Už jste slyšeli o obchodním modelu Brick and Click? Neomezujte se jen jedním prodejním kanálem
S pojmem Brick and Click jste se možná ještě nesetkali. Jeho výhod ale využívá mnoho z nás. Co je to vlastně Brick and Click a proč toto řešení dobývá maloobchodní svět? To si povíme v dnešním článku.
Na úvod ale pár čísel. Tržby, které v loňském roce zaznamenaly internetové obchody, se vyšplhaly až k 4,2 bilionům dolarů. Je přitom velmi pravděpodobné, že souhrnná hodnota všech objednávek už jen poroste. Odhady hovoří o tom, že v roce 2024, dosáhnou tržby v e-commerce až 6,3 bilionů dolarů. Mimochodem, český online trh dosahuje velikosti 200 miliard korun, tedy asi 9,3 miliard dolarů.
Jde až o nepředstavitelně vysoké číslo. Ve skutečnosti se ale internet na globálním maloobchodě podílí jen asi 10 procenty. Potenciál růstu je tedy stále obrovský. A toho využívají jak zavedené řetězce, tak také menší lokální značky. Brick and Click totiž svět kamenných prodejen a internetového nakupování propojuje. Jde o koncept, který je u obchodníků stále populárnější. Z praxe jej asi už známe všichni. Občas si něco objednáme na internetu a vyzvedneme v kamenné prodejně obchodníka.
Internetový obchod a e-shop mohou fungovat v symbióze
Klasickému obchodu se v anglické terminologii říká Brick and Mortar, tedy „cihla a malta“. To ostatně není moc daleko od českého označení „kamenná prodejna“. Když tedy nahradíme maltu klikem myši, je na světě Brick and Click. Model, který je ukázkou toho, že internetový a klasický prodej mohou fungovat společně a vzájemně se stimulovat. Možná si ještě vzpomenete na zděšená prohlášení maloobchodníků o tom, že internet nenávratně zničí přežívající kamenné prodejny. Realita ukázala, tomu tak vůbec nemusí být. Je ale potřeba se nové situaci přizpůsobit.
Už jsme si tedy řekli, že Brick and Click je symbióza fyzického a internetového prodeje v rámci jedné obchodní strategie. Jaké konkrétní výhody to přináší?
Z pohledu zákazníka jde především o:
- Úsporu nákladů za dopravu
- Zboží si vyzvedne v čase, který mu vyhovuje
- V obchodě se může porozhlédnout po dalším zboží
- Objednávku může zaplatit přímo na místě
- U obchodních řetězců má možnost volby nejbližší pobočky
- Zboží si může nezávazně prohlédnout na internetu a zakoupit v obchodě
- Internetové nabídky jsou často cenově výhodnější
Z pohledu obchodníka pak Brick and Click přináší následující výhody:
- Možnost oslovení mnohem širšího okruhu zákazníků skrze e-shop
- Nakoupit mohou lidé z ulice i z druhého koutu země
- Lidé, kteří zvolí vyzvednutí v prodejně, pravděpodobně přikoupí také další zboží
- Prostřednictvím e-shopu se o prodejně dozví více lidí
- Také naopak, prostřednictvím kamenné prodejny se lidé mohou dozvědět o e-shopu
- Úspora nákladů na logistiku, balení zásilek a podobně.
- Nejste závislí na jednom prodejním kanálu
Založit si e-shop není nic složitého
Toto jsou hlavní důvody, proč je kombinace fyzického a internetového prodeje u obchodníků stále populárnější. Začít těžit z těchto výhod mohou jak dosavadní provozovatelé e-shopů, tak také kamenných prodejen. Nikdy není špatná doba k rozšíření možností prodeje. Nutno však podoktnout také to, že zařízení kamenné prodejny je finančně velmi náročné a okruh oslovených zákazníků je menší než při založení nového e-shopu.
V jednodušší situaci jsou tedy majitelé kamenných prodejen. Založit si vlastní internetový obchod je totiž velmi jednoduché a díky pronájmu e-shopu také levné. Je pravda, že konkurence na internetu je neúprosná. Velmi pravděpodobně vyšší než ta, se kterou bojuje obchod v malém městě. Na online obchod proto nemusíte zpočátku pohlížet jako na prodejní kanál, kterým dobydete český e-commerce trh, ale spíše jako podpůrný prodejní kanál, který pomůže přilákat zákazníky do vaší prodejny. Třeba ze širšího okolí než bylo doposud zvykem. K tomu mohou velmi pomoci třeba sociální sítě. Lidé zde podniky ve svém okolí rádi sledují.
A kdo ví, třeba vám po čase obec, okres i země přeroste přes hlavu a začnete přemýšlet nad zahraniční expanzí.