Příběh e-shopu Lii Leather: o tom, jak kožené výrobky vyrábět udržitelně a proč je ruční práce mnohem kvalitnější než velkovýroba
Nápad vyrábět kvalitní ručně šité kožené výrobky se v hlavě Ilony Lukášové zrodil už před několika lety. Své diáře nebo třeba peněženky chce vyrábět hlavně udržitelně a eticky. V rozhovoru se zakladatelkou e-shopu jsme si mimo jiné povídali o tom, jak se liší ručně vyrobený kožený produkt od toho z továrny. Můžeme prozradit, že rozdíl je to opravdu zásadní. Více už si přečtěte v příběhu Upgates e-shopu Lii Leather.
Na svém e-shopu Lii leather prodáváte ručně vyráběné kožené produkty. Můžete nám na úvod prozradit, jak jste k práci s kůží dostala a jak dlouho už své umění zkodonalujete?
K práci s kůží jsem se dostala vlastně náhodou. V roce 2016 jsem se rozhodla, že budu mít svoji značku diářů. V hlavě jsem měla jasnou představu, jak by můj vysněný diář měl vypadat. Věděla jsem, že by to neměl být klasický sezónní diář na 1 rok, který se pak vyhodí. Nechtěla jsem, aby byl moc zdobený a holčíčí, ale zároveň by neměl působit usedle. Zkrátka aby byl jednoduchý a měl šmrnc. V tu dobu jsem dodělávala bakalářské studium a tak jsem pomalu při volných chvílích dávala vše dohromady. Plán byl takový, že na vše budu mít dodavatele, já jen všechny kusy dám dohromady a postarám se o prodej a budování značky. Když jsem ale sháněla někoho, kdo by mi kožené obaly šil, několikrát jsem narazila. Už jsem to pomalu začala vzdávat. Když jsem si šla vyzvednout další prototyp vyrobený u dalšího brašnáře, zase nebyl vůbec podle mých představ. Když na mě pán viděl, že nejsem spokojená, tak stroze řekl: ,,Tak si to ušijte sama slečno.” No a bylo to. Věděla jsem, že jsem zručná a něco tvořit mě bavilo od mala, zároveň jsem věděla, že jsem dost tvrdohlavá na to, abych dotáhla to, co si usmyslím. Rok mi trvalo, než jsem se cítila dost sebejistě na to, abych šla s kůží na trh :-) Takže letos už je už pátý rok a stále je co se učit.
Víme, že myslíte také na udržitelnost, v jakých ohledech mohou být kožené výrobky udržitelnější?
Kůže a její náhražky budou podle mě vždy diskutované materiály, co se udržitelnosti týče. A jak u kůže, tak i u jejích náhražek pouze můžeme zvolit méně nebo více udržitelnou variantu. Za mě je kůže úžasná v tom, že nám při správné péči vydrží roky. Navíc, co u jiných materiálů bereme jako poškození a často dokonce i jako důvod k vyhození (tím myslím různé oděrky, škrábance, změnu barvy..), u kůže jsou tyto nedokonalosti považovány za patinu, která má své kouzlo. Často je právě patina jedna z hlavních věcí, kterou lidé na kůži milují. Navíc, když už kožená věc doslouží, přirozeně se rozloží. To platí samozřejmě jen pokud byla už v začátcích zpracována šetrně.
Můžete nám říct více o materiálech, které při výrobě používáte?
Jak jsem zmiňovala dříve, u kůže můžeme zvolit méně nebo více udržitelnou variantu. Já používám italské kůže s certifikátem Pelle Conciata al Vegetale in Toscana. Tento certifikát mimo jiné zaručuje například to, že krávy byly chovány pro potravinářský průmysl a pocházejí z farem, které splňují právní předpisy EU o dobrých životních podmínkách zvířat. Dále je zde záruka, že kůže jsou vyčiněné přírodními tříslovinami na bázi rostlin nebo například to, že v koželužně dbají na zdraví a bezpečnost na pracovišti, na mzdy bez diskriminace na základě pohlaví, etnického původu nebo náboženského vyznání. Kdo by si chtěl přečíst, co všechno tento certifikát zaručuje, je k dispozici na těchto stránkách.
V čem se liší ručně vyráběný kožená kabelka nebo peněženka od té z velkovýroby?
Když pominu to, že ne všechny velkovýroby jsou etické, především co se týče pracovních podmínek svých zaměstnanců. Jde přirozeně většině velkovýrob hlavně o zisk, takže už tolik neřeší, s jakou kůží pracují. Hlavní rozdíl je ovšem v tom, že velkovýroby šijí kožené výrobky na šicím stroji. Steh na stroji se nazývá vázaný steh. Ve zkratce šicí stroj využívá dva kusy nitě, které se vzájemně provážou. Jde o klasický steh, který známe i z běžných šicích strojů. Pokud se nám u koženého produktu šitém na šicím stroji prodře byť jen jediný steh, začne se nám párat celý šev. Při ručním šití se šije pouze s jedním kusem nitě tzv. sedlářským stehem. Sedlářský steh má úžasnou výhodu v tom, že dotažením každého stehu vznikne suk. Životnost a odolnost ručně šitých výrobků je díky mnohem delší, protože i když se nám prodře nějaký steh, zbytek švu drží hezky pohromadě. Tento proces je ale časově velmi náročný, například jednoduchou peněženku na profesionálním šicím stroji ušijeme klidně za 1-3 minuty, zatímco ušít ručně stejný produkt může trvat i velmi zkušenému brašnáři 1 hodinu.
Kde ještě si kromě e-shopu mohou zákazníci zakoupit vaše produkty?
Produkty Lii leather je možné zakoupit pouze na eshopu. Před pandemií i na pár vybraných marketech pro české tvůrce. To bylo super, protože jsem se se zákazníky konečně mohla potkat osobně a lidé si mohli vše pořádně prohlédnout, ,,ochytat”. Zkrátka v tom nechyběl lidský kontakt. Vždy jsem si každou akci moc užila. I letos před Vánoci, pokud to situace dovolí, bych chtěla alespoň na pár akcí jet znovu.
Jak se vašemu e-shopu daří? Mají lidé o designové kožené produkty zájem?
Já jsem poměrně velký lajdák na sociální sítě, reklamu a podobně, ale i tak musím říct, že to není vůbec špatné. Stejně jako ve světě, se i v Česku čím dál víc mluví o udržitelnosti a dopadech fast fashion. Díky tomu roste i zájem o lokální výrobky. Lidé se víc zajímají o to, z jakých materiálů jsou produkty vyrobeny a také jak jsou vyrobeny. A podle mě nám lokálním tvůrcům pomohla i pandemie. Mnoho lidí nás totiž chtělo podpořit v tom, co děláme. Takže ano, myslím si, že lidé o mé produkty mají čím dál větší zájem a jsem za to moc vděčná.
Prozradíte nám více o vašich plánech do budoucna?
Plánů a snů mám hodně, je to jedna z věcí, která mě motivuje pořád pokračovat i ve dnech, kdy se moc nedaří. Co se týče nových produktů, tak musím nabídku držet na uzdě i přesto, že nápadů mám hodně. Zatím jsem ale na vše sama, od výroby, která zabere spoustu času, přes vyřizování administrativy, eshopu, focení, sociálních sítí, balení objednávek. Moc široká nabídka by mě asi spíš brzdila. Ale i tak teď přes léto, které je takové volnější, chystám pár novinek, které se mi snad podaří během podzimu zveřejnit. Dále bych chtěla zařadit víc výrobků, které budou vyrobeny z odřezků kůže, abych všechen materiál využila na maximum. Loni jsem takto zařadila vánoční ozdoby právě z nevyužitých odřezků kůže a zájem byl tak velký, že mě samotnou překvapil. A také se letos rozroste nabídka diářů, je to nejoblíbenější produkt můj i mých zákazníků. Věřím, že budou mít z novinek stejně velkou radost jako mám já. Co se týče zahraničí, tak je to můj velký plán. Doufám, že se mi to v příštím roce konečně podaří. A mým nynějším největším snem je mít velkou vlastní dílnu s showroomem, kam by mohli chodit mí zákazníci podívat se na výrobky i do zákulisí výroby a rovnou třeba i nakoupit. To je ale zatím ve hvězdách.