Viva España! Expanze na jih Evropy nemusí být španělská vesnice

Španělsko je se svými více než 47 miliony obyvateli obrovským trhem a e-commerce tam každým rokem roste. Navzdory větší vzdálenosti od Česka může představovat zajímavou příležitost pro rozšíření vašeho podnikání. Připravte se s námi na dobyvačnou výpravu do země koridy, flamenga a sangrie!

Španělští zákazníci jsou stále více otevření online nakupování a očekávají široký výběr produktů, rychlou dopravu a kvalitní zákaznický servis. Pojďte se podívat, čím je tamní trh specifický. 

V prvním čtvrtletí roku 2022 vygeneroval internetový obchod v zemi 15,6 miliardy eur, což je v porovnání s rokem 2021 nárůst o 25,3 %. Podle údajů se nejvíce zvýšil prodej v odvětví módy, a to o 7,3 %. Tržby se zvýšily také cestovním kancelářím a zprostředkovatelům finančních služeb. V roce 2023 se očekává zvýšení prodejů zejména v kategoriích cestování a elektroniky. Podle odhadů by se měla zesílit i celková čísla online objednávek. 

Procento uživatelů internetu je ve Španělsku vysoké. Smartphony jsou navíc nedílnou součástí života většiny Španělů a čím dál víc z nich nakupuje přímo ze svých mobilních zařízení.

Tip: Pro španělské zákazníky je důležitá široká nabídka zboží, pozitivní reference e‑shopu, ušetřený čas, rychlé doručení a možnost bezplatného vrácení. Velmi oblíbené jsou ve Španělsku slevové akce (např. Black Friday), ale i slevové kupony. Španělé na slevy slyší a rádi je využívají.

Kdo vládne španělské e-commerce?

Španělé se nebrání přeshraničním online nákupům, využívá je asi 65 % zákazníků. Není tedy divu, že i španělskému e-commerce suverénně vládnou zahraniční marketplaces Amazon a AliExpress. Na třetím místě je El Corte Inglés, španělská společnost ovládající obchodní domy s přesahem do internetového obchodování. Své místo na španělském slunci si drží evropské marketplaces jako francouzský Carrefour a na elektroniku zaměřený německý Mediamarkt.

Mezi další významné hráče v oblasti elektronického obchodování ve Španělsku patří online módní giganti jako Zalando, Zara nebo Privalia. V odvětví elektroniky vedou společnosti Microsoft, PcComponentes nebo francouzské tržiště FNAC, které má v zemi také síť fyzických prodejen.

Přizpůsobte svůj e-shop španělskému trhu

Úspěch ve Španělsku vyžaduje hluboké porozumění místním preferencím a zvyklostem. Je to země s fascinující historií, živou kulturou a geografickou rozmanitostí. Každý španělský region má své vlastní charakteristiky a kulturní odlišnosti, které by měly být brány v úvahu při navrhování marketingových strategií a lokalizaci obsahu. Spolupráce s místními partnery a využívání jejich znalostí trhu může být klíčem k úspěchu.

Když jde o expanzi e-shopu do Španělska, je skutečně důležité brát v úvahu jazykovou bariéru. Španělé obecně projevují nízkou ochotu komunikovat v angličtině při online nákupu a preferují e-shopy ve španělštině. Zákaznický servis ve španělštině by měl být samozřejmost.

Zajímavost: Španělsko má jednu z nejhorších úrovní znalosti angličtiny v Evropě. Nic nenasvědčuje tomu, že by se tato situace zlepšovala. Řecko, Portugalsko a Itálie měly v posledních průzkumech podobně nízkou úroveň znalostí, ale všechny se postupně zlepšily, zatímco Španělsko nikoli.

Zkrátka: povedená lokalizace – půl úspěchu. Proto je dobré tento krok nepodcenit a poradit se s odborníky

Platební metody a dopravci

K oblíbeným platebním metodám ve Španělsku patří platby kartami, které představují 47 % všech online plateb (dominují karty Visa a Mastercard). S 30% podílem jsou dalším nejčastějším způsobem placení za nákupy na internetu elektronické peněženky. K nim se řadí například španělská mobilní platební aplikace Bizum.

Sektor logistiky zboží je ve Španělsku velmi roztříštěný, konkuruje si tam více než 12 000 samostatných distributorů. Ti největší jsou Correos, SEUR a MRW (má nejvíce poboček po celé zemi). Působí tam ale například i DHL. Ačkoli jsou tedy Španělé pověstní svým pohodovým životním stylem a odpolední siestou, nenechte se zmást. Kvůli vysoké konkurenci přepravních služeb jsou Španělé zvyklí na opravdu rychlé doručení.

Závěrem

Láká vás expanze do Španělska?  Tým NK Expand vás plně podpoří a zajistí kvalitní SEO překlad i lokalizaci vašeho e-shopu prostřednictvím rodilých mluvčích španělštiny. Tak odvahu a buena suerte! 

Další článek
Rumunská ekonomika je nejrychleji rostoucí v Evropě. Buďte se svým e-shopem u toho!