimchi Beavia je jediné kimchi v českých marketech a najdete jej vždy v chlaďácích.

 Klasická otázka na závěr. Jaké máte plány do budoucna, co zajímavého chystáte? 

Do budoucna plánujeme rozšířit portfolio fermentovaných výrobků. V květnu tohoto roku jsme představili dva nové produkty z kategorie fermentované - tekuté koření luggi, které se skvěle hodí do polévek, omáček, salátů, k dochucení masa či ryb. Je vhodné pro vegany a nahradí sójovku či maggi. Jedná se o směs vlčího bobu, ovsa, soli a vody, fermentovanou více než 6 měsíců. Druhou novinkou byla tradiční japonská kořenící pasta miso. Miso vyrábíme z ječmene a cizrny. Oba produkty jsou v bio kvalitě. Zatím jsou k dostání pouze online.V červenci představíme naši novou lásku, a sice kvašenou červenou řepu s křenem. Opravdu pecka. Kromě nových výrobků chystáme expanzi na zahraniční trhy, abychom dosáhli svého cíle, vyrážíme na zahraniční veletrhy, kde prezentujeme nabídku našich výrobků v plné kráse.

Další článek
Příběh e-shopu Granule Bardog: když se člověku daří, je potřeba dát něco nazpět