Jsem pyšná, když vidím fotky spokojených dětí a rodičů s našimi hračkami, říká Lucie Šálená z e-shopu Chytrá Opička

Chytrá opička je oblíbený e-shop s hračkami pro děti. Blikající roboty na dálkové ovládání nebo dětské notebooky tady ale nehledejte. Naopak je Chytrá opička plná stavebnic, dřevěných autíček nebo figurek. Zakladatelka e-shopu Lucie Šalená si zakládá na tom, že prodává jen vyzkoušené hračky. Testování sortimentu e-shopu mají na starosti její děti.

V oboru podnikáte od roku 2015. Co vás vedlo k tomu začít prodávat hračky pro děti a jaké byly začátky?

Chytrou opičku jsem založila, když bylo dceři 4 roky a synovi 2. Dříve jsem pracovala jako obchodní analytik v mezinárodní firmě a už po narození dcery mi bylo jasné, že se do práce jen tak nevrátím. Skloubit totiž péči o děti a práci, kam jsem musela dojíždět a pak trávit dalších 9 hodin, nešlo.

Pořád jsem v hlavě vymýšlela různé podnikatelské scénáře a nemohla nic vymyslet. Pak to ale přišlo samo. Vždycky jsem dětem vybírala netradiční hračky. Hračky, které je rozvíjí, jsou dřevěné a také lahodí oku nám maminkám. Hračky měly úspěch i u mých kamarádek, tak jsem si jednoho dne řekla, proč neskloubit společnou zábavu s prací.

Oslovila jsem prvního dodavatele hraček. Bohužel jsem se setkala s odmítnutím, musela jsem ho dlouho přesvědčovat o tom, že to myslím vážně a nechci pouze nakoupit hračky se slevou pro mé děti.

Založila jsem jednoduchý eshop na jiné platformě a čekala před obrazovkou, až mi přijde první objednávka. Ta ale nepřišla hodně dlouho. Bylo mi jasné, že budu muset začít dělat spoustu aktivit, které přesvědčí zákazníky, že právě na Chytré opičce nakoupí ty nejlepší hračky pro děti.

Začala jsem se sociálními sítěmi, investovala jsem do nich většinu svého času a výsledky se dostavily brzy. Veškeré vydělané peníze jsem investovala, až jsem se dopracovala na spolupráci s marketingovou agenturou.

 

V čem se snažíte odlišit od konkurence? A sledujete ji vůbec?

Ze začátku se přiznám, že jsem konkurenci sledovala více, ale zjistila jsem, že mi to ubírá čas na práci. Snažím se tedy jít svou cestou a nekoukat se na ostatní a učím se hlavně od těch větších a úspěšných eshopů.

Na Chytré opičce najdete hračky, které máme opravdu vyzkoušené. Každou hračku před uvedením na eshop rozbalíme, vyzkoušíme. Od každé značky vybíráme opravdu jen ty nejlepší. Kolikrát se stane, že výrobce vyrábí úžasné puzzle, ale třeba domečky pro panenky nejsou úplně dokonalé a ty do nabídky nezařadíme.

Základem jsou pro nás vlastní zkušenosti s hračkami, vlastní fotky a popisky. Do chodu celého eshopu jsem zapojila všechny mé tři děti. S nadšením zkouší nové hračky, listují v katalogu dodavatelů a pomáhají mi hračky vybírat.

Jaké to vlastně je prodávat hračky v dnešní době smartphonů a tabletů?

Ano, není to lehké. U nás doma se snažíme tuto techniku minimalizovat a právě i na našem eshopu a komunikačních kanálech ukazujeme, jak trávíme volný čas my. Je fajn si společně jako rodina složit puzzle nebo se radovat z toho, jak nejmladší Daník nad námi vyhraje v dětské hře Prší.

U nás na eshopu tedy nenajdete žádné elektronické hračky, ale naopak hračky takové, které tak trochu přinutí rodiče si k dětem na chvíli sednou a společně si pohrát. A to jsem právě pyšná, když vidím ty fotky spokojených dětí, rodičů a mají u toho hračku třeba od Chytré opičky.

Všichni za sebou máme hodně zvláštní rok. Byl pro vás úspěšný?

Eshop každý rok roste a jsem za to neskutečně vděčná. Nejvíce roste poptávka po vzdělávacích hračkách.

Letos jsme se snažili pomáhat rodičům, kteří zůstali s dětmi doma. Přinášeli jsme inspiraci, jak zabavit děti doma, vznikla u nás také sekce ke stažení, kde si rodiče mohou stáhnout předlohy k tvoření pro děti a hodně rodiče inspirujeme na sociálních sítích.

U Upgates jste už pátým rokem. Jste s řešením spokojeni, případně používali jste zpočátku jiné?

Úplně na začátku jsem využívala jiné řešení, hledala jsem tu nejlevnější cestu. Dnes už vím, že to nebylo úplně nejlepší rozhodnutí, protože přechod na nové řešení nebyl úplně nejjednodušší a ušetřila bych více peněz, přeci jen do původního eshopu jsem vložila dost peněžních prostředků na jeho vylepšení.

Dnes jsem ráda, že jsem se rozhodla právě pro Upgates. Můžu říct, že jsem s Upgates skoro od jeho začátku a vidím, že se na eshopovém řešení neustále pracuje. Každá aktualizace systému přinese něco nového.

Já jsem nejvíce ocenila možnost vlastní grafiky, můj eshop je na první pohled jiný než ostatní. Mám tam nějaké speciální úpravy, které by na původním řešení nebyly možné.  Zároveň mi vyhovuje lehká administrativa a možnost napojení na různé externí programy.

Jaké máte plány do budoucna?

Letos máme velké plány. Uvedeme 3 nové značky na eshop, otevřeli jsme výdejní místo pro zákazníky a až situace dovolí, otevřeme i kamennou prodejnu, která už je v přípravě. 

Také uvedeme do prodeje další 3 vlastní produkty, na kterých už teď pracujeme. Uvedli jsme sérii puzzle s reálnými obrázky zvířat, ve které budeme pokračovat.

Navázali jsme také na úspěšnou spolupráci z loňského roku, kdy jsme se spojili s obchody Pro malé dobrodruhy, Cleverminds a Zážitky a vytvořili společní projekt, který vybízí rodiny s dětmi jezdit na výlety do přírody. Vyvrcholením celé akce byl let balónem. Letos budeme s aktivitou pokračovat, máme připravený krásný Zápisník na výlety a s ním spojených spoustu aktivit.

Na tvorbě a individuálních úpravách grafiky projektu pracovala partnerská agentura Sniper Design

E-shop Chytrá opička patří mezi projekty s rozsáhlými individuálními úpravami od studia Sniper Design. Chytré opičce náš dlouholetý partner pomáhal už v začátcích během migrace e-shopu z jiného řešení. Sniper Design se podílel také na grafických úpravách a technických vylepšeních přesně na míru.  

Další článek
Využití Messenger zákaznického chatu naplno. Nová spolupráce Upgates a ChatGo