Srovnání platebních bran pro rok 2024

Zakládáte vlastní e-shop a přišel na řadu výběr platební brány, nebo snad přemýšlíte, jestli by vám jiný poskytovatel nenabídl lepší podmínky? Právě pro vás jsme připravili srovnání nejznámějších platebních bran na českém trhu. Ve srovnání jsou zahrnuty platební brány Comgate, PayU, GoPay, ThePay, Pays.cz, Global Payments a Stripe. 

Sazby platební brány, provozní náklady

Nebudeme si nic nalhávat, cena je jedním z hlavních kritérií ovlivňující finální rozhodnutí. U platebních bran je důležité sledovat, kolik vás bude stát aktivace služeb, procenta z transakcí, fixní a měsíční poplatky nebo také poplatek za převod prostředků na váš účet.

Základní srovnání sazeb a poplatků

Comgate

Global Payments

GoPay

Pays.cz

PayU

Stripe

ThePay

Transparentní ceník 

Poplatek z transakcí

0,62 % až 0,98 %

1,49 %

0,66 %

1,5 %

1,45 %

1,5 až 

2,5 %

0,79 % až 0,99 %

Fixní poplatek z běžných transakcí

0 Kč až 0,7 Kč

0,75 %

2 Kč

1 Kč

1 Kč

6,50 Kč

0 Kč

Měsíční poplatek

0 až
100 Kč

0 až 

499 Kč

0 Kč

0 Kč

0 Kč

0 Kč

0 až 

139 Kč

Aktivační poplatek

0 Kč

0 Kč

600 Kč

999 Kč

0 Kč

0 Kč

Převod na bankovní účet 

0 Kč

10 Kč

0 až 

39 Kč

0 Kč


Dostupné platební metody v platební bráně

Nezapomínejte také na další platební metody. V Čechách, na Slovensku a také v Polsku jsou kromě plateb kartou populární platby prostřednictvím bankovních platebních tlačítek. Zákazník akceptuje online platbu prostřednictvím svého internetového bankovnictví. Více platebních metod na platební bráně znamená větší pravděpodobnost úspěšného dokončení transakce – a tím realizace nákupu. 

Srovnání dostupných platebních metod

Comgate

Global Payments

GoPay

Pays.cz

PayU

Stripe

ThePay

Platební karty

Platební tlačítka většiny bank v České republice

Platební tlačítka většiny bank na Slovensku

Platební tlačítka většiny bank v Polsku

Měny platby na platební bráně

Pokud prodáváte zboží do dalších zemí, vždy je důvěryhodnější nechat zákazníky platit jejich vlastní měnou. A navíc, pokud v zahraničí nakupujete, příjem v příslušné měně znamená, že se bráníte proti kurzovému riziku a šetříte na poplatcích za směnu. Při používání cizí měny budete většinou potřebovat účet vedený ve stejné měně. Všechny platební brány ve srovnání povolují platby v českých korunách, eurech a amerických dolarech. Další měny mají k dispozici platební brány Comgate, PayU, GoPay, Global Payments a Stripe.

Technické parametry platební brány

Všichni poskytovatelé online plateb musí splňovat náročné technologické a bezpečnostní požadavky. Při rozhodování, jakou platební bránu zvolit, byste se měli soustředit také na tyto jednotlivé technické parametry: 3D Secure, responzivní design, zapamatování platební karty, přizpůsobení vzhledu, opakovaná platba a veřejně dostupná API dokumentace. 

Integrace platební brány do účetních systémů

Při výběru je také důležité zjistit, jak provedené transakce na e-shopu dostanete do vašeho účetnictví. Platební brána může umět importovat výpisy v různých formátech, v ideálním případě je přímo podporována účetním systémem, který používáte. 

Přehled podporovaných účetních systémů, rozhraní pro import dat

Comgate

Global Payments

GoPay

Pays.cz

PayU

Stripe

ThePay

Výpis plateb ve formátu ABO (.gpc)

Výpis plateb ve formátu CSV

Stormware POHODA

ABRA FlexiBee

Money S3

Nabídka platebních terminálů

Určitě je dobré, mít vše pod jednou střechou. Pokud budete mít platební bránu pro svůj e-shop i terminály zprostředkované od jedné firmy, bude vám nejspíše stačit jedna smlouva a bude se o vás starat jedna kontaktní osoba nebo tým. Zároveň to může mít výhodu i co se týče poplatků. Platební bránu i platební terminály nabízí společnost Comgate, GoPay a Global Payments.

Právní vztahy a jurisdikce poskytovatele platební brány

Služby platební brány je možné poskytovat na základě několika typů povolení či registrace u národního regulátora. V našem případě je regulátorem Česká národní banka. Platební služby je samozřejmě možné poskytovat i se zahraniční licencí prostřednictvím takzvaného evropského pasu. Ale pozor, pokud byste se v případě sporu byli nuceni domáhat svých práv na zahraniční platební instituci, bude takový spor veden dle zahraničního práva, nikoliv dle legislativy České republiky.

Srovnání právních vztahů a jurisdikce poskytovatele platební brány

Comgate

PayU

GoPay

ThePay

Pays.cz

Global Payments

Stripe

Sídlo poskytovatele služby

Česká republika

Polsko

Česká republika

Česká republika

Česká republika

Česká republika

Velká Británie

Země mateřské společnosti

Česká republika

Polsko

Francie

Česká republika

Česká republika

Česká republika

USA

Typ platební licence

Platební instituce

Zahraniční platební instituce

Instituce elektronických peněz

Vydavatel elektronických peněz malého rozsahu

Poskytovatel platebních služeb malého rozsahu

Platební instituce

Zahraniční instituce elektronických peněz poskytující přeshraniční služby v ČR

Uvedené informace jsou k dispozici na internetových stránkách srovnávaných poskytovatelů platebních bran a mohou se v čase měnit. Pro rozhodování o pořízení nebo změně poskytovatele služeb proto doporučujeme ověřit si údaje přímo u poskytovatele.

 

Další článek
Obory, které díky koronaviru nestíhají odbavovat objednávky