Příběh e-shopu GLIX

V jakém oboru podnikáte?

GLIX je internetový obchod s interiérovými dekoracemi. Ze začátku jsme se věnovali výrobě samolepek na zeď, postupem času jsme nabídku rozšířili o tapety a obrazy na plátně. Aktuálně u nás najdete paravány, zrcadla, skleněné obrazy, nástěnky či dekorativní polštářky. Náš sortiment se neustále rozšiřuje, letos ještě přibudou světla, hodiny či bytový textil.

Jak jste začínali?

Stejně asi jako každá začínající rodinná firma – z obýváku. Původní myšlenka byla vytvořit malý e-shop pro moji maminku, nyní jednatelku firmy. Chtěl jsem, aby se nenudila v invalidním důchodu a krátila si čas kreativní tvorbou. Z pár objednávek denně se rychle stalo pár desítek a najednou jsme pracovali každý den do brzkých ranních hodin. Dal jsem výpověď v práci a rozhodl se našemu e-shopu věnovat naplno. V době, kdy jsem končil, už jsme dělali obrat přes 800 tisíc měsíčně.

V čem je váš e-shop jiný než vaše konkurence?

Ze začátku to byla hlavně vlastní tvorba produktů. Chtěli jsme prodávat něco, co konkurence nemá. Proto jsme i při hledání nových dodavatelů koukali spíše do zahraničí a vyhýbali jsme se produktům, které nabízí dalších 100 obchodů. A to se vyplatilo. Nyní spolupracujeme se zahraničními výrobci, kteří neměli v ČR ani na Slovensku zastoupení, a s většinou z nich jsme po nějaké době uzavřeli exkluzivní smlouvy.

Jak rychle Váš byznys roste?

Rychleji, než jsme kdy doufali, a chvílemi rychleji, než se dá zvládnout. Jsme za to samozřejmě rádi, ale těch 18 měsíců, co máme GLIX, bylo hodně náročných. Meziměsíčně jsme rostli i o 500 % a to jde hodně těžko zvládnout, i když každý měsíc nastoupí nový zaměstnanec. Již po prvních 4 měsících se naplno ukázala síla systému Upgates a my byli na předních příčkách vyhledávačů. Dokonce jsme museli růst “brzdit” a vypínali PPC reklamu a Facebook. Nyní se meziměsíční růst ustálil na zhruba 30 %. Letos jsme zvládli vyřídit téměř 18.000 objednávek a předpokládaný obrat je něco přes 50 mil. korun.

Aktuálně v GLIX pracuje 9 stálých zaměstnanců a 10 externistů. V dubnu jsme se přestěhovali do větších prostor a logistiku a skladování outsourcujeme, takže se můžeme naplno věnovat marketingu, rozšiřování sortimentu a expanzi do zahraničí. Letos jsme spustili e-shop v Rumunsku a příští rok plánujeme další tři evropské země.

Proč jste si vybrali právě platformu Upgates?

Ze stejného důvodu, jako jsme vybírali dodavatele produktů. Nechtěli jsme systém, který má většina e-shopů v ČR. Jak chcete být zajímavý pro vyhledávače, když má konkurence stejný zdrojový kód? Jak být zajímavý pro návštěvníka, když má konkurence stejnou, či podobnou šablonu? Vsadili jsme na Upgates a byla to skvělá volba.

Doporučili byste Upgates dál? Proč?

Určitě! Pokud začínáte podnikat na internetu, je to výborné řešení. Velice rychle jsme se naučili Upgates používat a hodně nám pomohla skvělá zákaznická podpora. Později jsme ocenili propracované XML/CSV importy a exporty, téměř neomezené možnosti Designer modulu i individuální úpravy zdrojového kódu. API nasazené před pár měsíci už byla jenom třešinka na dortu. :)