Všeobecné obchodní podmínky pro eshop. Co všechno by měly obsahovat?
Tvorbu obchodních podmínek pro eshop si bude užívat jen málokdo. Každý internetový obchod však tento dokument musí na svých stránkách mít. Není se ale čeho bát. Stačí si dát pozor, aby obchodní podmínky obsahovaly několik nutných údajů.
Obchodní podmínky pro internetový obchod mají klienti e-shopového řešení Upgates automaticky k dispozici. Stačí si je jen lehce upravit podle našeho návodu níže v tomto článku.
Vzor všeobecných podmínek pro eshopu
Co musí obsahovat obchodní podmínky každého e-shopu
Nejprve obecně. Co by měly obsahovat obchodní podmínky každého e-shopu?
- Identifikace subjektu: v obchodních podmínkách nesmí chybět jednoznačná identifikace toho, kdo je prodávající. Údaje jako je název firmy, či jméno, adresa a IČO, jsou nutností.
- Vysvětlení pojmů kupující: dále je potřeba uvést, kdo je kupující. Především pak to, zda prodáváte spotřebitelům, nebo podnikajícím osobám.
- Podrobnosti k uzavření smlouvy: konkrétně je potřeba určit okamžik, kdy dojde k uzavření smlouvy.
- Možné způsoby platby: v obchodních podmínkách by měly být vypsané způsoby platby, které jako e-shop nabízíte. Nejčastěji půjde o platbu kartou, na dobírku, bankovním převodem, nebo například hotově v prodejně.
- Podmínky pro odstoupení od kupní smlouvy: další sekce se musí věnovat podmínkám pro odstoupení kupní smlouvy. Zákon udává lhůtu 14 dnů. Existují však výjimky, které e-shop nemá povinnost přijmout. Detailům ohledně odstoupení od kupní smlouvy jsme se věnovali v samostatném článku.
- Podmínky reklamace: obchodní podmínky musí obsahovat také možnosti reklamace, stejně jako lhůty a specifikaci, kdo platí náklady spojené s vracením zboží.
- Informace k ochraně osobních údajů: jedná se o standardní informace, které definují, jak nakládáte s osobními údaji.
- Informace o řešení mimosoudních sporů
Jak vyplnit obchodní podmínky od Upgates
Univerzální obchodní podmínky máte u Upgates k dispozici ihned po založení e-shopu. Stačí v nich je doplnit vynechaná místa údaji o vás a specifikacích vašeho podnikání.
- V úvodu stačí jen doplnit základní údaje, které identifikují vaše podnikání. Jde především o kontaktní informace jméno, sídlo a IČ. U právnických osob tak podrobnosti o zápisu v obchodním rejstříku.
- V bodě 1.1. zopakujte identifikační údaje a nezapomeňte ani na doplnění adresy svého e-shopu.
- Další přizpůsobení obchodních podmínek je potřeba udělat v bodě 2.5. Jde o informaci, jak dlouho chcete shromažďovat data neaktivních zákazníků.
- V bodě 3.5 pak doslovně uveďte pojmenování tlačítka, které používáte pro dokončení objednávky. V případě Upgates jde ve výchozím nastavení o text: “Objednávka zavazující k platbě”
- Pozornost zaměřte také na bod 4.1. Zde byste totiž měli specifikovat způsoby úhrady, které za své objednávky přijímáte. Nejčastěji využijete tyto možnosti:
- Dobírka: v hotovosti na dobírku v místě určeném kupujícím v objednávce
- Platba kartou: bezhotovostně prostřednictvím platebního systému (doplňte poskytovatele platební brány)
- Převodem: bezhotovostně převodem na účet prodávajícího č (doplňte číslo účtu)., vedený u společnosti (doplňte název banky) (dále jen „účet prodávajícího“)
- Hotově na pobočce/ve skladu/v prodejně: v hotovosti v provozovně prodávajícího na adrese (doplňte adresu)
- Další zastávkou bude bod 4.4. zde musíte definovat, po jak dlouhou dobu budete zákazníkovi při platbě převodem rezervovat zboží. Ne každý totiž objednávku převodem vždy zaplatí. Proto je potřeba prostřednictvím obchodních podmínek sdělit, jak dlouho jste ochotni zákazníkovi zboží rezervovat.
- Část číslo 5 se věnuje odstoupení od kupní smlouvy. Hned v druhém odstavci doplňte emailovou a případně také poštovní adresu, na kterou mohou zákazníci posílat formulář k odstoupení od kupní smlouvy.
- Svou emailovou adresu doplňte také do sekce 8.3., která se zabývá stížnostmi.
- V úplně poslední sekci 12.5. pak doplňte své kontaktní údaje, tedy adresu, email a telefon.
Nakonec už stačí jen přidat místo a den sepsání obchodních podmínek.
Můžu si obchodní podmínky vytvořit sám?
Nějaké obchodní podmínky už jste nejspíše někdy viděli, takže sami dobře víte, že jde o dokument plný složitých vět a právnických obratů. Nabízí se tedy otázka, jestli je vůbec možné pustit se do tvorby všeobecných obchodních podmínek na vlastní triko.
Představa, že byste si obchodní podmínky napsali od nuly, je nejspíše zcestná. Naštěstí ale není problém stáhnout si z internetu vzor obchodních podmínek, který stačí doplnit o informace k vašeho e-shopu. Jistotu ale budete mít jen v případě, kdy vám obchodní podmínky alespoň zkontroluje odborník. Zvlášť v případě, kdy je vaše podnikání specifické a například podléhá nějakému kontrolního orgánu. Toto by mohl být případ třeba prodeje léčiv.
Obchodní podmínky posílejte v příloze emailu k objednávce
Aktuálně platná legislativa dává prodejci povinnost zaslat zákazníkovi při objednávce platné obchodní podmínky tak, aby si je mohl stáhl offline. Toto opatření má zajistit, aby zákazník znal znění obchodních podmínek v době nákupu. VOP zveřejněné na e-shopu totiž může provozovat internetového obchodu kdykoliv změnit.