SEO kroky pro affiliate

Jak maximalizovat zisky z affiliate marketingu?

Spustili jste affiliate web a nyní uvažujete o tom, jak to udělat, aby začal konečně vydělávat? V následujících řádcích vám poradíme, jak na to.

První kroky

První kroky

Předpokládejme, že je váš web responzivní (přizpůsobuje se všem zařízením) a také, že jste si ještě před samotnou tvorbou webu udělali, nebo nechali zpracovat analýzu klíčových slov. Pokud ne, napravte to. Přijde vám vhod při tvorbě struktury webu a následně i při tvorbě obsahu. Tím se zároveň dostáváme k další, neméně důležité součásti při tvorbě affiliate webu, a to tvorbě obsahu.

Obsah je král

Originální a zajímavý obsah hraje nejen v SEO velmi důležitou roli. Pokud uživatelům nabídnete přínosný obsah, budou mít důvod se na váš web vracet a následně i odkazovat. A pokud váš obsah budou mít rádi uživatele, budou ho mít rádi i roboti vyhledavačů. Pro větší přehlednost využívejte nadpisy, podnadpisy a nezapomínejte ani na interní prolinkování vašeho obsahu.

Nyní tedy předpokládejme, že máte web, který je responzivní, má správnou strukturu a kvalitní obsah. Nic z toho ale nestačí na to, aby generoval vyšší zisky, možná k vám přijde několik zajímavých návštěvníků za měsíc, ale vy chcete více. Co je třeba udělat dále?

SEO

Spusťte PPC kampaně

PPC je zkratka z anglického pay-per-click a znamená platba za proklik. Platíte pouze v tom případě, pokud uživatel klikne na vaši PPC reklamu ve vyhledávačích, na Facebooku nebo kdekoli jinde na webu. Jinými slovy, inzerent platí pouze za návštěvníky svých stránek a nikoliv za zobrazení svých reklam. Jedná se o jednu z nejefektivnějších forem reklamy vůbec. PPC reklama navíc umožňuje skvělé sledování návratnosti vložené investice.

Sociální média

Nezapomínejme ani na sociální média

Svět marketingu se v posledních letech dramaticky změnil. Velmi významnou roli v něm dnes hrají sociální sítě. A pokud se chcete zaměřit na affiliate marketing, jsou pro vás nutností. Právě prostřednictvím sociálních sítí lze velmi snadno podpořit podnikání a komunikaci se zákazníky. Pokud si přejete zvýšit konverzní poměr, ujistěte se, že sdílíte svůj obsah na Facebooku, Instagramu, Twitteru atd. Uživatelům by také mělo být umožněno lajkovat, sdílet a komentovat vaše příspěvky. Tímto způsobem je možné velmi snadno získat další publikum, vyšší důvěryhodnost a známost značky, a tím zefektivnit affiliate marketing.

Jde SEO a affiliate marketing dohromady?

ANO, níže vám vysvětlíme proč a také, jak uvést SEO praktiky do praxe a zviditelnit tak váš affiliate web ve výsledcích vyhledávání. Protože lepší pozice ve vyhledávání = více návštěvníků na váš web = vyšší zisky.

Zapněte mi SEO

Velice často slýcháme, větu ,,Můžete mi zapnout SEO?“, ale takto to vážně nefunguje. SEO nelze zapnout nebo vypnout. Pojďme si tedy říct, co je to SEO je a jakým způsobem můžete i vy sami pracovat na vašem webu tak, abyste zvýšili vaše pozice v rámci přirozeného vyhledávání.

SEO

Co se skrývá pod zkratkou SEO?

SEO neboli optimalizace pro vyhledávače se zaměřuje na zvýšení viditelnosti webu v organickém vyhledávání. Součástí SEO jsou technické prvky i vizuální stránka webu. Existuje mnoho způsobů, jak optimalizovat web. Mezi nejdůležitější z nich stále patří relevantní obsah a budování odkazů, a to jak interních, tak externích.

SEO a váš web

Možná se ptáte, zda i váš web potřebuje SEO. Pravdou je, že většina webového provozu je řízena hlavními vyhledávači, jako jsou Google, Yahoo, Bing, nebo v České republice Seznam. Značnou část webového provozu generují také sociální sítě. Hlavní roli při navigaci uživatelů však stále hrají vyhledávače.

Základní kroky SEO

Jak jsme již zmiňovali, důležitá je analýza klíčových slov (KW). Při SEO je nutné znát klíčová slova a slovní spojení, pod kterými vás vaši potenciální zákazníci hledají a tato slova následně aplikovat nenásilnou formou do obsahu vašeho projektu. Analýzu KW doporučujeme i v případě, že váš web již běží. Dost možná vám dá impuls např. k tvorbě zajímavého obsahu, nové kategorie či nových KW pro PPC kampaně.

Klíčová slova

Pozor na titulky a meta popisy

Každá stránka, článek, kategorie i jednotlivý produkt by měl mít svůj originální titulek a meta description (popis stránky). Tyto popisky hrají prim pro uživatele i roboty vyhledavačů.

Titulek by měl krátce vystihnout, o čem je daná stránka, na které je umístěn. Musí být tedy unikátní, zajímavý a výstižný, protože jeho cílem je přivést zákazníka na web. Jeho délka by neměla přesáhnout 55 znaků.

Meta descrioption je detailnější popis dané stránky, neměl by překročit 160 znaků. Opět plní stejnou funkci jako titulek, proto by měl být originální a měl by nalákat ke kliknutí).

Rychlost webu

Rychlost webu

Velice důležitá je také rychlost webu. Pokud se totiž web načítá příliš dlouho, uživatelé z něj odejdou ke konkurenci a s největší pravděpodobností se již nevrátí.

Získávání externích odkazů pro váš web

Nemluvíme zde o registraci do několika firemních katalogů, neříkáme, že to je špatně, jen to nestačí.

Snažte se o pravidelné získávání různorodých zpětných (externích) odkazů pro váš projekt. Je to stále velmi silný impuls pro roboty vyhledavačů, aby vás posouvali vpřed v rámci přirozeného vyhledávání.

Nekupujte bezhlavě hromady odkazů, uškodili byste si. Získávejte kvalitní odkazy z relevantních stránek. Nedělejte odkazy ze slov jako více zde, informace atd., odkazy vkládejte pod správná klíčová slova (např. prodáváte pračky s předním plněním, tak udělejte odkaz pod tímto klíčových spojením a pohlídejte si, aby šel na cílovou stránku, tzn., na pračky s předním plněním a ne na pračky s horním plněním).

Externí odkazy

Jednou ze základních technik je získávání zpětných odkazů pro váš web formou publikace článků na tematických magazínech. Tato forma propagace není zdarma. Je třeba si uvědomit, že jde vážně i o propagaci, nejde tedy jen o bezmyšlenkové publikování článků. V případě, že vyberete vhodný prostor, vrátí se vám to hned několikrát. Získáte zpětný odkaz, což podpoří vaše pozice ve výsledcích vyhledávání a zároveň získáte díky vhodně umístěnému článku konverze.

Pojďme si uvést konkrétní příklady z praxe

Příklad č.1:

Pro jednoho našeho klienta jsme nechali sepsat a publikovat článek za 2000,-Kč, který byl o prodeji skejtboardů.

Článek byl publikován na jednom menším módním blogu, ovšem s velkým potenciálem. Součástí článku byly fotografie z klientova hotelu. Nechyběly ani odkazy na zdroje těchto fotografií, které vedly opět na stránky hotelu.

V závěru článku bylo samozřejmě zmíněno, kde je možné moderní originální skateboardy ve formě odkazu na danou kategorii. Na základě tohoto článku bylo v tomto internetovém obchodě uskutečněno 6 objednávek.

Příklad č.2:

Pro dalšího našeho klienta jsme nechali sepsat a publikovat článek za 1 100,-Kč.

Opět se jednalo o konkrétně zaměřený článek, tentokrát se jednalo o nábytek do bytu. Rozhodující slovo mělo zaměření webu a jeho cílová skupina, počet návštěvníků a samozřejmě také forma, jakou byl článek napsán. Z tohoto článku se uskutečnily 3 konverze.

Google

Kde sledovat vaše pozice v přirozeném vyhledávání Seznam a Google?

Pokud již máte hotovou analýzu klíčových slov, tak ke sledování pozic můžete využít například Collabim.cz, který nabízí i free verzi.

Pokud se rozhodnete, že se pokusíte o SEO sami, musíme vás upozornit, abyste se vyhnuli zakázaným technikám (hromadné nákupy zpětných odkazů, link farmy atd.), mohli byste vašemu webu uškodit a nakonec by se mohlo stát, že vás začnou vyhledávače zcela ignorovat. Vždy je lepší se svěřit do rukou odborníků, kteří vědí, co dělají.

Na závěr

Svět internetového marketingu se neustále mění. Výše zmíněné taktiky, které mohou podpořit váš affiliate marketing, však stále fungují.


Článek připravila digitální agentura SEO Consult, která realizuje SEO, PPC reklamu, Emailing a obsahový marketing.