Pronájem e-shopu vs. open source řešení

Některé zájemce o nový e-shop možná napadne, proč by za provoz svého internetového obchodu měli platit pravidelný měsíční poplatek, když existují platformy, které fungují zdarma. Říká se jim open source řešení a každý zájemce o nový e-shop si je skutečně může stáhnout zcela zdarma. Jaká jsou tedy specifika, která tento typ provozování e-shopu provází a v kterých případech je lepší zřídit si e-shop na pronájem? 

Open source e-shop řešení

Když se řekne open source platforma, ve skutečnosti je řeč o jádro e-shopového systému, které jeho vývojáři poskytují ke stažení zdarma. Zcela legálně tedy bezplatně získáte systém, který umožňuje provoz plnohodnotného e-shopu. K tomu ale vede docela dlouhý a náročný kus cesty. V žádném případě nemůžete očekávat, že do staženého systému vložíte pár produktů, nastavíte základní parametry a začnete prodávat. Takto to rozhodně nefunguje. 

O open source platformách totiž musíme primárně uvažovat jako o jádru systému, kolem kterého si funkční e-shop vystavíte sami. Rozhodně přitom nejde o záležitost pro nezkušené. Nastylování, odladění a všeobecné nastavení e-shopu tak, aby vypadat k světu a zároveň všechny funkcionality fungovaly, jak mají, totiž vyžaduje kodérský um. Pokud v této oblasti sami nemáte dostatek zkušeností, budete si muset najít schopného specialistu. Mezi nejrozšířenější open source platformy určené k provozu internetového podnikání patří WooCommerce, Magento, OpenCart nebo například PrestaShop.

Výhody open source e-shopu

Všechno, e-shopová řešení nevyjímaje, mají svá pro a proti. Výhodou volně šiřitelných systémů představuje jejich obrovská variabilita, pokud jste ochotni investovat do vývoje, můžete si platformu přizpůsobit zcela podle svého. Nespornou výhodou je široká nabídka open source systémů. Fakticky tedy může vzniknout e-shop na míru. Prvky ze základního nastavení, které vám vyhovují, si ponecháte a jiné upravíte podle svého. Open source e-shopy jsou takřka perfektní pro každého, kdo sám umí kódovat. Prakticky bez nákladů si totiž poměrně snadno můžete vytvořit e-shop zcela podle svých představ. V případě, že kodérskými schopnostmi neovlýváte, nezbývá než si za tyto vysoce ceněné služby zaplatit. 

Nevýhody open source e-shopu

Tu hlavní jsme už naznačili. Vytvoření plnohodnotného e-shopu na otevřené platformě může být finančně velmi náročné. A když ne finančně, tak časově. Vždy toto půjde o jakýsi polotovar, který si budete muset dovařit sami. Velkou nevýhodou podobných řešení je absence technické podpory. V nějaké formě ji na stránkách nejspíše najdete. Rozhodně ale nemůžete počítat s tím, že by vám někdo věnoval a při nastavování e-shopu pomohl. Jste v tom zkrátka sami. Stejně tak si budete muset poradit také s integrací nejrůznějších nástrojů Například účetního softwaru, platebních bran a podobně. Zprovoznění je opět na vás. Pomocnou ruku může podat pouze podpora nástroje, který se snažíte propojit. Ještě svízelnější situace vás ovšem čeká v oblasti legislativy a právním požadavků na provoz e-shopu. Každý podnikatel jistě potvrdí, že být včas připraven na nejrůznější daňové a právní novinky nemusí být úplně jednoduché. Jakožto uživatel opensource platformy vám nezbývá nic jiného než změny v dotčených oblastech sledovat sami. V termínu pak budete muset vyhovět všem novým požadavkům. Hezkým příkladem jsou například změny v oblasti cookies lišt. To samo se může týkat také DPH, recyklačních poplatků, elektronické evidence tržeb a podobně. 

Pronájem e-shopu u Upgates 

Už je tedy zřejmé, že provoz e-shopu na open source platformě přináší neocenitelné výhody, stejně jako řadu úskalí. Proto nejde o řešení, které by bylo tím nejvhodnějším pro většinu provozovatelů online obchodů. Naopak, jeho ideální cílová skupina je poměrně úzká. Typicky půjde o programátory, kteří sami provozují e-shopy. Případně může být open-source e-shop schůdnou možností pro internetové podnikatele, kteří vyžadují řešení přizpůsobené svým velmi specifickým požadavkům a jsou ochotni si za něj zaplatit. 

V případě, že vám ani jedna z těchto skupin nesedí, nemusíte věšet hlavu. Ve skutečnosti totiž patříte k naprosté většině e-shoperů, která preferuje cenově dostupné řešení a jednoduchou správou, které je však variabilní. Tím je bezesporu pronájem e-shopu, který většina uživatelů, kteří s internetovým podnikáním mají zkušenosti, již nejspíše znají. A pokud ano, mohou jednoduše namítnout, že pronajímatelný e-shop sice funguje poměrně dobře, ale na žádné individuální požadavky v něm obvykle není místo. 

U Upgates toto neplatí. Naše platforma totiž patří mezi hybridní řešení, které kombinuje cenovou dostupnost a jednoduchost pronájmu s variabilitou blízkou e-shopu na míru. Na rozdíl od open source systémů však nebudete muset nic programovat. Vše od grafiky až po propojení na více než stovku nástrojů zvládnete několika kliky.

Výhody pronájmu e-shopu

E-shop na pronájem je bezkonkurenčně nejpopulárnějším způsobem provozu internetového podnikání. Především proto, že jej spustíte během chvíle a s minimálními finančními nároky. Dlouhá léta se provozovatelé pronajímatelných e-shopů museli spokojit s jejich šablonovitostí. Se správnou platformou už to ale dávno neplatí. Inteligentní pronájem internetového obchodu od Upgates totiž spojuje výhody pronajímatelného řešení s variabilitou e-shopu na míru či open source e-shopu.

Diametrálně odlišný je v případě pronájmu také přístup k zákaznické podpoře a vývoji celého systému. Na rozdíl od volně šiřitelných systémů vás totiž nikdo nenechá na holičkách. Naopak budete mít k dispozici celé oddělení pracovníků, jejichž posláním je vaše spokojenost. Tým vývojářů navíc celé dny pracuje na tom, aby byla platforma k pronájmu e-shopu co nejlepší. Proto neustále přibývají nové funkce a celý systém je upravován tak, aby splňoval veškeré nároky na legislativu, daňová pravidla, uživatelskou přívětivost, bezpečnost a mnoho dalšího.

Nevýhody pronájmu e-shopu

Abychom byli fér, sluší se uvést, že i pronájem e-shopu s sebou přináší určité nevýhody. Především je to fakt, že i přes svou částečnou variabilitu se pronájem krabicového řešení e-shopu na míru zcela nevyrovná. Je potřeba mít na paměti, že pronajímatelná platforma musí vyhovět potřebám stovek či tisíců klientů. Samozřejmě, že mnohé aspekty si každý aspekt přizpůsobí podle svého. Jádro ale musí být společné. Na tento problém ovšem narazíte prakticky jen v případě, že do e-commerce prostředí vstupujete se skutečně specifickými nároky. Pronajímatelné systémy jsou totiž stavěny tak, aby vyhověly mase, do které s největší pravděpodobností patříte také.