SEO optimalizace e-shopu a jak zlepšit pozice ve vyhledávači?

E-shop máte hotový, ale zákazníci ani objednávky se příliš nehrnou? Pak vám přijde vhod druhá sekce našeho poradce pro začínající online podnikatele. Detailně probereme veškeré marketingové činnosti, které jako majitel e-shopu můžete realizovat. Základem jsou zbožové srovnávače, které jsme si představili v předchozím článku.

Kde jinde na vás zákazník nejčastěji narazí? Ve vyhledávačích. Nejčastěji používaný, nejen u nás, je bezpochyby Google. Na českém trhu má 83% podíl ve vyhledávaní. Pro e-shop je životně důležité, aby se ve výsledcích vyhledávání umisťoval na dobrých pozicích a na mnoho klíčových slov. Jak toho dosáhnout probereme v následující části článku.

Co to vlastně SEO je?

Search Engine Optimization. V překladu Optimalizace pro vyhledávače. Užívání výrazu SEO optimalizace eshopu není proto úplně správné. Tuto frázi hledají ale uživatelé častěji než výraz SEO eshopu. Právě proto jsme ji použili. Jak v názvu, tak v textu článku.

V praxi se jedná o činnosti spojené s vylepšováním stránek e-shopu za cílem usnadnit návštěvníkům jeho nalezení ve vyhledávačích (Google, Seznam.cz, Bing apod.). Výsledkem těchto snah je navýšení počtu návštěv e-shopu, ale hlavně zvýšení kvality a relevance těchto návštěv.

Kvalitní návštěva – relace trvá dlouho, míra okamžitého opuštění je nízká a v rámci relace je navštíveno co nejvíce dalších stránek. Nejdůležitější je ale konverze, tedy provedení nákupu na e-shopu. Všechno toto můžete sledovat např. v Google Analytics.

Jak dobře u vašeho e-shopu tyto výsledky plníte, poznáte jednoduše tak, že si zkontrolujete své pozice ve výsledcích vyhledávání (SERP). K tomu můžete použít například Google Search Console. Pochopitelně je cílem být pokud možno vždy na 1. místě. Míra prokliku (CTR) zde totiž bývá nejvyšší. Podrobnější analýzu vlivu pozice ve výsledcích vyhledávání na míru prokliku můžete najít v článku zde

Míra prokliku (CTR) – poměr mezi zobrazením ve výsledcích vyhledávání a proklikem vedoucím na stránku vašeho e-shopu. Udává se v procentech. První pozice na Googlu mají dle aktuálních průzkumů CTR v průměru 28,5 %.

Jak e-shop dostat na první stránky ve vyhledávání?

Být vždy a všude na prvním místě ve vyhledávání není reálné. SEO je dynamická disciplína a konkurence nikdy nespí.

Prvotním cílem by mělo být dostat se alespoň na první stránky. Tedy do pozic 1 – 10. Toho dosáhnete, když obsah vašeho e-shopu zaujme vyhledávače, které vás budou hodnotit kladně. Tomuto hodnocení se říká Ranking.

Vyhledávací roboti procházejí během zlomku sekundy všechny možné stránky a vyhodnocují, které se mají a nemají zobrazit ve výsledcích na frázi zadanou do vyhledávače. Plus také na jaké pozici. Hodnotící algoritmus vyhledávačů se neustále mění a přizpůsobuje.

Parametrů, které berou roboti v potaz, je přes 200. A například u Google vyhledávání jsou prováděny drobné změny tohoto algoritmu i několikrát denně. Citelné a zásadní změny však přichází jen několikrát do roka.

SEO e-shopu krok po kroku:

  • Váš e-shop je indexovaný a vyhledávače jej vidí a vědí o něm
  • Identifikace relevantních vyhledávacích dotazů – analýza KW
  • Odpovídající obsah vstupních stránek e-shopu pro dané vyhledávací dotazy
  • Uživatelská přívětivost na výborné úrovni
  • On-page faktory e-shopu a jejich optimalizace
  • Podpůrný obsah (návody, tipy, rady) šířící se zdarma mezi lidmi / organicky
  • Dílčí optimalizace

Další část článku začneme analýzou klíčových slov (KW), která pro vás bude zásadní. Přesně totiž stanoví soubor vyhledávacích dotazů, na které byste se měli soustředit.

Pokračovat budeme uvedením zásadních hodnotících parametrů vyhledávačů. V souvislosti s nimi si ukážeme i aktivity, které je potřeba dlouhodobě a pravidelně dělat, abyste se ve výsledcích vyhledávání posouvali nahoru.

Klíčová slova (KW) – jsou to slova a fráze, které jsou úzce spojeny s vaším e-shopem nebo oborem podnikání. Pod těmito slovy vás uživatelé nejčastěji hledají.

Analýza klíčových slov

Pomáhá vám zjistit, pod jakými slovy nebo frázemi vás vaši zákazníci a návštěvníci e-shopu vyhledávají. Tyto poznatky můžete využít k úpravě stávajícího obsahu e-shopu a hlavně k tvorbě obsahu nového. Pokud chcete navyšovat kvantitu a kvalitu organických návštěv e-shopu, bez této analýzy to nepůjde.

Analýzu KW si můžete realizovat buďto sami, nebo vám s ní pomohou marketingové agentury. Pokud se rozhodnete ušetřit a zvládnout vše úplně zadarmo, můžete využít například bezplatný nástroj Google Ads, Plánovač klíčových slov. Obdobným nástrojem disponuje také Sklik. A to pod názvem Návrh klíčových slov. Pokud nechcete platit agenturu nebo profesionála, pak doporučíme využít některý z nejznámějších marketingových nástrojů, které vám práci značně usnadní:

Co všechno analýzou klíčových slov získáte?

  • Relevantní slova a fráze, pod kterými vás lidé hledají nebo mohou hledat
  • Informace o tom, jak často jsou daná slova v průměru vyhledávána
  • Kolik stránek již cílí na dané slovo a jaká je u něj konkurenčnost
  • Rozdělení klíčových slov dle priorit
  • Rozdělení klíčových slov do kategorií dle témat apod.

Analýza KW se vám postupem času bude hodit také pro placenou reklamu (PPC), o které bude pojednávat náš příští článek. Zejména u vyhledávacích reklamních kampaní byste se bez relevantních klíčových slov neobešli.

Jak konkrétně postupovat při optimalizaci e-shopu pro vyhledávače?

Pro lepší přehlednost si aktivity dělíme na tzv. on-page a off-page. Tedy ty, které děláte přímo na stránkách vašeho e-shopu, a ty, které se týkají vlivů zvenčí. Pro zlepšení hodnocení je potřeba řešit oba faktory. Některé z nich najdete také v našem článku: SEO faktory e-shopu.

On-page SEO e-shopu

Texty, nadpisy a ztučnění

Základem je pochopitelně kvalitní a odborný text, který bude přínosný pro vaši cílovou skupinu zákazníků. Ten zákazníky udrží na vašem e-shopu. Na základě toho ho pak budou lépe vnímat také vyhledávací roboti. Dávejte si pozor na duplicitní obsah nebo okopírovaný obsah z jiných webů. Tento problém je často vidět u produktových popisků. Uživatel sice nemusí na nic přijít, ale vyhledávací roboti vše poznají.

Texty a nadpisy musí být poutavé a musí cílit na zájmy vašeho publika. Ztučnění může pomoci čtenářům lépe se zorientovat. Doporučujeme užívat ho na klíčová slova v textu. Samozřejmě nesmíte zapomenout na to, že článek by měl v ideálním případě obsahovat pouze jedno z vašich klíčových slov a na to se zaměřovat. Návody, rady, tipy a recenze jsou pro e-shop asi tím nejlepším obsahem vyjma produktů, kategorií apod.

Metatagy

SEO title a description. Ve výsledcích vyhledávání se zobrazují jako tučný nadpis dané stránky e-shopu a její popis. Pro každou stránku, podstránku, produkt, kategorii, článek a jakýkoliv obsah e-shopu by měly být tyto tagy jedinečné.

U titlu je ideální rozsah 50 až 60 znaků. Description by měl obsahovat maximálně 160 znaků. Těchto omezení se vždy držte a valná většina SEO nadpisů a popisů se bude zobrazovat ve výsledcích vyhledávání správně. Součástí by mělo být vždy klíčové slovo, na které článek cílíte.

Interní prolinkování, struktura stránek

Abyste usnadnili procházení e-shopu jak uživatelům, tak vyhledávacím robotům, je dobré mít všechny stránky správně interně prolinkované. Odkazy musí být funkční a dávat smysl. Struktura e-shopu musí být přehledná a intuitivní. Vše proto řaďte do kategorií, podkategorií apod. Důležitý obsah musí mít uživatel z hlavní stránky e-shopu na dosah 4 nebo maximálně 5 kliknutí. Vše toto spadá pod UX a UI, což je téma na samostatný a velmi obsáhlý článek.

URL e-shopu / doména e-shopu

Pokud již e-shop nějakou dobu máte a v minulosti jste si doménu vybrali a zakoupili, není toto bod pro vás. Jestli ale teprve začínáte, je potřeba si dát na výběr domény pozor. Název by měl být stručný, výstižný a mít spojitost s vaší obchodní značkou.

S ohledem na SEO pak záleží také na stáří, respektive na historii domény. A pozor, vliv může mít také to, na jak dlouhou dobu máte doménu registrovanou. Pro jazykové mutace e-shopu se doporučuje mít samostatné domény. Více informací k doménám najdete zde.

Landing page

Cílová nebo záchytná stránka, na kterou se snažíte přivést uživatele vyhledávající konkrétní klíčové slovo. Musí mít odpovídající obsah, aby uživatel stránku neopouštěl a splnila jeho očekávání. Na landing page doporučujeme mít vždy konverzní tlačítka.

Rychlost načítání e-shopu

Stěžejní je pro vyhledávače a návštěvníky také rychlost načítání. Více o tom, co všechno může zpomalit váš e-shop, najdete v našem článku „Rychlost e-shopu“.

Přesměrování

Když na svém e-shopu zrušíte některou ze stránek, určitě ji nezapomeňte přesměrovat. Pro tyto účely je ideální přesměrování 301, které přenáší téměř všechen PageRank na novou stránku. Pokud máte na e-shopu duplicitní obsah, je potřeba řešit kanonizaci.

Více o tom, jak na přesměrování, najdete zde.

Další technické on-page faktory

  • Validní HTML kód
  • Java scripty
  • Strukturovaná data
  • Responzivní zobrazení e-shopu
  • SSL certifikát a HTTPS zabezpečení e-shopu
  • Sitemap a robots.txt
  • Další

Off-page SEO e-shopu

Off-page faktory zůstávají stále jedním z nejdůležitějších parametrů hodnotícího algoritmu. Jedná se o odkazy z externích webů, které směřují na stránky vašeho e-shopu. Vůbec nemusí záležet na jejich počtu. Stejně jako u návštěvnosti je důležitá také kvalita. Odkazující web musí mít dostatečný PageRank, relevantnost a autoritu. Důležité je třeba i stáří externího odkazu.

Budování takovéto sítě odkazů se říká Linkbuilding. Nejvíce přínosné pro vás budou přirozené externí odkazy. Tedy když na váš e-shop někdo odkáže na svých stránkách sám, nebo jej zmíní s odkazem na nějakém diskuzním fóru či sociálních sítích. Ke zpětným odkazům můžete dále přijít například tak, že o ně požádáte své zákazníky nebo odběratele.

Spolupracovat můžete s mnoha subjekty, které na váš e-shop budou různými způsoby odkazovat, případně vás zmiňovat. Anebo můžete odkazy na svůj e-shop šířit internetem vlastnoručně. Více detailů o zpětných odkazech najdete v článku „Jak získat zpětné odkazy pro váš e-shop“.

Čemu se v rámci SEO optimalizace vyhnout?

Seznam SEO praktik, které vám nepřinesou nic dobrého. Spíše naopak, vyhledávače vás za tyto činnosti budou velmi pravděpodobně penalizovat. Jedná se o tzv. Black Hat SEO (Spamdexing), tedy zakázané techniky v optimalizaci pro vyhledávače.

  • Podvodné zpětné odkazy
  • Nákup odkazů z katalogů / odkazové farmy
  • Skryté odkazy a části textu
  • Duplicitní nebo ukradený obsah
  • Obsah generovaný automatem / programem
  • Klamavá přesměrování
  • Jiný obsah pro vyhledávače a jiný pro uživatele
  • Nadužívání klíčových slov
  • Využívání velkého množství klíčových slov v jednom obsahu

Nezapomeňte, že SEO by měla být dlouhodobá aktivita. Výsledky možná neuvidíte hned, ale postupnou optimalizací, investicí do kvalitního obsahu a budováním odkazové sítě dokáže váš e-shop získat návštěvnost z vyhledávačů. V některých oborech, kde jsou PPC kampaně opravdu drahé, je SEO skvělou strategií a efektivním způsobem, jak na web dostat relevantní uživatele. Optimalizace však dává smysl i v momentě, kdy máte začínající e-shop a chcete, aby vás zákazníci jednoduše objevili.

Další článek
Při optimalizaci e-shopu nezapomínejte na technické SEO