Silnější ověřování plateb zákazníků internetových obchodů

Směrnice EU PSD2 aneb nový a přísnější způsob ověřování totožnosti zákazníků platících kartou. Její zavedení děsí nejednoho majitele internetového obchodu. Ve zkratce jde o zvýšení bezpečnosti online plateb v obchodech. To znamená vyšší stupeň ověření u platby kartou na e-shopu. Zároveň může nařízení zkomplikovat dokončení platby. Nově totiž bude zákazník muset při platbě projít dvoufaktorovým ověřením.

Při platbě kartou bude třeba potvrdit alespoň 2/3 faktorů. Ty jsou dělěny do kategorií:

  1. znalost (heslo, PIN apod.)
  2. držení (ověřený telefon)
  3. inherence (Touch / Face ID, biometrické údaje apod.)

Jen ověřovací kód v SMS tak nebude stačit. Už samotné 3d secure ověření zvyšovalo počet nedokončených nebo zamítnutých plateb. S nově přichozím způsobem ověření bude těchto případů velmi pravděpodobně přibývat. To může být problém nejen u malých, ale i u středních e-shopů.

Může některé zákazníky tento způsob ověřování platby odradit? Určitě může. Poté se uchýlí k hledání alternativy. Respektive konkurence, která nabízí například platbu na dobírku anebo tzv. odloženou platbu. Směrnice u nás měla být původně platná od 14. září, nyní je ale její platnost odložena na neurčito. Implementace je totiž natolik složitá, že s ní banky mají problémy. Vyjednané odložení odůvodňují zejména nedostatkem času na přípravu a realizaci. Odložení je stanoveno na neurčito. Předpokládá se s ním však minimálně na půl roku. Internetové obchody se tak před začátkem sezóny nemusí obávat. Změnám se ale do budoucna určitě nevyhnou. Proto je potřeba s uvedením směrnice v platnost počítat. A pokud možno se pokusit eliminovat nebo zmírnit její možné dopady.