Příběh iDOcards: jak vznikly unikátní kartičky s aplikací pro hravou výuku jazyků

Většina rodičů i pedagogů se shodne na tom, že s výukou jazyků je ideální začít co nejdříve. Právě s touto myšlenkou se Xenie Šmídová pustila do tvorby unikátních kartiček pro výuku angličtiny. Nejen děti se s kartičkami iDO a speciální aplikaci učí nová slovíčka hravou a zábavnou formou. Více už se o iDOcards dozvíte v rozhovoru se zakladatelskou projektu. 

Prostřednictvím svých kartiček iDO chcete pomoci dětem při učení angličtiny. Věnujete se výuce jazyků dlouhodobě, nebo jste prostě jen jednoho dne dostali zajímavý nápad?

Jsme bilingvní rodina. Naše pětiletá dcera Sofinka mluví dvěma jazyky – rusky a česky. Už od jejího narození tyto dva jazyky slyšela ze všech stran a učila se je přirozeně. Ve dvou jazycích sleduje i pohádky, poslouchá písničky a „čte“ knížky.

Zakládali jsme si na tom, aby i třetí jazyk angličtina se k ní dostával stejně přirozeně a už od mala. Vhledem k tomu, že anglicky mluvícího rodilého mluvčího v rodině nemáme, vždy jsem hledala různé alternativy, jak ji s tímto jazykem seznámit. Nejdůležitějším kritériem bylo slyšet mluvené slovo správně. Začala k nám docházet „doučovatelka“, sami doma jsme poslouchali písničky a dívali se na pohádky v angličtině. A právě v tom se zrodil nápad i kartiček iDO. 

Víme, že jste si dali záležet na tom, aby kartičky splňovaly veškeré standardy. Navíc se vyrábí u nás, v Česku. Jak složité bylo zajistit výrobu kartiček?

Složité to není, v odborných věcech, jako např. jaký druh papíru vybrat, nám poradil výrobce. Ale rozhodně to bylo časově náročné. Od prvního návrhu designu karet a krabiček, přes testování prototypů až po legislativní schválení uběhlo asi 4 měsíce, než jsme mohli začít tisknout. 

Velmi důležitou součástí iDOcards je také aplikace. Můžete nám o ní říci více?

Aplikace funguje jako skener karet pro poslech anglické výslovností slov. Stačí jen namířit na QR kód na kartě a znění slyšíme okamžitě. Nemá žádné další funkce, nejsou tam hry, je bez reklam a zdarma. Díky tomu děti nic neruší.

Přibližte nám prosím, jak vlastně iDOcards fungují.

iDO jsou v podstatě obrázkové kartičky pro děti, aby se podle nich učili nová anglická slovíčka. Vždy 30 karet v jednom tématu. Ale na rozdíl od klasických anglických kartiček děti (i rodiče) nemusí číst šílené přepisy výslovnosti v hranatých závorkách pod obrázky, a jen předpokládat, jak se asi slovíčko vyslovuje. Místo toho je tam QR kód, který stačí naskenovat a ihned slyší, jak se slovo řekne správně anglicky. Vnímají tak nová slova hned několika smysly, což je velmi důležité.  

Navíc se dají hrát jako karetní hra, ve které je úkolem každého hráče vyslovovat anglická slovíčka nahlas (na základě poslechu), čímž si je lépe zapamatují. A taky to skvěle odbourává zábrany mluvit cizím jazykem. 

Vaše výukové kartičky napojené na aplikaci jsou tedy unikátní?

Ano. 

A jaké zatím zaznamenáváte ohlasy?

Určitě pozitivní. Rodiče dost oceňují, že i s mobilem v ruce děti využívají čas efektivně ?

Je zřejmé, že Váš produkt je určený především pro děti. Učí se ale s iDOcards i dospělí?

Určitě rodiče, kteří se zapojují do hry s děti se naučí většinu slov taky.

Už vás napadlo, že byste karty rozšířili i na jiné jazyky?

Do budoucna ano. Zatím se soustředíme na český trh, ale v rámci rozšíření prodeje určitě bude víc jazyků.

Jaké další tematické kartičky aktuálně připravujete?

Pracujeme na rozšíření nabídky témat. Rádi bychom, aby lidi měli na výběr asi z 10 různých témat a mohli je dle libosti kombinovat. 

Další článek
Příběh ŠIVA Shop: jak se počítačový brontosaurus úspěšně pustil do online podnikání