Příběh Time for JOKE: Chtěli jsme karetní hru, ve které nejde o vědomosti, ale o zábavu

Manželům Míši a Lukášovi změnil covid život ještě o něco více než většině z nás. Donutil je totiž na dlouhé měsíce zavřít prodejnu na brněnském náměstí. Místo naříkání na všeobecnou nespravedlnost ale vzali osud do vlastních rukou. Vlastními silami totiž vytvořili karetní hru Time for JOKE, kterou nyní prodávají na svém e-shopu. Bez opory velkého vydavatelství a masivních marketingových rozpočtů. Zkrátka na vlastní triko. 

Příběh vzniku projektu, jejímž cílem je originální karetní hra, máte barvitě popsaný na svém e-shopu. Mohli byste nám jej ale ve zkratce zopakovat? 

Covid nám všem změnil život. Museli jsme zavřít svou prodejnu. Seděli jsme pár týdnů doma popíjeli vínko a snažili se myslet na jiné věci. Pak jsme si řekli, že musíme zaměstnat hlavu. Chtěli jsme zkusit něco nového a něco co je hlavně o zábavě, a tak vznikla naše karetní hra.

Tím se dostáváme k hlavnímu hrdinovi vašeho e-shopu. Karetní hře Time for JOKE. Řekněte nám o ní vice.

Hra odráží šílenství dnešní doby, kdy nic není jisté. Chtěli jsme bláznivou hru, kde půjde o zábavu a ne o vědomosti. Chtěli jsme se vyhnout tomu, že když hrajete hru podruhé, tak už znáte odpovědi a vůči někomu, kdo to hraje poprvé to už může být trošku nakloněné. U nás je každá další hra nepředvídatelná a nelze se na ni nijak naučit nebo připravit. Tohle zapříčiňují hlavně JOKE karty, kterých je ve hře 67 (celkem hra obsahuje 188 karet) a dokáží třeba změnit soupeři barvu hracích karet nebo vrátit vítěze zpátky do hry.  

Předpokládám, že většina her přichází na svět v režii velkých vydavatelství. Jak moc je odlišná tvorba hry vlastními silami? 

Máte pravdu, velká část her přichází z velkých vydavatelství a samotné nás překvapilo, že i tisk her je zadáván v Číně a hry jsou pak distribuovány do Evropy. My máme hru celou tvořenou i tisknutou v České republice. Rozdíl tvorby bude hlavně v tom, že velká nakladatelství už mají nasmlouvané firmy, které se na tvorbě hry podílejí. My si všechno budovali od začátku. Potřebovali jsme někoho kdo hru nakreslí, vytiskne, sepíše veškeré texty tak, aby se dobře četly. Je důležité v průběhu sehnat několik focus skupin, které si hru zahrají a řeknou Vám zpětnou vazbu, tím se dolaďují veškeré mouchy. Proces je celkem zdlouhavý, nám trvalo uvedení hry na trh 10 měsíců.

Jak složité je ve světě deskových her prorazit bez podpory profesionální vydavatelské společnosti? 

No, to teprve začínáme zjišťovat. Samozřejmě bychom si přáli, aby se z naší hry stal hit, ale jsme realisti. Je to běh na dlouhou trať a ke každému projektu patří, že šlápnete občas někam vedle, ať je to spolupráce s nějakým youtuberem a nebo naopak vám přeje trochu štěstí a vy si vyberete nějaký projekt, kdy ta spolupráce dává smysl a přináší výsledky.

Rodí se vám už v hlavě plány na další hry?  

Ano. Jako první v plánu byla erotická hra, kterou máme schovanou v šuplíku. Chtěli jsme na trh uvést nejprve něco zábavného pro širší okruh a potom přijít s hrou pro páry. 

Jak jsou na tom vlastně Češi v hraní deskových her v porovnání s okolními státy? 

Všeobecně karetní a deskové hry se hrají všude. Anglický název hry, Time for JOKE, máme zvolený i pro to, že máme v plánu cílit i na zahraniční trh. Plán je zatím anglický a německý jazyk.

Máte s hrou Time for JOKE mezinárodní ambice? 

No, to už jsme zmínili v předchozí otázce. Určitě ano. I proto jsme zvolili Vaši platformu Upgates, kdy je pro uživatele jednoduché mít eshop ve více jazykových mutacích. Celkově jsme s Vaší platformou spokojení, je skvělé, že jakoukoliv změnu si eshop sám přizpůsobí rozměrem a dělat různé úpravy je i pro člověka, co nemá s IT nic společného, jednoduché.

Další článek
Krabička s příběhy: neprodáváme obyčejné zboží, ale nezapomenutelnou atmosféru