Soubory

Do každého e-shopu je třeba vkládat obrázky produktů, soubory s dokumenty ke stažení, videa atd. Upgates dovede tyto soubory jednoduše ukládat do správce souborů. Následně je můžete použít opakovaně na různých místech administrace.

Správce souborů

Veškeré soubory, které budou součástí obsahu vašeho e-shopu, musíte nejdříve nahrát do Správce souborů.

Okno s tímto modulem se vždy zobrazí na konkrétních místech administrace, kde je potřeba přidat nějaký soubor. Dále jej najdete v menu administrace v sekci Soubory

V levém sloupci pod kategoriemi najdete ukazatel kapacity projektu. Pokud vám už prostor nestačí, můžete navýšit tarif svého e-shopu.

Soubory můžete jednotlivě nebo hromadně třídit do složek. Dále lze vyhledávat v názvech souborů pomocí fulltextového vyhledávání. Jednotlivým souborům lze nastavit titulky, které se pak zobrazí v galeriích, skrytých popiscích atd.

Složky ve správci souborů

Třídění souborů do složek napomáhá lepší přehlednosti. Soubory můžete přidávat do různých složek zobrazených v levém sloupci. Stačí kliknout na název složky a začít přidávat obrázky. Máte možnost přidávat nové podsložky, upravovat a mazat složky. 

 • Vše - Složka, do které se vkládají soubory nahrané do všech podsložek.
 • Grafika - Složka, do které se vkládají soubory pro použití v grafice. Tyto soubory se nezmenšují ani nekomprimují. Využívají se např. v modulech bannery nebo headlines.
 • Nepoužité - Soubory, které nejsou přiložené k žádné položce v administraci. Lze je smazat a ušetřit kapacitu. POZOR! Vazby, které jsou vytvořené v rámci textového editoru, není možné kontrolovat.
 • Koš - Složka, do které se vkládají smazané soubory. Lze je obnovit do 30 dnů.

Všechny obrázky se automaticky zmenšují na maximální výšku nebo šířku 1000 px. Pouze obrázky nahrané do složky Grafika (a jejich podsložek) se nezmenšují ani znovu nekomprimují. Je určená pro vkládání obrázků do grafiky - např. bannerů.

Přidání souboru do správce

Slouží k nahrání souborů z vašeho zařízení (počítač, tablet apod.) do e-shopu. Přidané soubory se objeví v přehledu souborů připravených pro vložení do obsahu e-shopu (přidání k položkám, do jeijch popisu pomocí textového editoru atd.).

Maximální velikost jednoho souboru je omezena na 100 MB. Pozor, každý obrázek (formáty JPG, PNG, GIF, WEBP) nahraný do správce souborů se zmenšuje na maximální šířku nebo výšku 1 000 px. Pokud jste si původní obrázek optimalizovali pro co nejmenší velikost souboru, pak se po přeuložení v systému tyto optimalizace ztratí. Přeuložený soubor proto může mít větší datovou velikost než původní obrázek, navzdory nižšímu rozlišení.

Postup v administraci

 1. Otevřete vyskakovací okno pro nahrání souboru jedním z následujících způsobů:
  • Přidáním obrázku v textovém editoru. Více zde.
  • Přidáním obrázku do stránky. Více zde.
  • Přidáním souboru do stránky. Více zde.
  • V levém menu administrace zvolte sekci Soubory. Více zde.
 2. V levé části okna si zvolte složku, do níž chcete soubory nahrát. Případně si vytvořte novou složku kliknutím na tlačítko "+".
 3. V pravém horním rohu okna kliknete na tlačítko + Nový.
 4. Otevře se okno pro výběr souboru z vašeho zařízení. V tomto okně vyberte jeden nebo více souborů (na počítači lze použít klávesy Shift nebo Ctrl).
 5. Potvrzením v okně pro výběr souborů dojde k nahrání souborů do administrace e-shopu.
 6. Pokud jste otevřeli správce souborů z textového editoru nebo vkládáním obrázku/souboru k položce, je možné rovnou kliknout u nahraného souboru na tlačítko "+". Tím provedete jeho vložení do daného obsahu (textový editor/položka).

Pouze soubory nahrané do složky Grafika se nezmenšují a nekomprimují. Více zde.

Podporované typy souborů

 • Obrázkové - Soubory s koncovkou jpg, jpeg, png, gif (velikost písmen nehraje roli) se budou zpracovávat jako obrázky. Pouze tyto typy souborů se nabídnou v modulech souvisejících se správou obrázků (galerie, editor textu). 
 • Ostatní - Ostatní typy souborů systém vyhodnotí jako neobrázkové.

Přidání souboru do stránky

Ke každému článku, kategorii, produktu atp. můžete přidat položky do sekce Soubory následujícím způsobem.

Postup v administraci

 1. V menu administrace zvolte požadovanou sekci (produkty, kategorie atd.).
 2. Vyberte konkrétní položku z této sekce.
 3. V detailu této položky se přesuňte níže do oddílu Soubory.
 4. Najetím na tlačítko + Přidat se zobrazí dvě možnosti:
  • Správce souborů: otevře okno správce souborů, ve kterém si můžete vybrat některý z již nahraných souborů v e-shopu. U tohoto souboru klikněte na tlačítko "+" pro jeho vložení.
  • Nahrát soubor: otevře okno pro nahrání souboru z vašeho zařízení (počítač, tablet atd.). Soubor se nahraje do Správce souborů a zároveň se přidá k této položce.
 5. Uložte.

Hromadné přiřazení souborů k položkám

Hromadné nahrání a přiřazení souborů k položkám se provádí pomocí dočasného FTP (více zde) společně s importem (více zde).

Diskový prostor

Aktuální prostor, který využíváte na hostingu najdete v úvodním přehledu po přihlášení do administrace. Jestli vám místo dochází, můžete smazat obrázky, které na sebe nemají v rámci administrace žádnou vazbu (více zde) nebo přejít na vyšší tarif (více zde).

Smazání nepoužívaných souborů

Abyste předešli naplnění diskové kapacity, máte možnost nepoužívané soubory odstranit. K tomu slouží složka Nepoužité. Zde jsou zobrazeny položky, které nemají žádnou aktivní vazbu na produkt, kategorii a podobně. Po jejich smazání dojde k přesunu do koše, kde jsou ještě zálohovány po dobu 30 dní a lze je obnovit. Po uplynutí této doby jsou nenávratně odstraněny. Položky v koši se nepočítají do zaplnění celkové kapacity vašeho prostoru.

POZOR! Vazby, které jsou vytvořené v rámci textového editoru není možné kontrolovat. Může se tak stát, že je některý ze souborů ve složce Nepoužité použit například v popisu produktu, článku a podobně. Je třeba proto důkladně zkontrolovat každý označený soubor před jeho odstraněním. 

Postup v administraci

 1. Ve správci souborů přejděte do složky Nepoužívané.
 2. Označte požadované soubory, případně pod tabulkou klikněte na Označit vše a poté na + ostatní ve složce.
 3. Klikněte na Odstranit.
 4. Potrvďte odstranění.
 5. Položky se nyní přesunuly do složky Koš. Tam budou zálohovány 30 dní a poté se trvale smažou.

FTP uložiště

Soubory je možné ukládat ne jen do Správce souborů, ale také přímo na server pomocí FTP. Více zde.

Na této stránce

Další zdroje informací

Facebook poradna

Výměna zkušeností, rady a tipy mezi provozovateli e-shopů na systému UPgates.

Přejít do poradny

Akademie

Získejte znalosti od našich specialistů na marketing, obchod, právo a podnikání.

Přejít do akademie

Novinky z Blogu

Co nového jsme pro vás připravili nebo chystáme najdete na blogu.

Přejít do blogu

Nepodařilo se Vám najít tu správnou odpověď?

Kontaktujte naši technickou podporu, která je tu pro vás od pondělí do pátku 8:00 až 16:00 hod.

Zákaznická podpora