Příběh ŠIVA Shop: jak se počítačový brontosaurus úspěšně pustil do online podnikání

Před čtvrtstoletím dostal nabídku jet s kamarády na netradiční výlet do Indie. Exotické dálky a tamní kultura jej tak učarovaly, že se rozhodl spojit s nimi také svůj pracovní život. Proto také Roman Chamrad oveřel v roce 1996 ve Frýdku-Místku svůj první Šiva Shop, který se od té dody rozrostl také do dalších moravskoslezských měst. Lockdownová opatření ovšem zkušeného podnikatele přiměla zakusit vody online světa. Svůj Šiva Shop díky tomu už rok a půl provozuje také v internerovém světě. 

Podíl na založení ŠIVAshopu má vaše poměrně dávná cesta do Indie. Jak to vlastně celé vzniklo? 

Vše vzniklo takzvaně náhodou… dnes už vím, že to byla jedna z klíčových synchronicit. Mí přátelé z Frýdku-Místku, kde jsem v porevolučních letech coby Ostravák z Hrabůvky dojížděl, neboť zde převládal svobodnější duch, mně po ukončení studia na VŠB a před každoročním sběrem jablek v Bolzanu oslovili, zdá-li bych s nimi z vydělaných peněz nejel do Indie na dvouměsíční pobyt. A tak jsme 2.11.1995 vyrazili skupina 9 Moraváků do Bombaje. Událo se tam toho opravdu hodně, ale zásadní bylo oblíbení si tamní kultury a nepřeberné rozmanitosti produktů, které může Indie nabídnout. To stálo za rozhodnutím investovat příští výdělek z jablek do zboží a rozjet obchod s tehdejším obchodním partnerem. A tak jsme 7.11. 1996 otevřeli náš Šiva Shop první obchod. No a již to letos bude 25 let.

Byl už tehdy mezi Čechy o tak “exotické” produkty zájem? 

O tyto produkty byl zájem již v této době, protože měli a mají nádech tajemných mystických dálav a jsou také provázeny s tamním typickým východním klidem a přijímáním života. A tak se obchod rozjel celkem snadno a přesto, že mi moje maminka říkávala „Romane, a co budeš dělat až se to indické zboží přestane prodávat?…“, tak se dosud, již 25. rokem, prodává a firma je stále v růstu.

Povedlo se Vám ještě se do Indie vrátit? Jaké další země si Vás získaly? 

Do Indie se mi podařilo nejen asi 45x vrátit, ale časem k Indii přibyl Nepál, Thajsko a Bali. Nyní dovážíme produkty z těchto čtyř destinací několikrát ročně. Když počítám všechen strávený čas v Asii, tak jsem zjistil, že je to v součtu přes 4,5 roku mého dospělého života.

Jak probíhá výběr produktů pro Váš e-shop?

Výběr produktům e-shop probíhá pomocí aplikace Whatsapp, kterou jsem si oblíbil již takřka od začátku jejího rozšíření. Snadno a často on-line si vyměňují se svými dodavateli fotografie produktů a vše se tím nesmírně zjednodušuje a zrychluje.

Asi nejsme jediní, koho ve vaší nabídce nejvíce zaujaly tibetské mísy. Můžete nám o nich říct více? 

Tibetské mísy mně osobně tak jaksi samy k sobě přitáhly. Je zvláštní, že když přijdou do našich obchodů děti, vždy nejdříve míří k Tibetským mísám a kamenům. Děti jsou více napojeny a vedený a nemají v hlavě takový maglajz jako mnoho dospělých. Začnete-li hrát na Tibetskou mísu (a naučí se to v rámci minut opravdu každý), tak se ve vás vše ztiší a zklidní, soustředíte se pouze na zvuk mísy a mysl se uklidní. A o toto tady běží, soustředit se na přítomný okamžik v tom je zakleté celé „duchovno“. Jsme-li v přítomném okamžiku, není žádné před ani potom….je jen teď…pokud se nám podaří tento postoj převést do všech činností života, všechny tzv. problémy rázem zmizí a přicházejí synchronicity, které nám přinášejí spoustu příležitostí v našem všestranném rozvoji. Tak o tom jsou pro mne Tibetské mísy, nehledě na to, že jejich zvuk je léčivý a jsou pro to používány v mnoha různých terapiích.

E-shop není Vašim jediným prodejním místem. Provozujete také několik kamenných prodejen. Jak významným kanálem pro vás internet? 

Naše firma je na trhu 25. rokem, ale vzhledem k tomu, že jsem spíš komunikační typ nepřímo a v počítačovém světě jsem takový brontosaurus, jak s oblibou říká kamarád Petr, který náš e-shop postavil, tak jsme se jako firma dostali ke spuštění e-shopu až na konci května roku 2020 a to díky lockdownu, neboť je vždy důležité pochopit podstatu slova podnikatel – to znamená něco podniknout a my tedy abychom přežili, tak jsme začali tvořit e-shop a vyšlo to více než skvěle. Také díky vynikající platformě Upgates. Předtím se vždy podařilo většinu zboží prodat v našich třech kamenných prodejnách a na letních festivalech jako je například Colours of Ostrava a vánočních trzích po celém Česku.

Řeknete nám na závěr, jaké máte s e-shopem plány?

Náš e-shop je již momentálně funkční i na Slovensku jako sivashop.sk brzy otevřeme také i Polsko. V naší firmě se držíme tří hesel – Modli se a pracuj….skromnost a pokora….náš standard je nadstandard a zatím nám to stále přináší ovoce růstu i v krizových dobách. Ovšem nejvíce se řídíme svým srdcem a tím co nás stále nepřestává, každý den stále a stále bavit a nejvíce nás těší, když můžeme našim zákazníkům přinášet radost v životě.

Další článek
Krabička s příběhy: neprodáváme obyčejné zboží, ale nezapomenutelnou atmosféru