SaaS


Software jako služba (software as a service) je obchodní model, kdy vývojář vyjíví a poskytuje software uživatelům prostřednictvím internetu. Kromě samotného produktu poskytuje také podporu. 

Co je to SaaS?

Termín SaaS vznikl koncem 90. let minulého století a do oblasti prodeje softwaru přinesl mnohem větší efektivitu než všechna stávající řešení. Uživatel totiž výměnou za obvykle měsíční nebo roční poplatek získá přístup ke službě, která je neustále rozvíjena. To je největší rozdíl oproti tradičnímu způsobu, kdy vývojář uživateli svůj software jednorázově prodá. Princip poskytování softwaru v obchodním modelu SaaS obvykle od zákazníka nevyžaduje instalaci a pokud ano, tak pouze základního programu. Všechny služby jsou poskytovány prostřednictvím cloudu. 

Výhodou pro konečného uživatele jsou především nízké vstupní náklady a neustálý přístup k aktualizacím. SaaS lze přiblížit i na příklad e-shopu. Internetový obchod je možné nechat si naprogramovat na míru. Zde zákazník zaplatí jednorázovou a poměrně vysokou částku, kdy získá software (e-shop) postavený zcela podle svých představ. Dodání je ale jednorázové. Pokud systém vyžaduje úpravy nebo zákazník požaduje například nové module, musí si jejich doprogramování zaplatit. Stejně tak se nemůže spolehnout na žádnou technickou podporu. 

Druhou možnosti je pronájem krabicového řešení SaaS, kdy si majitel e-shopu začne řešení pronajímat za pravidelný poplatek. Počáteční investice není vyžadována prakticky žádný. Pouze zaplacení prvního období. Získané řešení není uživateli uzpůsobeno na míru jako by tomu bylo u e-shopu na míru, takže majitel e-shopu se bude muset nejspíš smířit s několika kompromisy. Univerzální řešení totiž musí vyhovovat všem a možnosti individuálního nastavení jsou omezené. Na druhou stranu je ale řešení jeho vývojářem neustále vylepšováno, přibývají nové moduly, software prochází aktualizacemi a k dispozici je i technická podpora.

Další článek
SERP