Zuzana Hager (CEO, Mentortools): Digitální produkty skvěle doplňují e-shop o vysvětlení fyzického zboží

Ne každý produkt na e-shopu může být fyzický. Naopak se stále častěji setkáváme s internetovými obchody s produkty, které jsou digitální. Může jít o vzdělávací obsah, poukazy nebo třeba licence. Díky novému doplňku Mentortools můžete nyní nehmotné produkty svým zákazníkům jednoduše nabídnout i na svém Upgates e-shop. O nástroji Mentortools a jeho přínosech včetně podpory prodeje klasického zboží na e-shopu, jsme si povídali se CEO Mentortools pro Česko a Slovensko Zuzanou Hager. 

Představte nám na úvod Mentortools. V čem může e-shoperům pomoci?

Mentortools je software, skrze který si vlastník e-shopu vytvoří online akademii pro digitální produkty. Jde tedy o specifický systém určený pro konkrétní oblast. Tak jako je Upgates stavěný pro tvorbu e-shopu. 

Vlastní online akademie (jiný slovy členská sekce) obsahuje online kurzy, e-booky, kvízy, nebo nahraný obsah pro digitální spolupráce. 

Digitální produkty skvěle doplňují e-shop o vysvětlení fyzických produktů, pochopení jejich benefitů, definici odlišnosti oproti konkurenci, nebo poskytnutí návodu k produktu. 

Zákazníci e-shopu díky tomu pochopí, proč nakupovat produkty právě z tohoto e-shopu a nehledat třeba levnější varianty. 

Takže může být užitečný i pro ty, kteří dosud prodávali jen fyzické produkty?

Určitě ano. Tvorba digitálních produktů je jednoduchá. Mentortools obsahuje šablony hotových produktů. Dále dopomohou integrované funkce, které využívají umělou inteligenci. 

Digitální produkty jsou přitom viditelné také přímo v e-shopu. Kromě toho, že digitální produkty popisují fyzické produkty, mají ještě jednu skvělou vlastnost. Můžete je totiž poskytovat zdarma – za emailovou adresu. Vlastník e-shopu si tímto způsobem tvoří databázi potenciálních zákazníků, které zaujmou primární, fyzické produkty na e-shopu, ale nejspíše ještě nejsou úplně rozhodnutí k nákupu. 

Rozhodnutí ke koupi může přijít až ve chvíli, kdy se podívají na bezplatný digitální produkt, případně poté, co je osloví nějaký konkrétní fyzický produkt, který najdou v newsletteru (poté, co vám  pro přístup do členské sekce e-shopu zanechali emailovou adresu).

V neposlední řadě umožní skrze e-shop prodávat online produkty. Majitel e-shopu díky tomu může rozšiřovat portfolio příjmů také o přímý prodej digitálních produktů. 

Jaké jsou benefity spuštění akademie na vlastním webu?

Jakmile něco představuje jádro podnikání nebo hlavní součást podnikání, nedoporučujeme podnikatelům volit levnější nebo naoko jednodušší alternativy.

Jakmile jsou online produkty nahrány na nějakou velkou platformu, vlastník e-shopu ztrácí kontrolu nad tím, kdo tyto obsahy vidí, jejich cenovou politikou a musí platit provize provozovateli za prodej, čímž mu uniká podstata tvorby online kurzů.

Pokud tyto materiály vkládá pouze na sociální sítě, opět ztrácí kontrolu nad obsahy. Kvůli algoritmům sociálních sítí se k obsahům dostává pouze část lidí (a ne všichni sledující). Navíc, všechny obsahy postupně mizí mezi množstvím dalších obsahů, které nejsou žádným způsobem chronologicky uspořádány a znemožňují jejich dlouhodobé využití.

Na vlastní webové stránce (ve vlastní online akademii) jsou všechny obsahy strukturované, seskupené v systému, který si zvolíte, a tedy dlouhodobě přístupné ve kvalitním formátu.

Vlastník online akademie má 100% kontrolu nad obsahy, kdo je vidí, zda jsou zpoplatněné nebo zdarma, a také přesně ví, kdo tyto obsahy vidí (má k dispozici e-mailové údaje těchto osob, které vyplní při vstupu do akademie).

Ten, kdo tedy vytváří kvalitní obsahy a je frustrovaný tím, že na sociálních sítích musí neustále něco publikovat (kvantita před kvalitou), aby zůstal relevantní, ocení snadnost a profesionalitu vlastní akademie.

Je možné si díky Mentortools na Upgatres spustit e-shop s digitálními produkty, jako jsou licenční klíče, certifikáty, poukazy a podobně?

Mentortools je především software pro vytváření vlastní (white label) online akademie. Tato akademie umožňuje vytvářet nejen online kurzy, ale také kvízy, vložit dovnitř odkazy na kalendář termínů, různé konkrétní produkty z e-shopu a navíc umožňuje vkládat licence, poukazy a další formáty.

Jste aktivní také v německy hovořících zemích. Pomáháte podnikatelům s expanzí na západ od Česka a Slovenska?

Mentortools vznikl jako odpověď na nedostatečný profesionální prostor pro kouče, instruktory a další online podnikatele, kteří se na sociálních sítích snažili zaujmout své potenciální zákazníky v naději, že tak budou prodávat své produkty.

Většina marketingových trendů obvykle vzniká v Americe (v posledních letech také ve východní Asii), poté se přirozeně přebírají západní Evropou a teprve poté se dostávají do Čech a na Slovensko. To je pro naše podnikatele dobrá zpráva, protože se tak můžeme v mnoha věcech připravit na vývoj online trhu v příštích letech.

Mentortools v Německu zaznamenal velký úspěch, a proto jsme se rozhodli ho plně zavedení i u nás. Avšak, jedná se o vzájemnou příležitost. Protože my v Mentortools víme, co je v současnosti na západě potřebné k úspěchu. Tím pádem dokážeme podporovat i podnikatele ze Slovenska a Čech, kteří mají zájem o propagaci své akademie (a e-shopu) v zahraničí.

Kam se provozovatel e-shopu může obrátit pro radu při budování online členského obsahu?

Každý nový uživatel Mentortools softwaru ihned po registraci obdrží pozvánku na odborný telefonát s naším expertem.

Přímo v této konzultaci se vlastník nebo provozovatel e-shopu seznámí s technickými nastaveními a strategickým postupem. Zjistí, kde najde technické návody, jak se dostat ke naší bezplatné marketingové akademii a seznámí se s naší individuální spoluprací.

Individuální spolupráce se zaměřuje na technické nastavení naším týmem a individuální podporu při tvorbě prodejního procesu na základě toho, co provozovatel/vlastník již nyní má a čeho chce dosáhnout prostřednictvím prodejního procesu.

Jaké máte s vaší platformou plány do budoucna?

Mentortools je populární na několika trzích v Evropě. Naší silnou stránkou je 100% zaměření na vytváření nejlepšího softwaru pro tvorbu online akademií. A to je naší prioritou do budoucna.

Uživatelé Mentortools mohou očekávat kvalitní software s intuitivní navigací, celý ekosystém marketingové a technické podpory, mnoho dalších spoluprací s kvalitními softwaremi, jako je Upgates, a také neustálé přidávání dalších skvělých funkcí (včetně umělé inteligence).

S Mentortools si uživatelé rychle, snadno a bez týmu techniků vytvoří vlastní online akademii. Snadno ji propojí s dalšími softwaremi, jako je Upgates, nebo e-mailovými a platebními softwaremi pro kompletní a plynulý prodejní proces. Ocení také další funkce, jako jsou integrované diskusní fóra, samo-hodnotící kvízy a přehlednou analytiku. Každý měsíc budou využívat nové funkce od Mentortools, které je udrží na špičce jako lídry na trhu.

Chcete se o online akademii pro e-shop a prodeji digitálních produktů dozvědět více? Přihlaste se na společný webinář Upgates a Mentortools! Webinář tento čtvrtek od 19 hodin.

Poslechtěne si nahrávku - Zuzany Hager z Mentortools

Datum: tento čtvrtek od 19.00 hod.

Registrace na webinář